Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Gaidot Bodžanglu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ikreizi grāmatu klubiņā noorganizējot tikšanos ar kādu no pašmāju autoriem, izmantojam izdevību pajautāt, ko tad viņi paši lasa. Tā septembrī, tiekoties ar rakstnieci Lauru Vinogradovu, uzdevām šo jautājumu viņai. Un ieteikums bija franču rakstnieka Olivjē Burdo romāns “Gaidot Bodžanglu”. Tā kā nebijām lasījušas šo darbu, nolēmām, ka tas ir jāmaina.

Lūk, mūsu pārdomas par šo visā visumā savdabīgo romānu!

Inese: tā ir ļoti saistoša un aizkustinoša lasāmviela
Olivjē Burdo romānu “Gaidot Bodžanglu” izlasīju divos vakaros, jo tā ir ļoti saistoša un aizkustinoša lasāmviela 134 lapaspušu garumā. Ja 44. lapaspusē smējos līdz asarām, tad 124. lapaspusē raudāju.

Atsauce uz S. Beketa lugu “Gaidot Godo” liek paskatīties uz attēloto ģimeni kā uz absurdas, vispārpieņemtajām normām absolūti neatbilstošas dzīves paraugu, savukārt atsauce uz N. Simones izpildīto dziesmu “Mr. Bojangles”, kuru iecienījuši romāna varoņi, palīdz labāk uztvert attēloto atmosfēru, ja vien lasītājs nav slinks un noklausās šo skaņdarbu YouTube.

Tikai vienam galvenajam varonim – tēvam – uzzinām vārdu, viņš ir Žoržs, bet jaunā sieviete, kuru viņš neprātīgi mīl, tiek katru dienu saukta citā vārdā, kas ir ļoti oriģināli un simboliski atspoguļo arī viņas nervu kaites skarto, sašķelto personību. Pārsvarā stāstījums rit no abu mazā dēla skatpunkta, tāpēc romāna atmosfēra ir mīlestības, naivuma un gaiša humora caurausta.

Gan romāna neparastie tēli (dzērve, resns senators Draņķis, Gaisa Burbulīte), gan rotaļīgā noskaņa un traģiskā izskaņa ievilka mani savā savdabīgajā pasaulē un nelaida vaļā vēl labu brīdi pēc izlasīšanas.

Lienīte: stāstā ir oriģināls humors, reizē skumjš un priecīgs
Franču rakstnieka Olivjē Burdo romāns „Gaidot Bodžanglu” ir stāsts par ģimeni, kurā Tētis, Māmiņa, Dēls un pieradināta dzērve iemieso mūžīgu prieku un harmoniju. Bet tieši Māmiņa piepilda māju ar sapņiem un fantāzijām, tieši Māmiņa ir tā, kura maina savu identitāti atbilstoši noskaņojumam un griežas dejā Džefa Volkera dziesmas “Mr.Bojangles” pavadījumā, kamēr šo idilli pārtrauc viņas slimība un aiziešana. Šajā stāstā ir oriģināls humors, tas reizē ir gan vieglprātīgs, gan nopietns, skumjš un priecīgs. Ja grāmatas pirmā daļa atgādina „dzīres mēra laikā”, tad otrā daļa mūs līdz ar stāsta varoņiem atgriež atpakaļ uz zemes.

Saturam atbilstošs ir arī grāmatas vizuālais noformējums – krāsains kā pati dzīve, kā Māmiņas smiekli un viņas fantāzijas.

Līga: lasot nepamet sajūta, ka esi liecinieks kādai sirreālisma performancei
Uff… wow… ha-ha-ha… nja… ko??? nu nē!!! Tieši šādas reakcijas mijās, lasot Olivjē Burdo romānu “Gaidot Bodžanglu”. Grāmatu, kuru lasot nepamet sajūtu, ka esi klātesošs kādā sirreālisma performancē. Šķiet, gluži fiziski sajutu, kāds izskatās neprāts. Romāns, lai arī absurdu pilns, ir uzrakstīts ārkārtīgi nesamāksloti. Lai arī izklausās neticami, nerodas ne mazāko šaubu, ka kāda no aprakstītajām situācijām un tēliem tāds nevarētu būt. Darba forma, kurā galveno varoņu – Žorža, viņa sievas un dēla – dzīve atklājas pamīšus caur dēla stāstījumu un Žorža dienasgrāmatas izrakstiem, it nemaz netraucē. Gluži pretēji, šķiet, ka tā šim stāstam vienkārši ir jārisinās. Tomēr visu grāmatā atspoguļoto dzīvesprieku, krāšņumu, neprātu, bohēmu, melus, bērnišķīgumu un bezgalīgo mīlestību caurvij skumjas. Tās pieaug līdz ar stāsta gaitu. Vēl vairāk šī duālā sajūta piezogas, ja fonā uzliek Ninas Simones izpildīto dziesmu “Mr. Bojangles”, kas ir “skumja un līksma vienlaikus” un uz kuru grāmatā ir neskaitāmas atsauces, tai skaitā, tās virsrakstā. Grāmatas noslēgums gan ir tāds, kādu es to nebiju gaidījusi. Iespējams, tāpēc vēl pēc grāmatas izlasīšanas (kas notika ļoti ātri) savāda pēcgarša saglabājās vēl kādu (ilgāku) laiku. Trāpīgas un izrakstīšanas vērtas šķita arī dažas domas. Nu, piemēram, “viss, ko cilvēks dara no sirds, ir paciešams”, parasti meli un ačgārni meli vai “jo rupjāki meli, jo labāk iet cauri”. 

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu