Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

‘Viss ir kā filmās’ – 4 latvietes par Helovīniem Amerikā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

elovīns ir Visu svēto dienas priekšvakars un tiek atzīmēts 31.oktobrī. Tie nav latviešu svētki un pret tiem ir ļoti dažāda attieksme. Kāds ir par, kāds pret, bet kāds vispār par tiem neko nedomā. Tomēr Amerikā, kur šo svētku tradīcijas no Īrijas un senajiem ķeltiem ir pārņemtas viskrāšņāk, vienaldzīgo nav! Tur Helovīni ir vieni no gaidītākajiem svētkiem.
Uzmeklējām četras latviešu meitenes, kas dzīvo Amerikā, pastāstīt, kā amerikāņi atzīmē šos svētkus.


Sanita: Helovīnu kostīmu parāde tiešām ir iespaidīga!
Helovīni šeit ir vieni no populārākajiem svētkiem, kad visus skatlogus rotā izteiksmīgi dekori jau 2 mēnešus pirms pašiem svētkiem!
Ģimenes kopīgi velta nedēļas nogales mājas un pagalma dekorēšanai, brīžiem pat šķiet, ka sacenšas iespaidīgumā ar kaimiņiem!
Bērniem ļoti svarīgi ir iegādāt kostīmus jau laikus, citādi ir traģēdija! Kas ir interesanti, arī darba devēji saviem darbiniekiem rīko Helovīna korporatīvās ballītes, uz kurām ir lūgtas arī darbinieku ģimenes ar bērniem un visi priecājas, tērpušies dažādos kostīmos!
Pilnīgi noteikti neiztikt bez Helovīnu kostīmu parādes – tas tiesām ir iespaidīgi! Parasti, Čikāgā (kur tagad dzīvoju) tas notiek rajonā “boystown”, kur pārsvarā atpūšas viendzimuma attiecību pārstāvji, taču piedalās visi. Skatītāju ir tūkstošiem, jo dalībnieki kostīmus gatavojuši vairākus mēnešus un var redzēt gan kuģus, gan veselu tumsonības karaļnamu ar galma dāmām, multfilmu varoņus, eņģeļus un vēl daudz ko citu.

 

Madara: Tas, ko esam redzējuši pa TV, tur notiek pa īstam
Amerikā Helovīnu svinēšana nav salīdzināma ar Latviju. Šie svētki tur tiek svinēti krietni ievērojamāk. Droši vien tas ir tādēļ, ka tie, ja nemaldos, ir cēlušies tieši tur – Amerikā.
Man Helovīnu svinības Amerikā bija liels un neizmirstams piedzīvojums. Jutos kā filmā – viss ko mēs Latvijā redzam pa TV (bērni pārģērbušies un staigā pa mājām, jautājot saldumus un pretējā gadījumā, solot izjokot, ķirbju grebšana, dekorācijas utt.), tur notiek pa īstam!
Cilvēki jau vairāk kā mēnesi pirms svētkiem domā par saviem svētku kostīmiem un veikalos tiešām ir pieejamas visneiedomājamākās kostīmu kolekcijas, sākot no mazu mīļu princešu kostīmiem līdz pat vienacainiem zombijiem. Veikalu plauktos visi saldumi ir iepakoti Helovīnu iepakojumos (ar ķirbju un spoku attēliem virsū). Arī pārdevējas ir pielāgojušas tērpus un ir redzamas, piemēram, raganu cepurēs.
Cilvēki viens otru sveic šajos svētkos un vēl laimīgi pavadīt dienu. Ja salīdzina, tas ir līdzīgi, kā mēs sakām „Priecīgus Līgo”.
Pirmajā gadā, šos svētkus pavadot ASV, es tikai noskatījos no malas kā visi pārģērbjas un dodas svinēt (ne tikai bērni, bet arī pieaugušie), bet otrajā gadā arī es atļāvos sevi ievilkt šajā Helovīnu svinību bumā. Un teikšu godīgi- man patika. Bija jautri iejusties ne savā ādā, pasmieties par visdažādākajām cilvēku idejām un jautri pavadīt laiku.
Es zinu, ka ļoti daudzi cilvēki pie mums šos svētkus neatzīst, bet es šajā svētku dienā atbrīvojos un labi pavadīju laiku. Man liekas, ka rudens drūmajās dienās šī Helovīnu diena ir perfekti piemērota, lai neaudz atslābinātos, paskatītos uz dzīvi nenopietnāk, pasmietos par sevi un citiem. Un, tas noteikti ir kaut kas tāds ko nedari katru dienu, tāpēc šī viena diena gadā var izvērsties ļoti īpaša un interesanta…


Zanda: Veikalos var atrast visu – pat mākslīgās asinis
Helovīni ir vieni no populārākajiem svētkiem ASV. Māju, veikalu un ielu dekorēšana sākas pat jau oktobra sākumā. Tiek atvērti speciāli kostīmu veikali, kur var nopirkt visu, sākot no kostīmiem līdz pat mākslīgajām asinīm, grimma utt.
Tiek atvērtas arī “haunted houses” – mājas, kur par noteiktu samaksu var aiziet pabaidīties.
Savukārt pašā Helovīnu dienā mazākie bērni iet pa mājām “trick or treat” (saldumus vai izjokosim) gājienā. Viņiem līdzi ir neliels plastmasas groziņš ķirbja izskatā, kur viņi liek visas savas konfektes, bet konfektes dod tikai tad, ja ir kostīms. Bieži vien, ne tikai bērni, bet arī pieauguši pārģērbjas un dodas pa mājām, jo šī atrakcija domāta maziem bērniem un, lai viņi nedotos vieni, vecāki iet līdzi. Ko dara jaunieši un pieaugušie? Visos bāros un klubos ir Helovīnu ballītes. Tiek rīkotas arī mājas ballītes un pasākumi pilsētā. Visi ģērbjas kostīmos un ir vietas, kur notiek arī labāko kostīmu apbalvošana.


Liena: Nekad mūžā nebiju tā spiegusi!
Helovīnu laiks Amerikā ir ļoti lielā cieņā! Bērni jo īpaši gaida šo dienu, kad ārā paliek tumšs un var doties spokoties un, pats galvenais uzdevums, ir ceļot no mājas uz māju un dabūt pēc iespējas vairāk saldumu, sakot “Trick or Treat”!
Bērni kopā ar vecākiem grebj ķirbjiem sejas un gatavo ķirbja kūku “pumpkin pie”.
Aktīvākas ģimenes izrotā visu pagalmu un māju.
Mani pirmie Helovīni Amerikā bija ļoti interesanti un emociju pārpilni. Pirmajā bildē var redzēt, ka esmu nobildējusies kopā ar briesmoņiem kaimiņu pagalmā. Fotografēšanās laikā man nebija ne mazākās nojausmas, ka tie ir cilvēki, es biju pilnīgi pārliecināta, ka tās ir lelles, bet brīdi vēlāk viņi uzlēca augšā un es vēl dzīve tā nebiju spiegusi kā tajā brīdī! Un mana spiegšana turpinājās visu vakaru, jo nākamā kaimiņu māja jau bija gatavībā ar citiem biedējošiem tēliem un paņēmieniem!
Pēc manām domām šie svētki ir tik populāri tāpēc, ka cilvēki mīl iejusties dažādās lomās un, galvenais, ka tu vari kļūt par ko vien vēlies, nejūtoties ierobežots.
Amerikāņi izbauda Helovīnus no visas sirds, neskatoties uz vecumu. Visi mīl spokoties, būt traki un vienkārši izbaudīt svētkus!

Dalīties.

2 komentāru

Atstāt Ziņu