Vārda dienu svin: Hermīne, Estere, Liepa

2020. gadā lasīto grāmatu TOP 5

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Decembra izskaņa allaž ir bijis ļoti gaidīts laiks SievietePasaules grāmatu klubiņā, jo tika rīkota jauka klātienes tikšanās, lasīta un apspriesta svētku laikam atbilstoša lasāmviela un, iespējams, pat skatīta kāda filma. Šogad klātienes tikšanās prieki izpalika, taču virtuāli gan mēs satikāmies. Padalījāmies viedokļos par pēdējo klubiņā lasīto grāmatu – romānu “Migla“, un atskatījāmies uz to, kas gada laikā izlasīts.

Secinājām, ka gads ir bijis bagātīgs – klubiņā ir lasīta gan laba un kvalitatīva klasika, gan jaunāku laiku latviešu un ārzemju literatūra. Daudzām turklāt spilgtā atmiņā palikuši vēl divi uz 2019./2020. gada sliekšņa lasīti darbi – Olivjē Burdo romāns “Gaidot Bodžanglu” un Džuzepes Tomazi di Lampedūzas romāns “Gepards”, kas atstājuši spēcīgu pēcgaršu.

Vispār, jāteic, ka mūsu gadu gaitā lasīto grāmatu saraksts ir garš. 2020. gadā dēļ ierobežotās iespējas tikties un dēl citām ārkārtas situācijas blaknēm, izlasīto grāmatu saraksts varbūt nav tik iespaidīgs, kā citus gadus. Tomēr favorītus arī no šī saraksta varam izvirzīt.

SievietesPasaules grāmatu klubiņa 2020. gadā lasīto grāmatu TOP 5

NO DEBESĪM NOKRITA TRĪS ĀBOLI
/NARINĒ ABGARJANA/

Gaiša, sirsnīga mūsdienu pasaka, kuras darbība norisinās Armēnijas augstkalnu ciematā, kur dzīves ritms ir daudz rimtāks nekā ieleju pilsētās gan tāpēc, ka kalnos nekur īpaši neieskriesies, gan tāpēc, ka lielākā daļa ciema iedzīvotāju jau ir krietnā pusmūžā. Arī galvenā varone Anatolija vairs nekādus brīnumus no dzīves negaida, taču izrādās – liktenis viņai sarūpējis ne vienu, bet pat divus pārsteigumus, kas sagriež kājām gaisā ne tikai viņas, bet visa ciematiņa ikdienu.

Šeit apkopotas mūsu atsauksmes par grāmatu “No debesīm nokrita trīs āboli”, taču īsais rezumā ir šāds: grāmata ir tik laba, ka daudzas no mums pēc tās izlasīšanas ir iegādājušās savus eksemplārus mājas bibliotēkai. 

 

 

LEPNUMS UN AIZSPRIEDUMI
/DŽEINA OSTINA/

Vēl pirms visas šīs ķezas ar jauno vīrusu grāmatu klubiņā ļāvāmies slavenās angļu rakstnieces Džeinas Ostinas romānu vilinājumam. Liela daļa no mums bija redzējušas pēc viņas darbu motīviem uzņemtās filmas, bija dzirdējušas par slavenākajiem darbiem – “Lepnums un aizspriedumi” (Pride and Prejudice) vai “Prāts un jūtas” (Sense and Sensibility), bet ne katra no mums bija turējušas rokās un lasījušas viņas darbus. Tas bija jālabo un to arī darījām.

Šeit apkopoti viedokļi par lasītajiem Džeinas Ostinas darbiem.

 

MIGLA
/MIGELS DE UNAMUNO/

Viedokļi par spāņu domātāja, esejista, rakstnieka, dramaturga, dzejnieka un pedagoga Migela de Unamuno nozīmīgāko literāro veikumu uzskatīto romānu “Migla” (1914) ir ļoti dažādi. Diskusijas par darbu, ko pats autors nosaucis par ‘romīnu’, nevis romānu, tādējādi uzsverot tā eksperimentālo dabu un atšķirību no tradicionālās prozas, raisās ļoti interesantas. Tas var patikt vai nepatikt, katrā ziņā, vienaldzīgo nav.

Lūk, dažas izvērstākas atsauksmes par Unamuno “Migla”.

 

 

CAMERA OBSCURA
/VLADIMIRS NABOKOVS/

Krievijā dzimušais, vēlāk uz ASV emigrējušais rakstnieks Vladimirs Nabokovs daudziem asociējas ar romānu “Lolita”, kas tiek uzskatīts par viņa spilgtāko darbu. Tomēr viņa daiļradē ir arī citi, ne mazāk spēcīgi darbi, piemēram, romāns “Camera obscura”, kas tiek uzskatīts par kinematogrāfiskāko no autora darbiem, ekranizāciju piedzīvojis gan tikai vienu reizi.

Šeit dažas atsauksmes par “Camera obscura”.

 

 

GĀJIENS AR KLIBO ZIRDZIŅU
/VLADIS SPĀRE/

Kādi ir jaunie Vlada Spāres stāsti? Tīrs blūzs. Smeldze. Kā uguns svešā logā tur, tumša lauka otrā pusē. Kā viegla ugunskura dūmu smarža no tālas tālienes, tikko jaušama, saldi rūgta. Lāsteka, kura viegli nočīkst starp zobiem un izkūst. Sen pazaudēta fotogrāfija, atmiņas par kuru kavējas prāta stūrītī – bet vairs īsti nav skaidrs, vai tāda vispār ir bijusi. Kā ienākt bērnības mīļā parka bīstamajā stūrī un atklāt, ka bubuļu tur nav un varbūt nekad nav bijis. Atklāsme, kas iepriecina un nedaudz skumdina vienlaikus. Pēc izlasīšanas prātā paliek tieši šī sajūta: vieglums un mazlietiņ skumjas. Smalkas un tīrtīras,- vēstī grāmatas recenzija.

To, vai sajutām blūzu un solītās smalkās un tīrtīrās skumjas, lasi mūsu atsauksmēs!

 

Lai nemulsina, ka sarakstā nav varbūt kāds par 2020. gada bestselleriem uzskatīts darbus, paskaidrosim, ka mūsu klubiņa viens no nerakstītajiem noteikumiem vienmēr ir bijis izvēlēties tādu ikmēneša lasāmvielu, kas šķiet ne vien intersanta, bet ir arī brīvi pieejama bibliotēkās. Bez tam, klubiņa mērķis nav lasīt tikai jaunākos darbus, ļoti bieži izvēle krīt par labu sen lasītai un aizmirstai, vai nekad nelasītai klasikai. 

Katrā ziņā, brašākās lasītājas neaprobežojas tikai ar ikmēneša “obligātās literatūras” apgūšanu. Tāpēc piedāvājam arī sarakstu ar citiem literārajiem darbiem, kas 2020. gadā lasīti un dalībniečuprāt atzīstami par augstvērtīgu, aizraujošu un izglītojošu lasāmvielu.

Grāmatas, kuras vēl klubiņa dalībnieces iesaka izlasīt:

  • Puika, kurš redzēja tumsā /Rasa Bugavičute-Pēce/
  • Krieva āda /Dace Rukšāne/
  • Aiz durvīm /Zane Zusta/
  • Atelpa / Primo Levi/
  • Traki bagāti aziāti /Kevis Kvans/
  • Cilkas ceļojums /Hetere Morisa/
  • Bišu vēsture /Maja Lunde/
  • Lojalitātes /Delfīne de Vigāna/
  • Georgs Šenbergs /Zigurds Konstants/
  • Virpuļu durvīs /Austra Ozoliņa Krauze/

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” ierasti tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ārkārtas situācijas laikā paradumus ir nācies pamainīt – saziņa notiek e-pastos, Facebook slēgtajā grupā vai zoom. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu