Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Camera obscura, viens no Nabokova kinematogrāfiskākajiem romāniem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Krievijā dzimušais, vēlāk uz Amerikas Savienotajām Valstīm emigrējušais rakstnieks Vladimirs Nabokovs daudziem asociējas ar romānu “Lolita”, kas tiek uzskatīts par viņa spilgtāko darbu. Tomēr viņa daiļradē ir arī citi, ne mazāk spēcīgi darbi. Vienu no tiem ārkārtas situācijas laikā nolēma lasīt arī mūsu grāmatu klubiņš.

Lasījām romānu “Camera obscura”, kas pirmizdevumu krievu valodā piedzīvoja 1933. gadā, tika tulkots, bet jau dažus gadus vēlāk – 1938. gadā, paša Nabokova izstrādātā jaunā, mīkstinātā redakcijā, tika izdots angļu valodā ar jaunu nosaukumu “Laughter in the Dark”.  “Camera obscura”, kas tiek uzskatīts par kinematogrāfiskāko no autora darbiem, ekranizāciju gan piedzīvojis tikai vienu reizi.

Šeit dažas atsauksmes no mūsu puses.

Inese: romāns uzrakstīts izcili, ļoti reālistiski un psiholoģiski dziļi
Pusmūža krīze ievilina Vladimira Nabokova romāna “Camera obscura” galveno varoni Bruno Krečmaru viltīgas jaunkundzes Magdas tīklos. Kaisles un paša iedomu pārņemts, glezniecības eksperts sākumā kļūst kā akls šīs apmātības dēļ, neredzot meitenes savtīgumu, egoismu un mantkārību. Romāna beigās viņš kļūst jau reāli akls, ar viņu tiek manipulēts, un atrisinājums tam visam ir traģisks – vīrieša bojāeja. Romāns uzrakstīts izcili, ļoti reālistiski un psiholoģiski dziļi – tā, ka, lasot pēdējās lapaspuses, pārņem baisi pretīguma šermuļi. Diemžēl vienīgā šī romāna ekranizācija ir pagalam neveiksmīga, un to nav vērts skatīties.

Lienīte: patika romāna precīzais un loģiskais sižeta risinājums
Ievērojamā krievu rakstnieka Vladimira Nabokova romāna “Camera obscura” galvenā tēma ir pieauguša cilvēka slimīgā kaisle pret jaunu sešpadsmitgadīgu meiteni. Magdas dēļ mākslas zinātnieks Bruno Krečmars pamet sievu, meitu un aiziet no mājām. Nokļūstot auto avārijā, Krečmars zaudē redzi, un Magda kļūst par viņa vienīgo saiti ar ārpasauli. Notikumi kļūst dramatiski, kad vīrietis uzzina, ka Magda viņu krāpj ar savu seno draugu Gornu.

Sižets man atsauca atmiņā režisora Jozefa fon Šternberga slaveno 1930. gadā uzņemto filmu “Zilais eņģelis” ar Marlēnu Dītrihu galvenajā lomā, kur galvenais kaisles upuris bija padzīvojis ģimnāzijas skolotājs. Arī Nabokova romāns ir ļoti kinematogrāfisks, lai gan uzņemta tikai viena, ne visai izdevusies, filma “Smiekli tumsā” 1969. gadā.

Romāns man patika. Patika precīzais un loģiskais sižeta risinājums, patika, kā no banālas sadzīves situācijas rodas tik primitīvs un baiss ļaunums. Tēma – pieauguša cilvēka kaisle pret meiteni pusaudzi – tālāk tika turpināta V. Nabokova populārajā romānā “Lolita”.

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu