Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Dārza darbi septembrī

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šis gads raksturīgs ar krasām gadalaiku maiņām un tiešām izteiktām gadalaiku īpašībām – auksta un sniegaina ziema, kam sekoja vēss un garš pavasaris, izcili karsta un saulaina vasara, ko pēkšņi ir nomainījis kārtīgs rudens – regulāri un daudz līst lietus, gaisa temperatūra jau stabili padsmitos, saulītes mazāk… Arī dārzs gatavojas sezonas izskaņai, tāpēc darbu daudz.

  • Zālienu turpinām regulāri un pareizi pļaut. Rūpīgi sekojam mitruma apstākļiem augsnē – diezgan droši, ka mitruma augsnē ir pietiekoši un laistīšana uz laiku jāpārtrauc pavisam. Īpaši svarīga laistīšanas režīma pārregulēšana ir dārzos ar automātisko laistīšanu. Rudenī vairs nebūs piemērots tāds režīms, kāds bijis svelmainajā vasarā! Zāliena mēslošanai jālieto minerālvielu sastāvs, kam slāpekļa sastāvs ir minimāls, taču kālija saturs palielināts, piemēram, NPK 5:10:25 vai NPK 5:20:20. – tas palīdzēs zālienam nobriest un pareizi gatavoties ziemai. Septembris ir ideāli piemērost jauna zāliena ierīkošanai – laiks vēl ir pietiekami silts, nokrišņu salīdzinoši daudz un ir pietiekami laika, lai zāliens pienācīgi paaugtos līdz ziemai. Ieteicams pēdējo sēju veikt ne vēlāk kā 15.09., taču, ja rudens garāks, var arī vēlāk – svarīgi, lai jauno zālienu paspēj vismaz 3 reizes nopļaut! Septembris ir ļoti labs laiks, lai veiktu zāliena vertikulēšanu, kas attīrītu no vasaras laikā uzskrātās atkritumu kārtas, pie tam, vertikulējot septembrī, var vertikulēt dziļāk, iznīcinot filcu, jo zālienam vēl pietiks laika atjaunoties.
  • Septembris ir piemērots laiks skuju koku stādīšanai – īpaši dzīvžogos. Rimstoties vasaras svelmei, koku audzētāji piedāvās kailsakņu stādus no lauka par pievilcīgām cenām. Līdz ziemai jaunie kociņi paspēs iesakņoties.
  • Pēdējo reizi šogad jācērpj regulāri veidojamie dzīvžogi.
  • Augusta beigās sāk ziedēt virši. Jūsu dārzs tikai iegūs, ja tajā atvēlēsiet vietu viršiem. Stādu audzētāji un tirgotāji ir parūpējušies par šķirņu daudzveidību. Audzētavās atradīsiet augus ar zaļu un dzeltenu lapojumu, daudzveidzīgu ziedu krāsu un formu par ļoti patīkamām cenām. Vai zinājāt, ka virši dārzā ir dekoratīvi arī ziemā? Atsevišķu šķirņu lapojums krāsojas oranžīgs, par sarkans. Svarīgākais stādīšanas procesā ir pareiza augsnes un vietas izvēle. Viršiem patiks saulīte, augsnei noteiki jābūt skābai. Sīki par viršiem un to kopšanu uzzināsiet šeit… Viršu stādījumu droši papildiniet ar ērikām. Tām ir šķirnes, kas zied pavasarī un ir tādas, kas vasaras nogalē un rudenī. Pārdomāta šķirņu izvēle ļaus iegūt nemitīgi mainīgu, pārsteidzošu paklāju. 
  • Septembrī stādus atsāks piedāvāt arī rododendru audzētava Babītē. Tātad – piemērots laiks rododendru stādīšanai. Tik plašas škirņu izvēles – tai skaitā Latvijā radītu un izlolotu, nebūs nekur citur! Daudzas Latvijā radītās šķirnes nosauktas sieviešu un vīriešu vārdos, piemēram, „Dace”, „Emīls”, „Ginta”, „Irina”, „Jānis”, „Kārlis”, „Lita”, „Uldis”, „Alīna”, „Anita”, „Astra”, „Ilze”, „Indra”, „Inga”, „Laura”, „Līva”, „Liene”, „Skaidrīte” u.c. Iespējams, tā varētu būt laba dāvana sev vai kādam  labam draugam. Protams, tikai tajā gadījumā, ja skaidri zinat, ka draugam ir dārzs un viņš noteikti priecāsies par tā papildinājumu.
  • Ziedoši lapu krūmus (spirejas, čužas u.c.) apgiežam pēc ziedēšanas, lai līdz nākamajai ziedēšanai tās izveidotu jaunos dzinumus, un, lai dārzs arī miera periodā izskatītos sakopts. Apgriežot nevajadzētu nogriezt vairāk kā 1/3 daļu krūma.
  • Sākoties lapkritim jāsavāc visas lapas. Slimības skartās lapas – jāiznīcina.
  • Mulčējam dobes  – tas daudziem augiem ļaus daudz konfortablāk pārtziemot. Piemēram, noteikti vajadzētu mulčēt rododendrus. Šiem augiem ir sekla sakņu sistēma un mulča kalpo kā papildus „sega”.
  • Turpinām dalīt un pārstādīt ziemcietes. Atjaunojot stādījumus, ir vērts tos papildināt ar jaunām skaistulēm! Stādu tirdzniecības vietās piedāvā daudzas jaunas un interesantas, iepriekš neredzētas daudzgadīgo puķu sugas un šķirnes (noteikti vērts apskatīt jaunākās heihēras, ehinācijas!). Ja ziemcietes interesē īpaši, meklējiet ZS „Bērziņi” un ZS „Puķu lauki” produkciju. Septembrī noteikti iesakām apmeklēt Rudens stādu parādi Bulduros – visplašākā stādu izvēle no audzētājiem + pašu audzētāju ieteikumi un padomi! Pie Bulduru dārzkopības vidusskolas 18.septembrī. 
  • Turpinam rūpēties par vasaras puķēm – laistam, mēslojam, izgriežam noziedējušos ziedus. Sagatavojam agrotīklu vasaras puķu sargāšanai no pirmajām salnām. Daļēji atjaunojam kompozīcijas, krāšņumu zaudējušās „vasarenes” nomainot, piemēram, ar mārtiņrozēm vai zemajām ziemasterēm vai tām pašām asterēm. Veidojam rudenīgas kompozīcijas traukos un kastēs. Kompozīciju veidošanā varat izmantota arī daudzgadīgus dekoratīvus augus – viršus, ložņu cekuliņus, pahisandras, zemās ziemasteru šķirnes, kādu skuju koku utt.
  • Rozēm regulāri izgriežam noziedējušos ziedus, sekojam līdzi un vajadzības gadījumā apkarojam sēnīšu izraisītas slimības. Slimības skartās lapas savācam un sadedzinam (noteikti neizmantojam kompostā).
  • Noteikti neaizmirstam par sīpolpuķēm. Ir sācies to stādīšanas laiks, kas turpināsies līdz par oktobra vidum. Pirmās stāda agri pavasarī ziedošās sīpolpuķes – sniegpulkstenītes, zilsniedzītes, musakres u.c. Septembrī pēc noziedēšanas ziemai palīdz sagatavoties gladiolām. Ja laiks ir pietiekami silts, tad sīpolu izrakšanu var atlikt līdz oktobra sākumam. Vismaz pāris nedēļas pirms izrakšanas ir jāapgriež visi ziedneši un lapas 20 cm augstumā. Iedeāli, ja pēc apgriešanas līdz izrakšanai ir vismaz 20 – 30 dienas. Jo ilgāk sīpols briest, jo labāk tas sagatavojies ziemošanai. Nepietiekami nobriedis sīpols ziemā vītīs, kaltīs, iespējams aizies bojā.
  • Vācam sausziedes ziemas kompozīcijām telpās.
  • Rudenī ielabojam augsni nākamā gada stādījumiem. Izmantojam kompostu, bioloģiosko mēslojumu, ja tāds ir pieejams.  
  • Sākam gatavot dīķi ziemai. Rudenī galvenās ūdens piesārņotājas ir lapas. Ja ūdens tilpne nav liela, to var pārklāt ar tīklu vieglākai lapu savākšanai. Dekoratīvos augus, kas aug ūdens tilpnes tuvumā, vēlams apkopt līdz lapu nobiršanai. Var retināt pārlieku saaugušos ūdensaugus. Lakstus nogriežam, bet saknes izrokam ar lāpstu vai izgrābjam ar grābekli.

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu