Vārda dienu svin: Ilze, Ildze, Izolde

Aizejot…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nāve vienmēr bijusi un ir biedējošs notikums, par kuru grūti runāt. Laika gaitā mainījies un mainās veids, kā ar to tikt galā. Visai netālā pagātnē, kad medicīna un veselības aprūpe bija daudz mazāk attīstītas, smagi slimam cilvēkam bieži nācās ciest lielas sāpes, toties viņš nāvei sagatavojās sev ierastajos apstākļos, savu tuvinieku vidū. Medicīnas izmeklējumiem un zālēm kļūstot arvien specifiskākiem, pacients parasti nokļūst slimnīcā, kur liela vērība tiek pievērsta viņa slimībai, bet nevaļas, neprasmes un neveiklības dēļ neviens nepainteresējas par viņa izjūtām.

Pirms vairākiem gadu desmitiem medicīnas doktore Elizabete Kiblere-Rosa pievērsās smagi slimu pacientu psiholoģijai un nodibināja semināru par nāvi, dzīvi un pārejas posmu. Kopā ar garīdzniekiem un medicīnas studentiem viņa rosināja pacientus stāstīt par savām izjūtām un vajadzībām, atklājot, cik svarīgi ir par to runāt. Tas ir svarīgi visiem – slimajiem cilvēkiem, viņu radiniekiem, medicīnas darbiniekiem, kā arī pārējiem, jo pasaules kārtība ir tāda, ka nāve un miršana attiecas uz itin visiem. Semināra sarunas kļuva par pamatu šai grāmatai. Seminārā iesaistījās arvien vairāk cilvēku, medicīnas doktore sarakstīja vēl citas grāmatas, un attieksme pret šo smago un biedējošo tēmu sāka mainīties un joprojām mainās.   

Grāmata “Aizejot” (On Death and Dying) ir viens no svarīgākajiem 20. gadsimta beigu pētījumiem par cilvēka psiholoģiju, kas nu jau kļuvis par klasiku visā pasaulē. Izdevums ir iekļauts obligātās literatūras sarakstā daudzās studiju programmās medicīnas, sociālās aprūpes un psiholoģijas koledžās un universitātēs, kā arī teoloģijas semināros.

Šī grāmata ir tikai neliels, bet vēsturiski būtisks ieskats cilvēka ierobežotās psihes un mūžības realitātes attiecībās. Grāmatā nerisinās nāves pētniecība, bet tā uzrāda mūsu neziņas radīto apjukumu un garīgo bezspēcību tās priekšā. Autores inteliģence ir paraugs tam, kā  just, saprast citus, jo TAS notiks ar katru. Cik mēs spējam būt līdzjūtīgi un patiesi savu līdzcilvēku pēdējos zemes dzīves mirkļos – to  rāda  reāli Dzīves eksāmeni mums pašiem. 
/Pēteris Kļava, reanimatologs/

 

No angļu valodas tulkojusi Velga Vīgante.

Dalīties.

6 komentāru

  1. Sievietes Pasaule on

    Sveika, Eva!<br>Ja komentē pie vecām sarunām, tad Tavs komentārs parādās pie jaunākajiem komentāriem un tādā veidā aktualizējas saruna.<br>Taču Tavs komentārs liek domāt, ka nākotnē vajadzētu paredzēt, ka komentētā saruna arī uzlec uz sarunu saraksta pašu augšgalu, ja tiek aktualizēta. Paldies par ierosinājumu!:)<br>Katrā ziņā ceram, ka mūsu lasītājas varēs palīdzēt un ieeikt kādu tiešām labu astrologu!

  2. 35 lati ir vidēji normāla cena. par kvalitatīvu konsultāciju. es eju reizi gadā pie kārkliņas gunas, ir ok

  3. Esmu gājusi pie diviem – Gunas Kārkliņas un Edmunda Višņevska. Pēdējais man likās viskonkrētākais. Gunai – 20 Ls stundā, Edmundam – apmēram tikpat.

Atstāt Ziņu