Vārda dienu svin: Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra

6 padomi, kā saglabāt savu kredītvēsturi pozitīvu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ūsdienās cilvēki izmanto finanšu pakalpojumus daudz biežāk nekā pagātnē. Aizņemšanās iespējas ir plašākas, un dažkārt cilvēki, kuriem nepieciešama papildu naudas summa dažādu maksājumu veikšanai, izvēlas vērsties pie nebanku aizdevējiem. Taču ātrie aizdevumi, tāpat kā banku kredīti, ir nopietns finansiāls darījums. Vairums nebanku kredītdevēju piešķir aizdevumus tikai cilvēkiem ar pozitīvu kredītvēsturi.

Vai Tu zini savas kredītvēstures statusu?
Kredītvēsture ir datu kopums par personas parādsaistībām. Arī cilvēkiem, kuri nav aizņēmušies bankās vai pie privātajiem aizdevējiem, ir kredītvēsture. Tajā tiek iekļauta informācija ne tikai par aizdevumiem, bet arī par komunālo maksājumu rēķiniem, līzinga maksājumiem, soda kvītīm, mobilo sakaru rēķiniem u.c. Kredītvēsture mēdz būt:

 •  pozitīva – visas parādsaistības ir segtas laikus;
 •  negatīva – ir parādi, kavēti maksājumu, pārkāptas parādsaistības.

Noskaidrot visu svarīgāko par kredītvēsturi un parādvēstures datubāzēm Tev palīdzēs nebanku aizdevējs Kimbi.lv. Tas ir apkopojis informāciju, kas būs noderīga ikvienam, neatkarīgi no tā, vai plāno pieteikties kredītam.

Datubāžu tīkls Latvijā
Latvijā ir vairākas parādvēstures datubāzes, ko veido gan valsts, gan privātās organizācijas. Saņemot kredīta pieteikumu, aizdevēji pārbauda šos reģistrus, lai noskaidrotu potenciālā aizņēmēja reputāciju un maksāšanas disciplīnu. Informāciju par personu parādvēsturi sniedz:

 •  Latvijas Bankas Kredītu reģistrs. Tā ir Latvijas Bankas datubāze, kurā tiek iekļautas ziņas par Kredītu reģistra klientiem un klientu galviniekiem, viņu saistībām un to izpildes gaitu;
 •  nebanku aizdevēju iekšējās datubāzes. Tās tiek izmantotas, lai optimizētu kredītpieteikumu izskatīšanas kārtību un izskaustu kredītu piešķiršanu cilvēkiem ar neatmaksātiem aizdevumiem;
 •  parādu ārpustiesas atgūšanas uzņēmumu datubāzes. Tajās ir iekļautas tikai tās personas, kuru parāds ir nodots ārpustiesas piedziņai.

 

Viss par parādnieka statusa termiņu
Daudzus cilvēkus, kuriem ir gadījies uz pāris dienām nokavēt maksājumu, uztrauc, vai parādvēstures datubāzēs tiek fiksēts jebkurš kavējums. Ja parāds tika segts bez parādu piedziņas uzņēmumu piesaistīšanas un tiesas sprieduma, vai kredītvēsture tik un tā tiek uzskatīta par negatīvu? Laba ziņa ir tāda, ka ne katrs parāds ietekmē kredītvēstures statusu. Kimbi.lv speciālisti skaidro, ka personas tiek iekļautas parādu ārpustiesas atgūšanas uzņēmumu uzturētajās parādvēstures datubāzēs, ja:

 •  maksājuma kavējums ir ilgāks par 60 dienām;
 •  parādnieks ticis rakstveidā informēts par iekļaušanu datubāzē un nav rakstiski iebildis pret parāda esamību vai tā apmēru.

Tas nozīmē, ka arī tad, ja aizdevums netika atmaksāts noteiktajā termiņā, aizņēmējam ir laiks, lai segtu parādsaistības un izvairītos no iekļaušanas parādvēstures datubāzēs . Ja tas tomēr notiek, pēc kāda laika informācija no datubāzēm tiks dzēsta. Atceries, ka:

 •  pēc parāda segšanas informācija par pārkāptām parādsaistībām tiek uzglabāta parādu ārpustiesas atgūšanas uzņēmumu uzturētajās parādvēstures datubāzēs  vēl 3 gadus, bet Latvijas Bankas Kredītu reģistrā – 5 gadus. Ja šajā laika periodā Tu pieteiksies ātrajam kredītam, pastāv iespēja, ka aizdevējs atteiks aizdevumu;
 •  Latvijas Bankas Kredītu reģistrs glabā vispārīgās ziņas par aizņēmēja kredītvēsturi 15 gadus pēc kredītsaistību izbeigšanās dienas.

Tava kredītvēsture atkal kļūst pozitīva tikai tad, kad dati par parādiem vairs nav pieejami.

 

Konfidencialitāti garantē likums
Parādvēsture ir sensitīva informācija, tāpēc parādnieku saraksts nav pieejams publiski. Saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu, nevienam nav tiesību izpaust datubāzēs iekļauto informāciju trešajām personām: parādnieka radiniekiem, kolēģiem, priekšniekam.

Nepieciešamības gadījumā ikviena fiziskā un juridiskā persona var bez maksas saņemt izziņu no Latvijas Bankas Kredītu reģistra par savu parādvēstures statusu Latvijas Bankas Kredītu reģistrā. Ar aktuālu informāciju par savu parādvēsturi parādu ārpustiesas atgūšanas uzņēmumu uzturētajās parādvēstures datubāzēs var iepazīties, reģistrējoties parādu piedziņas uzņēmuma mājaslapā, parādnieku sadaļā.

3 padomi, kas palīdzēs izkļūt no parādvēstures datubāzēm
Ja esi nonācis parādnieku reģistrā, kredītsaistību segšana ir Tava prioritāte. Sadarbojoties ar aizdevēju vai parādu piedziņas uzņēmumu, parāda apmaksai ir iespējams izveidot maksājumu grafiku. Lai pēc iespējas ātrāk segtu parādsaistības, pēc algas, pensijas vai stipendijas saņemšanas vispirms veic maksājumu un pēc tam racionāli saplāno tēriņus. Kamēr aizdevums, procenti un soda nauda nav atmaksāti, atliec izklaidi uz vēlāku laiku un izvairies no jebkādiem nesvarīgiem tēriņiem!

 

3 ieteikumi aizņēmējiem
Kimbi.lv atgādina, ka ātrie kredīti ir paredzēti maksātspējīgiem cilvēkiem, kuriem pietrūkst naudas konkrētajā brīdī, nevis hroniski. Lai nenonāktu parādnieku reģistrā, ievēro atbildīgas aizņemšanās principus:

 •  pirms pieteikšanās aizdevumam apdomā, vai varēsi atmaksāt kredītu un procentus noteiktajā termiņā;
 •  nepaļaujies uz kredīta pagarināšanu
 •  aizņemies tikai pamatotās situācijās

 

Nebanku kredītdevējs Kimbi.lv piedāvā kredītlīniju ar elastīgiem nosacījumiem. Ienāc www.kimbi.lv, lai uzzinātu visu par pieteikšanās un kredīta atmaksas kārtību. Aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksāt!

Apmaksāta publikācija

Dalīties.

Atstāt Ziņu