Vārda dienu svin: Lita, Sibilla, Teika

5 soļi, kas palīdzēs Tev sakārtot un uzlabot finanses

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ja esi no tām sievietēm, kura nekad nezina, cik bankas kontā un makā ir naudas, tad šis raksts varētu būt Tev noderīgs. Ja esi apņēmusies finansiālo situāciju sakārtot un uzlabot, tad piedāvājam vairākus soļus, kuri var palīdzēt to paveikt. Vislabāk, ja šie soļi ir nevis kampaņveidīgi, bet kļūst par daļu no dzīvesveida, uzlabojot attiecības ar naudu ilgtermiņā.

#1 Plāno — veido sarakstus, sadali naudu
Plānošana ir viena no labas finanšu pārvaldības atslēgām. Ja vēl to nedari, tad noteikti ir jāsāk apgūt finanšu plānošanas pamati, ieviešot šo paradumu par savas dzīves sastāvdaļu visam mūžam. Plānošana ietver vairākas būtiskas lietas:

  •  ienākumu un izdevumu uzskaiti;
  •  maksājumu sarakstu veidošanu (kredīti, komunālie maksājumi, ceļa izdevumi, pārtika utt.);
  •  iepirkumu sarakstu un maltīšu plānu veidošanu ikdienā (šādā veidā var ietaupīt tiešām daudz);
  •  naudas sadali galvenajām izdevumu pozīcijām (var izmantot atsevišķu kontu, aploksnes vai kādu citu metodi).

Svarīgi arī pie saviem plāniem turēties. Piemēram, kad saņem algu, uzreiz, vadoties pēc saraksta, veic obligātos maksājumu, sadali naudu vajadzībām, kas būs līdz nākamajai algai. Pēc tam varēsi redzēt, cik paliek pāri, cik var iztērēt kādām spontānām vajadzībām vai izklaidei.

#2 Nenēsā līdzi “lieku” naudu
Ja zini, ka Tev ir paradums viegli ļauties kārdinājumiem, ieiet veikalā un nopirkt kaut ko, lai sevi iepriecinātu, tad laba metode, kā cīnīties ar to, ir nenēsāt līdzi visu naudu. Lai makā ir tikai tik, cik vajadzīgs šajā dienā plānotajiem izdevumiem. Labāk arī ņemt līdzi skaidru naudu, jo, maksājot ar karti, īsti neapzināmies, cik iztērējam.

Naudai, kura paredzēta šajā mēnesī neplānotiem izdevumiem (piemēram, zāles, vizīte pie ārsta utt.), noteikti nevajadzētu atrasties makā brīdī, kad izpārdošanu laikā dodies uz tirdzniecības centru.

#3 Pārskati un optimizē kredītsaistības
Kredīti ir viens no tiem finanšu sektoriem, kas īpaši var radīt stresu, ja naudas pārvaldības paradumi nav tie labākie. Piemēram, ja kredītmaksājumu veikšanu vienmēr atliec uz pēdējo brīdi, kad jau alga ir iztērēta pa labi un kreisi, tad var gadīties attapties situācijā, kad nemaz vairs nepietiek līdzekļu maksājumu segšanai.

Ko darīt? Pirmkārt, obligāti veic kredītmaksājumus uzreiz, kad saņem algu. Tomēr tikpat svarīgi būtu izanalizēt savu kredītsituāciju un saprast, cik tā ir izdevīga. Varbūt visu laiku pārmaksā? Varbūt ir neizdevīgi aizdevuma nosacījumi? Mūsdienu kreditēšanas tirgus ir atvērts un elastīgs, ir pieejama pārkreditācija, kas ļaus iegūt izdevīgākus aizdevuma nosacījumus. Pārkreditācija var samazināt gan kopējo kredītsaistību summu, gan ikmēneša maksājumus.

#4 Atrodi dažas pozīcijas, kurās samazināt izdevumus
Lai panāktu, ka finansiālajai situācija Tavā maciņā ir tendence uzlaboties, būtu labi pārskatīt savus izdevumus un vajadzības, kurām tērē naudu. To vidū noteikti ir kaut kas tāds, no kā vari atteikties. Atrodot vismaz pāris pozīcijas, kurās izdevumus samazināt, makā un bankas kontā paliks vairāk naudas. Varbūt vairs nenāksies dienu pirms algas aizņemties naudu no draudzenes vai kolēģes.

Protams, Tev nav jāatsakās no visiem saviem sievišķīgajiem priekiem, bet racionāla pieeja saviem izdevumiem noteikti būs vērtīgs ieguvums labai finanšu pārvaldībai.

#5 Krāj un atliec naudu neplānotiem izdevumiem
Plānot jāmācās ne tikai mēneša ietvaros, bet arī ilgtermiņā. Viens no paradumiem, kas Tev jāveido, ja tā vēl nav, ir krāšana un sava drošības spilvena veidošana.

Sievietei ir vajadzīga drošība un apziņa, ka jebkurā situācijā viņa pati var par sevi parūpēties. Attiecības var mainīties un pēkšņi pazust atbalsts no mīļotā cilvēka. Tāpat var būt visādas dzīves situācijas (slimība, darba zaudēšana, sabojāta automašīna utt.), kad ir būtiski, ja ir kāda amortizācijas naudas summa.

Lai krātu, nav uzreiz jāatliek lielas summas. Tas var būt kaut vai pats minimums. Vari krāt gan atsevišķā bankas kontā, gan atlikt naudu kaut kur citur, ja tā jūties drošāk. Svarīgi turēties pretī kārdinājumam un neiztērēt savus iekrājumus niekiem un sīkumiem.

 

Apmaksāta publikācija

Dalīties.

Atstāt Ziņu