Vārda dienu svin: Eiženija, Ženija

Vienmēr labais tēls- Džekijs Čans

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ja veidotu aptauju par populārāko ķīnieti Latvijā, varu derēt, ka augšgalā ierindotos aktieris Džekijs Čans. Ne velti viens no nozīmīgākajiem pērnā pavasara notikumiem, par kuru runāja visi un visur, bija Čana ierašanās Latvijā. Uzturoties Jelgavā, kur aktieris uzņēma epizodes savai jaunākajai filmai „Ķīniešu zodiaks”, ap viņu spietoja fanu pūļi. Kas ir Džekijs Čans un kā radās viņa tēls?

Čans kļuvis par popkultūras ikonu
Džekijs Čans ir varen ražīgs aktieris- kopš savas karjeras sākuma 1960.gados, viņš spēlējis vairāk kā simts filmās. Džekija Čana filmām raksturīgs savs stils – tajās redzama nevis vardarbība, bet akrobātiskas cīņas ainas, turklāt bieži tās iestudētas tā, lai būtu komiskas. Un, protams, tajās netrūkst dažādu neparastu un bīstamu triku, kurus izpilda pats aktieris.

Āzijas valstīs viņš ir megazvaigzne – tur populāras ir ne tikai viņa filmas, bet arī Čana iedziedātie mūzikas albumi. Savukārt Rietumu pasaulē Čana meistardarbi tiek vērtēti pretrunīgi – viņa filmas izpelnījušās kritiku gan par samākslotajām cīņas ainām, gan par to, ka komēdijas nemaz nav smieklīgas, drīzāk- pat bērnišķīgas. Un tomēr arī Amerikā un Eiropā Džekijam Čanam ir savi fanu pūļi. Nu jau var apgalvot, ka viņš kļuvis par popkultūras ikonu: Džekija Čana tēls izmantots, piemēram, arī multiplikāciju filmās un datorspēlēs.

Kā radās tēls ‘Džekijs Čans’
Čana īstais vārds ir Čeņs Ganšens, viņš dzimis 1954.gadā Honkongā.  Džekijs jau bērnībā bija tikpat atsperīgs, kādu mēs viņu redzam filmās. Viņa enerģija bija neizmērojama, mazais puika visu laiku bija kustībā. Tieši tādēļ māte viņu iesaukusi par Pao Pao (Lielgabala lode).
Savas cīņas prasmes puika apguva Pekinas Operas skolā, kur cītīgi nodevies kara mākslai un akrobātikai. Viņš kļuva par akrobātu grupas ‘Septiņas laimītes ’ dalībnieku – grupā tika sakomplektēti labākie skolnieki. Paralēli Čans trenējās korejiešu cīņas mākslā Hapkido un ieguva melno jostu.

Savu aktiera karjeru Čans sāka jau piecu gadu vecumā, parādoties mazās epizodēs ķīniešu filmās. Septiņpadsmit gadu vecumā viņš strādāja kā kaskadieris Brūsa Lī filmās. Tad sekoja pāris filmas, kurās viņš piedalījās kā aktieris, tomēr tās neguva skatītāju atzinību un nebija komerciāli veiksmīgas. Tādēļ Čans devās pie vecākiem, kuri strādāja Austrālijā. Viņš tur iestājās koledžā un strādāja celtniecībā. Viņa vecākais kolēģis Džeks paņēma jauno puiku savā paspārnē, tā nodrošinot viņam iesauku „Mazais Džeks”, kas vēlāk tika noīsināta līdz Džekijam. Un kopš tā laika šis vārds viņam arī pielipis. Ilgi gan viņš Austrālijā neuzkavējās, jo drīz vien saņēma telegrammu no Honkongas, kādu režisoru bija ļoti iespaidojis viņa kaskadiera veikums iepriekšējās filmās. Pirmā Čana filma, kura guva plašu atzinību, bija „Čūska ērgļa ēnā”. Pēc tās sākās galvu reibinoša karjera- filma pēc filmas un radās tas Džekijs Čans, kuru mēs pazīstam šodien.

Vienmēr labais tēls
Interesanti,ka uzsākot Holivudas iekarošanu, Džekijs Čans konsekventi atteicās no slikto tēlu lomām un savās filmās nekad nelamājas. Viņš argumentēja savu lēmumu ar to, ka nevēlas savam ‘Džekija Čana’ tēlam uzspiest šādu slikto tēlu zīmogu. Viņa mērķis esot būt par paraugu bērniem un jauniešiem. Tādēļ arī tapušas multiplikācijas filmas ar Čanu un nodibināti fondi, kas palīdz bērniem iegūt izglītību.

Lai gan pēdējos gados arī Čanam pašam šķiet nedaudz apnikušas vienveidīgās lomas, kuras viņš attēlo- labsirdīgais, komiskais un nedaudz pat muļķīgais tipiņš, kurš labi cīnās. Tādēļ nesen viņš izdarījis izņēmumu un filmā „Rob-B-Hood” attēlojis slikto tēlu- laupītāju ar azartspēļu problēmām. Turklāt tiek runāts, ka Čans piedalīšoties arī Silvestra Stalones jaunajā filmā „Neiznīcināmie 3”.

Bīstamie triki
Džekijs Čans savu vārdu ierakstījis Ginesa rekordu grāmatā kā aktieris, kas izpildījis visvairāk triku. “Ja ir vajadzīgs kāds efektīgs kadrs, mani neuztrauc tas, cik tas prasīs naudas, laika un spēka. Esmu gatavs uz visu – varu salauzt kāju vai roku, bet tas mani maz uztrauc. Tādos brīžos es kļūstu kā apsēsts, kaut arī trīcu no bailēm, jo neesmu supermenis,” teicis Čans.
Bīstamo triku dēļ Čanam esot grūti dabūt veselības un dzīvības apdrošināšanu. Un nav jau brīnums – viņš neskaitāmas reizes guvis savainojumus, ir pat joks, ka ķermenī nav nevienas vietas, kuras Čans nebūtu salauzis. Pirksti, deguns, vaigukauli, kakls, potītes, ribas un vēl un vēl…
Pagājušā gada novembrī Čans nāca klajā ar paziņojumu, ka vairs tik ļoti neriskēšot ar savu veselību. «Godīgi sakot, es vairs neesmu jauns,» viņš teicis, norādot, ka ar specefektu un dublieru palīdzību varot izvairīties no veselības apdraudējuma. «Kāpēc man būtu jāriskē ar savu dzīvību, lai joprojām to darītu?» jautāja Čans. «Es darīšu tik, cik varēšu. Taču es nevēlos riskēt ar savu veselību un atlikušo mūžu pavadīt ratiņkrēslā.»

MULTIMĀKSLINIEKS: prot gan cīnīties, gan uzņemt filmas un pat dziedāt
Džekijs dziedāja arī Pekinas olimpisko spēļu noslēguma ceremonijā.

JAUNĀKĀ FILMA: Džekija Čana jaunākā filma „Ķīniešu zodiaks”, kuras epizodes uzņemtas arī Latvijā- vēja tunelī Jelgavā.Džekijs Čans Jelgavā, sniedzot autogrāfus faniem. Foto no filmēšanās Latvijā var apskatīt arī Džekija Čana mājaslapā: http://jackiechan.com/gallery/1849839–Filming-in-Latvia


Dalīties.

Atstāt Ziņu