Vārda dienu svin: Rasma, Rasa, Maira

Grāmata par mums – ‘Latvietis. 100 nacionālās īpatnības’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Grāmata “Latvietis. 100 nacionālās īpatnības”, kuru sastādījis, skaidrojis un komentējis Ilmārs Šlāpins, ir stāsts par mums pašiem jeb rokasgrāmata par koši pelēko latvieti. 

Ikvienas nācijas pašapziņa un identitāte ir cieši saistīta ar spēju pasmieties pašiem par sevi – tā ne tikai liecina par nacionālu briedumu, bet arī ļauj saskatīt to unikālo un vērtīgo, kas mūs atšķir un vieno. Latvieša humora izjūta vienmēr bijusi ļoti smalks un sarežģīts mehānisms, ko ne vienmēr pat viņam pašam izdodas iedarbināt, kur nu vēl saprast. Apkopojot, analizējot un komentējot latviešu priekšstatus par to, kas ir viņu spilgtākās nacionālās īpatnības valsts simtgades brīdī, nācās atrast robežu, pie kuras latvietis var pasmieties par savu pesimismu, jūsmot par savu neparastumu vai samiernieciski ļauties sarkastiskam domugraudam par savu nespēju piemēroties apkārtējai pasaulei. Tā rezultātā ir tapusi rokasgrāmata, kas vienlaicīgi ir arī enciklopēdija, skaidrojošā vārdnīca, joku un aforismu krājums, kam rodama vieta ikviena latvieša dīvāna pagalvī,” norāda grāmatas sastādītājs, skaidrotājs un komentētājs Ilmārs Šlāpins. 

2018. gada vasarā, atsaucoties sieriņa Kārums iniciatīvai #SieriņšSaprot, visi sieriņa draugi, kuri to pazīst jau kopš senseniem laikiem, dalījās ar to, kādas, viņuprāt, ir problēmas, situācijas un izteikumi, kas vislabāk raksturo mūsdienu latvieti un viņa priekšstatus par sevi. Kā rezultātā tika savāktas 1611 īpatnības, kas mūs raksturo, veidojot mūsu redzējumu pašiem par sevi. Tas sastāv no sīkumiem, ar kuriem saskaramies savā ikdienā, mūsu bažām un raizēm, cerībām, aizspriedumiem, ticējumiem, izpratnes par to, kas ir un kas nav pareizi, attieksmes pret valsti, darbu, valodu un pašiem pret sevi. Taču tieši šīs, iespējams sīkās, bet ļoti būtiskās lietas, ir tās, kuras mūs padara unikālus.

Grāmatas “Latvietis. 100 nacionālās īpatnības” ideju izstrādāt sieriņam Kārums palīdzēja reklāmas aģentūra VUCA, bet to dzīvē realizēt – redaktors Ilmārs Šlāpins, ilustrators Reinis Pētersons un tulkotājs Juris Kaža. 

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu