Vārda dienu svin: Jēkabs, Žaklīna

Ar skandināvu humoru bagātais ‘Zaķa gads’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Spoži uzrakstīts romāns, kas atgriež dzīves azartu jebkuram. Kritiķi uzskata, ka labākais no Pāsilinnas darbiem. Smieklīgs un smeldzīgs gabals tik patiesā intonācijā, ka grāmata norijas nemanot pat negribīgiem lasītājiem, jo autors dēku intrigu prot savīt īsti pikanti. Klasika, kas nenoveco gadiem kā Trīs vīri laivā, Šveiks utt. Tulkojums – izcils, ar visu somu valodas smeķi, viņi bez lielas liekvārdības un bez sentimenta prot pateikt īsti trāpīgas lietas,” teikts somu rakstnieka Arto Pāsilinnas romāna “Zaķa gads” anotācijā.

Anotācija tik daudzsološa, ka nekas cits neatliek, kā pārliecināties par tās patiesumu pašām. Domāts – darīts! Te arī īsas pārdomas par lasīto.

Inese: mistiski absurds vēstījums par tā saucamo pusmūža krīzi
Tieši pirms ārkārtējās situācijas Covid-19 sakarā izsludināšanas paspēju noskatīties Nacionālajā teātrī izrādi „Dzīvnieks”. Tā veidota pēc Arto Pāsilinnas romāna „Zaķa gads” motīviem. Ja pašu romānu varbūt neieteiktu kā izcilu lasāmvielu, tad šo izrādi gan ieteiktu noskatīties. Tas, kas romāna beigās iegūst mistiski absurdus vaibstus, režisora un aktieru traktējumā pārtop psiholoģiski smalkā zīmējumā, kas mēģina skaidrot divu laulāto neveiksmīgās attiecības. Jākonstatē, ka visam pamatā varētu būt tā saucamā pusmūža krīze.

Lienīte: lielisks skandināvu humors
Somu rakstnieka Arto Pāsilinnas “Zaķa gads” (1975) ir stāsts par cilvēka iekšējās brīvības atgūšanu. Žurnālists no Helsinkiem Vatanens nejauši ar mašīnu notriec zaķi. Žēlodams pārbiedēto dzīvnieciņu, viņš to savāc un kājām dodas ceļojumā pa Somiju, ceļā satikdams dažādus cilvēkus un nonākdams neticamās situācijās.

Stāsts ir nedaudz ar vintāžas iezīmēm (1975. gads) un provinciāls (notikumi risinās Somijas mazajos ciemos un pilsētiņās), tomēr galvenā ideja ir pazīstama jebkuram no mums – kādu dienu izmainīt savu dzīvi pašos pamatos vienkārši tāpat.

Stāsts sastāv no dažādiem anekdotiskiem atgadījumiem, to papildina neliela deva misticisma un lielisks skandināvu humors. Tas padara šo ceļojumu ar zaķi kabatā līdzīgu varoņa ceļojumam no kāda somu eposa.

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu