Vārda dienu svin: Līga

Gribu palasīt…bet ko?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ieži vien, par grāmatu lasīšanas laiku tiek uzskatīti garie un tumšie ziemas vakari. Taču, tā nebūt nav. Arī siltais laiks un vasara tam ir ideāli piemērots. Grāmata noder, kad dodamies uz pludmali vai atpūtā uz laukiem. Siltais laiks ir kā radīts, lai brīvājā laikā atlaistos krēsla un…palasītu. Bet ko lai lasa? Mēs aptaujājām vairākas sievietes un izveidojām grāmatu topu. Iespējams, šeit ir arī tava nākamā lasāmviela.


Pludmale Alekss Gārlends
Grāmata 1997. gadā ieguva Lielbritānijas kritiķu godalgu “Betty Trask Award” par gada labāko debiju literatūrā, gan augstu lasītāju vērtējumu.

Tūristu pilsētā Kaosanā klīst runas, ka vienā no Taizemes salām ir pasakaina, pirmatnīgi tīra pludmale, kurā apmetusies brīvu ceļinieku kopiena. Tikai tur, lagūnas krastā, var īsti baudīt dzīvi – tālumā no civilizācijas, tomēr tik tuvu, lai vienmēr varētu nopirkt baterijas videospēlītēm. Romāna galvenais varonis Ričards alkst arī pēc asākām izjūtām, ko sniedz ienaidnieka tuvums, izsekošana, sastapšanās ar nāvi – lai viss būtu kā labākajās videospēlēs vai Vjetnamas karā! Pavisam negaidot viņa vīzijas kļūst par realitāti…


Pūķa ķērājs Hāleds Hoseinī
Hāleds Hoseinī (1965) ir dzimis Kābulā, Afganistānā. Viņa tēvs bija diplomāts, un ģimene 1980. gadā saņēma politisko patvērumu Amerikas Savienotajās Valstīs. Rakstnieks dzīvo Kalifornijas ziemeļos.
Romāns Pūķa ķērājs vēstī par diviem zēniem – Amīru un viņa tēva kalpotāja dēlu Hasanu, kas gandrīz kā brāļi uzaug Afganistānā – zemē ar senām austrumu pasakām, skaistiem namiem un ziedošiem granātkokiem. Bērni tur katru ziemu laiž pūķus un cilvēki seko paaudzēs koptām tradīcijām – pilnām aizkustinošas uzticības un cieņas.
Taču diemžēl ikvienā no mums un apkārtējā pasaulē mīt pārāk daudz pretrunu un kārdinājumu. Zēnu starpā ielaužas bērnišķīga greizsirdība un sāncensība, un notiek traģēdija, kas uz visiem laikiem izmaina viņu dzīvi. Sabrūk pasaule, kuru sev radījuši mazie puikas, sabrūk pasaule ap viņiem.
Pūķa ķērājs ir aizraujošs, aizkustinošs un domāt rosinošs romāns par mīlestību pret zemi un cilvēkiem, par mūsu vājībām un to cenu.


Tūkstoš sauļu mirdzums
Hāleds Hoseīni
Marjamai ir tikai piecpadsmit gadu, kad viņu apprecina ar Rašīdu un aizsūta viņam līdzi uz Kābulu. Gandrīz divus gadu desmitus vēlāk izveidojas Marjamas un vietējās meitenes Leilas draudzība, saistot viņas ar tik ciešām saitēm kā māti ar meitu. Kad varu pārņem tālibi, dzīve kļūst par izmisīgu cīņu ar badu, nežēlību un bailēm. Taču mīlestība spēj pamudināt cilvēkus uz pavisam negaidītu rīcību un panākt, ka viņi pārvar visus šķēršļus ar pārsteidzošu varonību.


Kalpone Ketrīna Stoketa
Džeksonas pilsēta ASV, 1962. gads. Laiks, kad Dienvidu štatos sabiedrība vēl dalās divās pilnīgi nošķirtās daļās – baltajos un melnādainajos – un rasu integrācija ir tikai sapnis, kas nule jaušams pašās jaunākajās vēsmās.
Divdesmit divus gadus vecā Skītere atgriežas mājās ar koledžas diplomu, bet bez konkrētiem nākotnes plāniem. Tumšādainā kalpone Eibilīna, dzīves gudrības un mīlestības pilna sieviete, auklē jau septiņpadsmito balto bērnu, taču viņas draudzene Minnija asās mēles dēļ kārtējo reizi zaudējusi kalpones darbu.
Kas saista šīs trīs ārēji tik atšķirīgās sievietes? Vai viņām izdosies īstenot savu slepeno, riskanto projektu, drosmīgi pārkāpjot laikmeta un vides radītos ierobežojumus?

Aizkustinošs romāns, piesātināts ar sīvumu, humoru un cerību, – klasisks vēstījums par mūžīgajām robežām, kurām pakļaujamies un kuras pārkāpjam.


Vai gari „lūr” uz tevi dušā? Bertoldi Končita
Končita Bertoldi jau kopš bērnības sarunājas ar Otru pusi. Šajā grāmatā viņa atklāj patiesību par mūžībā aizgājušo likteni un laimi, runājot tieši un bez aplinkiem, kā arī ar brīnišķīgu humoru atbildot uz visdažādākajiem jautājumiem – sākot ar praktiskiem un beidzot ar pārdrošiem. Turklāt autore mums atklāj savus noslēpumus, vaļsirdīgi pastāstot, kā šī apbrīnojamā spēja ir ietekmējusi viņas dzīvi, laulību, draudzību un karjeru. Viņa dalās pieredzē, kā ir izmantojusi savu talantu, lai palīdzētu citiem.
Eneagramma. Deviņas dvēseles sejas Ričards Rors, Andrēass Eberts
Eneagramma (grieķu val. – deviņas zīmes) ir mācība par deviņiem cilvēku tipiem, kas sakņojas pitagoriskajā un agrīnās kristietības Tuksneša tēvu tradīcijā. Tā ne tikai palīdz saprast mūsu cilvēciskās uzvedības likumsakarības un strupceļus, bet arī parāda pārmaiņu iespējas. Zīmīgi, ka eneagrammas izejas punkts ir katra cilvēka lielākā problēma jeb „saknes grēks”. Tikai to atklājot − nereti pirmo reizi mūžā− iegūstam lielāku skaidrību par savu dzīvi, izvēlēm, uzvedību un tās patiesajiem motīviem, kā arī par saviem talantiem un spējām. Mūsdienās eneagramma kā sevis izziņas metode tiek plaši lietota gan teoloģijā – pastorālajā padomdošanā, gan psiholoģijā.Epifānijas Imants Ziedonis
Epifānijas ir vēl literatūras vēsturē maz minēts žanrs, tie ir mazi impulsi, mazi uzliesmojumi, kuru gaismā daži brīži dzīvē izgaismojas sevišķi spilgti. Reizēm šie impulsi var likties pretrunīgi, reizēm, kā jau impulsi, tie tādi arī ir, bet visu grāmatu impulsu kopgājiens ir no piedzimšanas līdz jaunai piedzimšanai. Lai jūs nebaida vārds Nāve, lai jūs nebaida pašizcīņas smagums, uzvar piedzimšanas ritmi. Šo grāmatu mani pamudināja uzrakstīt latviešu tautas dziesmu gaišā optimistiskā ritmika un šodienas sarežģītie, pat kibernētiskie sinhronizācijas un harmonijas meklējumi. (Imants Ziedonis)


Greja 50 nokrāsas
(un pārējās šīs sērijas daļas) Ērika Leonarda Džeimsa
“Greja piecdesmit nokrāsas” ir erotisks romāns, ko 2011.gadā sarakstījusi britu autore E.L.Džeimsa. Tā ir pirmā triloģijas daļa, kurā aprakstītas attiecības starp Anastasiju Stīlu, kura nupat beigusi mācības augstskolā, un bagātu, gados jaunu biznesmeni Kristjenu Greju.

Romāna izdošanas tiesības nopirkušas jau 37 valstis, un tā kļuvusi par visātrāk pārdoto pieaugušo grāmatu mīkstajos vākos, 3 mēnešu laikā pārdodot 31 miljonu eksemplāru visā pasaulē, pārspējot pat “Harija Potera” sēriju. “Fifty Shades of Grey” šobrīd ir 32. visvairāk pārdotā grāmata kopš 1998. gada, kad tika uzsākta rekordu fiksēšana.
Suņa dzīves jēga Viljams Brūss Kamerons
Sirsnīgais un arī humora pilnais romāns “Suņa dzīves jēga” nav tikai kārtējais emocionālais stāsts par suņa dažādiem likteņiem. Tas lieliski raksturo cilvēku savstarpējās attiecības no suņa skatpunkta un apliecina nesaraujamās saites, kas vieno cilvēku un viņa labāko draugu. Aizkustinošais stāstījums pārliecina – mīlestība nekad nebeidzas, uzticamie draugi vienmēr ir kopā ar mums un katrai dzīvai būtnei uz zemes ir savs iemesls te būt. Dzīvei ir jēga, saka suns, un dodas to meklēt, aicinot mūs visus pievienoties…
Vējiem līdzi Margareta Mičela
Margareta Mičela (Margaret Mitchell, 1900–1949) ir amerikāņu rakstniece. Romāns “Vējiem līdzi” pirmoreiz tika izdots 1936. gadā, un, lai gan kopš tā brīža pagājis jau vairāk nekā pusgadsimts, tā popularitāte tikai pieaug.

“Vējiem līdzi” ir viens no skaistākajiem romāniem, kas jebkad ticis uzrakstīts. Tas risinās uz Amerikas pilsoņu kara fona, un tā centrā ir Skārletas O’Hāras – temperamentīgas Dienvidu skaistules – un vīrišķīgā avantūrista Reta Batlera mīlas stāsts.

Neviens, kas rod baudījumu daiļliteratūrā, nespēj pretoties romāna “Vējiem līdzi” burvībai.Meitene ar pūķa tetovējumu ( un pārējās šīs sērijas daļas) Stīgs Lārsons
Millenium triloģijas pirmā grāmata – romāns „Meitene ar pūķa tetovējumu” ir zviedru literatūras fenomens, kas pārsteidzis visu pasauli, un romāna galvenā varone Līsbeta Salandere jeb meitene ar pūķa tetovējumu tiek uzskatīta par vienu no savdabīgākajiem tēliem pasaules literatūrā vairāku gadu desmitu laikā.

„Lārsons ir radījis neparasti harismātisku „taisnīgās atriebējas” tēlu, kas ir viens no spēcīgākajiem mūsdienu literatūrā. Visas 2100 MILLENNIUM triloģijas lappuses izlasīju vienā elpas vilcienā ar tādu pašu prieku, aizrautību un satraukumu, ar kādu savulaik lasīju Dimā, Dikensa un Igo darbus. Tas ir satriecoši. Šī triloģija sniedz slepenu mierinājumu: varbūt mūsu nepilnīgajā pasaulē viss tomēr vēl nav zaudēts. Esi sveicināta daiļliteratūras nemirstībā, Līsbeta Salandere!” Tā par so grāmatu saka Mario Vargass Ljosa, peruāņu rakstnieks.

Viena diena Deivids Nikolss
Jūs varat nodzīvot visu mūžu nesaprotot, ka tas, ko meklējat, ir tieši jums blakus.

1988. gada 15. jūlijs. Emma un Deksters satiekas pirmo reizi savā izlaiduma ballē. Rītdien viņu ceļi šķirsies.

Kur viņi būs šajā pašā dienā pēc gada?
Un vēl pēc viena gada?
Un katrā nākamajā gadā, kas sekos?

Divdesmit gadi – divi cilvēki – viena diena.
Stīva Džobsa biogrāfija Valters Aizaksons
Grāmatas pamatā ir divu gadu garumā notikušās 40 intervijas ar Stīvu Džobsu un vairāk nekā 100 intervijas ar ģimenes locekļiem, kolēģiem, konkurentiem, opozicionāriem un kolēģiem. Valters Aizaksons atspoguļo ārkārtīgi intensīvas personības un radoša uzņēmēja galvu reibinošu “amerikāņu kalniņu” cienīgu dzīvesstāstu, kurā galvenā varoņa nemitīgā tiekšanās pēc perfekcijas un velnišķīgā griba panāca revolūciju personālo datoru, animācijas filmu, mūzikas, telefonu, planšetdatoru un digitālās izdevējdarbības sfērās.

Džobsa biogrāfija ir aizraujoša lasāmviela arī tiem, kurus interesē bizness. Tā ir grāmata, kas  lasītāju iepazīstina ar daudzinātā amerikāņu sapņa aizkulisēm – kā izveidot biznesu vecāku garāžā un padarīt to par miljoniem vērtu kompāniju.


Piecas mīlestības valodas Gerijs Čempens
Vai tu un tava otra puse runājat
vienā mīlestības valodā?

Viņš tev dāvā ziedus, kad tas, ko patiešām vēlies, ir laiks sarunai. Viņa metas tev ap kaklu, kad alksti pēc mājās gatavotas maltītes. Problēma nav tavā mīlestībā — tā rodama tavā mīlestības valodā!

Šajā starptautiskajā bestsellerā Dr. Gerijs Čepmens rāda dažādos cilvēku mīlestības izpausmes veidus. Kopumā ir piecas mīlestības valodas: kvalitatīvi pavadīts laiks, apliecinājuma vārdi, dāvanu pasniegšana, mīlestības darbi, fizisks pieskāriens.

Tas, kas ir patiesi svarīgs tev, iespējams, nenozīmē pilnīgi neko tavai otrajai pusei. Taču šī grāmata beidzot vedina saprast vienam otra emocionālās nepieciešamības. Lietojot pareizos principus, tu ātri apgūsi piemērotu mīlestības valodu un drīz vien iepazīsi apmierinājumu un prieku, ko sagādā prasme izteikt savu mīlestību, — turklāt tu arī pats jutīsies mīlēts.


Ieelpo laimi un mīlestību Inese Prisjolkova
Inese Prisjolkova ir Pozitīvās domāšanas un attieksmes centra “Pavasara studija” autore, lektore, vadītāja. Pēc izglītības pedagoģe – absolvējusi LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultāti, akadēmiskās zināšanas papildinājusi maģistrantūrā un doktorantūrā, tāpēc arī savā centrā ir izvēlējusies vadīt seminārus, apmācības, treniņus, individuālas konsultācijas, diskusijas un meditācijas. Grāmata “Ieelpo laimi un mīlestību” ir divu sieviešu – autores un lasītājas – dziļa un patiesa saruna par to, kā mainīt savu dzīvi. Ko darīt, lai ikdienu piepildītu ar laimi, bagātību un mīlestību. Kā sakārtot savu dzīvi jomu pa jomai. Kā atrast un saprast savu īsteno būtību. Kā satikt savu īsto mīlestību. Kā būt sievišķīgai sievietei un dzīvot ar vīrišķīgu vīrieti, kā būt veselai un bagātai, kā būt jaunai un skaistai neatkarīgi no gadu skaita un kā būt vienkārši laimīgai.

Simtgadnieks, kas izkāpa pa logu un pazuda Jūnass Jūnasons
Galvenais varonis Allans Karlsons 100. dzimšanas dienā aizbēg no veco ļaužu mītnes, paķerot līdzi svešu somu ar piecdesmit miljoniem kronu. Paralēli tagadnes notikumiem, kur juku jukām kopā savērpies mīlasstāsts, trilleris ar šaušanām, vairāk vai mazāk dzīvi bandīti un nepārprotami ļoti dzīvs zilonis, Jūnass Jūnasons stāsta par Allana fantastisko dzīvesceļu.
Garā mūža laikā neizglītotais, bezatbildīgais un vientiesīgais spridzināšanas speciālists savādu sakritību rezultātā neparastos apstākļos tiekas ar ietekmīgiem XX gadsimta vēstures personāžiem – izrādās, tieši Allans no Ikshultas ciema Sermlandē palīdzējis Einšteinam radīt atombumbu, izglābis Mao sievu, pusdienojis ar Trūmenu, deklamējis dzeju Staļinam, nodedzinājis Vladivostoku, sadzēris ar Franko, kājām šķērsojis Himalajus un klēpī auklējis mazo Kimu. Dullais večuks ir neparasti sprādzienbīstams vella pulveris – par to nākas pārliecināties arī visiem tagadējās dēkas līdzgaitniekiem!Dejo, dejo, dejo Haruki Murakami
“Sniega šķūrēšana” – tā galvenais varonis dēvē savu garlaicīgo restorānu apskatnieka darbu. Trīsdesmit četri gadi, rāma dzīve un nekādu piedzīvojumu. Dzīve mainās, kad atmiņas un sapņi viņu uzstājīgi aicina nokļūt vietā, kur reiz vadītas laimīgas dienas kopā ar kādu meiteni. Šaubīgā viesnīciņa kļuvusi par smalku hoteli, un īpaši cilvēki tajā var atrast ko vairāk – par to parūpējas noslēpumainais Aituvīrs. Brūk rutīna, parādās jauni draugi – neparasti skaista pusaudze, veiksmīgs kinoaktieris un sievietes. Bet notiekošais ir savāds, un nevar saprast, kurš un kāpēc to visu darbina.

“ – Dejo! – Aituvīrs teica. – Cita ceļa nav. Tu varbūt domāji, ka es tev kaut ko sīkāk paskaidrošu. Bet es nevaru. Nekādu citu padomu es tev nevaru dot. Dejo! Nedomādams, cik vien labi proti. Tev nekas cits neatliek!”
Un sākas deja. Deja ķermenim un prātam, sirdij un dvēselei.Es viņu mīlēju Anna Gavalda
Viņa ir mīlējusi. Un zaudējusi. Un viņā vēl asiņo dusmu un ilgu brūces, kad vēlā vakarā pēc pusdienām pie vīra vecākiem viņa pieņem vīratēva uzaicinājumu pēdējo reizi paciemoties ģimenes vasarnīcā… “Ar skumīgu, tomēr gaišu šarmu Anna Gavalda pierāda, ka aiziešana prasa drosmi un palikšana ir izeja tikai gļēvulim. „Es viņu mīlēju” ir straujš un aizkustinošs, sāpīgi skumjš mīlestības stāsts ar precīzu jūtīguma devu. Ja noguruši lasīsiet to gultā, grāmata salauzīs jūsu sirdi. Anna Gavalda raksta par jums – tie ir jūsu meli, jūsu vājuma brīži un jūsu upurēšanās. “Es viņu mīlēju” ir brīnums. Gavalda raksta vienkāršos, bet tiešos vārdos, kā radot skaņdarbu, un ietērpj tajos dziļas un sarežģītas domas. Viņa uzbur sonāti pie kamīna… mirdzošu asaru uz jaunas sievietes vaiga… divas mazas meitenes, cieši saspiedušās, guļam aukstumā… vīrieti sabrukumā klusā, mēness apspīdētā naktī. Citiem vārdiem – viņa uzbur cilvēku dzīvi.

Da Vinči kods Dens Brauns
Hārvarda universitātes pasniedzējs Roberts Lengdons, ieradies Parīzē, nolasa studentiem lekciju par simboliem. Naktī viņu pamodina Francijas Drošības policijas tālruņa zvans, jo Luvrā ir nogalināts ievērojamais muzeja pārzinis Žaks Sonjērs, ar kuru Lengdonam pirms vairākām stundām bijusi norunāta tikšanās. Sonjērs gan uz to nav ieradies. Turpmākajā darbībā, kas ne uz mirkli neatslābst un risinās galvu reibinošā ātrumā – vienā naktī -, iesaistās gan Sonjēra mazmeita kriptogrāfe, gan kāds bīskaps un mūks albīns, gan britu karaļnama vēsturnieks. Lasītājs kopā ar kolorītajiem varoņiem ielūkosies mūžības elpas apdvestos notikumos, apjūsmos Luvras lieliskās galerijas, mēģinās izdibināt, par ko smaida Mona Liza… Slepenas brālības, vēsturiskas atklāsmes, mīklaini dokumenti, gadsimtiem glabāti noslēpumi, kuru vārdā izliets ne mazums asiņu… Vai pasaule kļūs labāka, uzzinot seno patiesību, ko glabā Sionas Priorija? Vai jāmēģina nošķirt alegorijas, kas ieaudušās īstenības materiālā, dievišķais no laicīgā? Katrā ziņā – noslēpumu atklās tas, kurš ir tā cienīgs… Romāns rosina pārdomas, turklāt lasītājus priecēs autora neapstrīdamā erudīcija aprakstītajos jautājumos.

Dalīties.

Atstāt Ziņu