Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Falenopša bērniņa kopšana

Pinterest LinkedIn Tumblr +

rhidejas ir ļoti skaistas un ļoti daudzi tieši šos ziedus izvēlas kā savu māju telpaugus. Orhideju dzimtas telpaugu kopšana ir viegla, un veikalos nopērkamie falenopšu hibrīdi noteikti neprasīs no tevis daudz uzmanības. Tomēr ir brīži, kad tu varētu nezināt, kā labāk rīkoties. Tieši šāda situācija bija mūsu lasītājai, kura mums uzdeva savu jautājumu. Atbildi uz to viņai sniedz orhideju mīļotāja Estere Braķe.

Lasītājas vēstule:
„Ar savām orhidejām sadzīvojam pēc principa: jo mazāk tām pievēršu uzmanību, jo skaistāk tās zied. Tad nu kādu laiku nebiju gājusi klāt un skatos, ka uz viena no kātiem lapas sāk augt. Ko tas nozīmē? Tas ir bērniņš? Ja tā, ko man ar viņu jādara? Un kas ar pārējiem kātiem jādara – jāgriež nost tas virs tām lapām?”

 



Falenopšu bērniņi – keiki
Lasītāja atsūtītajā fotogrāfijā tiešām redzams keiki jeb falenopša stādiņš, kas veidojas pie ziedkāta. Biežāk tie rodas pie ziedkātiem, uz kuriem ziedēšana jau beigusies, taču palaikam ziedēšana un keiki veidošanās notiek vienlaicīgi. Tāpēc arī pieredzējušāki audzētāji parasti iesaka pārziedējušus ziedkātus nost negriezt, kamēr vien tie paši nenokalst – atsevišķu ģinšu orhidejām, it īpaši – falenopšiem, uz vecajiem, bet vēl dzīvajiem ziedkātiem var veidoties kā jauni atzari ar ziediem, tā arī orhideju bērniņi jeb keiki. Iedomājieties – kurš gan dabā staigā pa džungļiem un kokos augošajām orhidejām izgriež vecos ziedkātus? J Spriežot pēc ziedkāta formas, izskatās, ka arī fotogrāfijā redzamā ziedēšana notiek uz atzara, kas kādreiz izveidojies pie sākotnējā kāta – visdrīzāk – griezuma vai lūzuma vietā no tā saucamā „snaudošā pumpura”.

„Lielveikalu hibrīdi”
Tas, cik aktīvi kāds falenopša „palodzes hibrīds” veido keiki, ir atkarīgs no auga „senčiem” – savvaļas falenopšu sugām, kas izmantotas šīs konkrētās šķirnes selekcijas procesā. Daži savvaļas falenopši uz keiki veidošanu ir daudz čaklāki par pārējiem. Visbiežāk tā sauktajiem „palodzes falenopšiem” šie senči gan vairs nav nosakāmi, jo hibridizēšanā izmantotas nevis savvaļas sugas, bet jau agrāk izveidoti hibrīdi, kuri paši veidoti no vēl agrāk iegūtiem hibrīdiem, utt., pa starpu, iespējams, pievienojot arī pa savvaļas formai. Šādi falenopši tāpēc arī tiek dēvēti par „palodzes hibrīdiem” vai „lielveikalu hibrīdiem”, un tas nebūt nav nievājošs nosaukums. Tas norāda uz šai „precei” (ņemot vārā industriālos šo augu „ražošanas” apmērus un metodes, „prece” ir visprecīzākais apzīmējums) paredzēto „pielietojumu” – tie lieliski adaptēti augšanai un ziedēšanai cilvēku mājokļos uz palodzēm un, pateicoties lielražošanai, ir pietiekami lēti, lai būtu nopērkami lielveikalos.

Ja augs jūtas apdraudēts, tas veido keiki
Jāsaka, ka ir vēl viens iemesls, kāpēc keiki veido pat tie falenopši, kas parasti uz šādu vairošanos ir paslinki: tas notiek situācijās, kad augs jūtas apdraudēts. Visbiežāk – ja ir bojāts augšanas centrs, vai arī centrs ir „noslēdzies” ar gala ziedkātu vai lapu un falenopsis tālāk attīstīties nespēj. Šādā situācijā auga „loģika” ir nodrošināt turpināšanos caur bērniem – keiki un / vai sānu dzinumiem.

Svarīga mēslošana un laistīšana
Skatoties uz fotogrāfijā redzamā keiki lapiņām, gribētos teikt, ka, iespējams, tā veidošanās laikā augam nedaudz trūcis mitruma. Vajadzētu arī parūpēties, lai falenopsis keiki veidošanās laikā saņemtu pietiekami daudz mēslojuma – šīs vielas viņam noderēs, veidojot keiki lapiņas un saknītes. Savukārt, ja mitruma un mēslojuma nepietiks, mātes augiem ir tendence atdot bērniem savas rezerves un nīkuļot. Taču tas nenozīmē, ka nu augs ir jāpārlaista vai jāpārmēslo. Laistīt joprojām ieteicams tad, kad falenopša substrāts podiņā ir gandrīz sauss (ja vien konkrētais augs nav pieradināts pie slapjāka režīma vai pat hidrokultūras – pasīvās hidroponikas*). Savukārt mēslošanā, kā vienmēr, jāievēro „orhideju devas”**, kas ir zemākas nekā vairumam citu telpaugu. Laistīšanai un mēslošanai jābūt rūpīgākai tajā nozīmē, ka vajadzētu tiešām pasekot, lai augs ilgāku laiku nebūtu pilnīgā sausumā vai bez piebarošanas, it sevišķi, ja Jūsu stratēģija ir „jo mazāk tām pievēršu uzmanību, jo skaistāk tās zied”.

Nesteidzies ar keiki atdalīšanu no ziedkāta
Ko darīt tālāk? Vēl labu laiku – neko, ja neskaita jau pieminēto auga pabarošanu un padzirdīšanu. Te stratēģija „jo mazāk tām pievēršu uzmanību…” labi noderēs J . Ļaujiet stādiņam augt un veidot gan lapas, gan saknes. Cik ilgi? Te audzētāju viedokļi dalās. Daži saka, ka keiki var atdalīt un stādīt patstāvīgi, kad tam ir vismaz 3 lapiņas un 3 saknītes, katra vismaz 3 cm gara. Citi min 5 cm… No pieredzes gribētu teikt, ka atdalīt, protams, var, bet vai vajag? Te pārāk liela centība vai steiga var nenest gaidīto rezultātu. Pārāk agri atdalīts keiki mēdz attīstīties daudz lēnāk nekā viņa pie „mammas” palikušie brāļi un arī daudz vēlāk sasniegt gatavību ziedēt. Mēs parasti atstājam keiki uz ziedkāta, līdz tas izaudzis par lielu stādu ar attīstītām saknēm. Parasti šādā lielumā tas spēj arī veidot kārtīgus ziedkātus ar vairākiem ziediem, nevis sīkus „bērna” ziedkātiņus ar vienu – pāris ziediņiem. Parasti stāds šādi izaug gada-pusotra laikā***. Šādā vecumā nogriezts un iestādīts, tas mēdz labi adaptēties un čakli turpina augšanu.

Ierobežojums šādai ilgstošai dzīvei „pie mammas” ir mātes auga stāvoklis. Ja manām, ka mātes augs izrāda pirmās spēku izsīkuma pazīmes, bērnu (vai bērnus – dažkārt vienlaikus veidojas vairāki keiki) griežam nost un tālāk audzējam patstāvīgi.

Turpat uz palodzes, bet ēnā
Vēl tikai neliels atgādinājums – klāt ir vasara un uz palodzes jūsu falenopsim var kļūt par karstu. Lai falenopsis justos labi un saulē neapdegtu, taču tam joprojām būtu pietiekami daudz gaismas, labāk ir nevis viņu pārvietot tālāk no palodzes, bet turpat uz palodzes nedaudz noēnot. Piemēram, novietot aiz citiem, izturīgākiem augiem, vai arī noēnošanai izmantot organzu vai kādu citu plānu, caurspīdīgu audumu****.

Dalīties.

4 komentāru

  1. paldies par izglītojošo rakstu! man vairākus gadus atpakaļ bija līdzīgi. Es atdalīju "Orfidejas" bērniņu no ziedkāta un iestādīju to speciālā orfidejām paredzētā supstrātā. "Bērniņš" auga labi līdz reizei, kad man ieteica izmantot mēslojumu orhidejām izsmidzināšanai uz lapām. Tas bija augam nāvējoši! Bojā aizgāja arī parējās orhidejas. Līdz tam biju izmantojusi tikai mēslojumu orhidejām, ko šķīdina ūdenī un izmanto pie auga "mērcēšanas" reizi nedēļā vasarā vai divas reizes mēnesī ziemā. Kā pareizi izmantot mēslošanas līdzekļus orfidejām? Būšu ļoti pateicīga, ja kāds man sniegtu par to skaidrojumu!

  2. Viviāna V. on

    Paldies par atbildi! Kamēr gaidīju atbildi, ar keiko (tagad vismaz zinu, kā to aplūkojot nosaukt!) neko nedarīju. Tam ir jau 4 lapiņas un 5 treknas vairākus cm garas gaisa saknes. Laikam draudziņam drīz būs jāšķirās no nebēdnīgās dzīves uz liela kāta un jāsāk pašam sava dzīve savā podiņā!

  3. Viviāna V. on

    Nepagāja ne četri mēneši, kad saņēmos palaist keiko savā patstāvīgā dzīvē 🙂 Pa šo laiku tas bija kļuvis jau ļoti liels, bija izauguši 2 ziedkāti un vienam jau manāmi ziedpumpuri. Tad nu ņēmu un atdalīju, ieliku savā podiņā ar falenopšiem paredzēto substrātu. Ceru, ka viss izdevās un drīz man būs vēl viena ziedoša orhideja!

Atstāt Ziņu