Vārda dienu svin: Līga

Vai atzīmēsiet Halovīnu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

31.oktobrī pasaulē tiek atzīmēti Halovīni jeb Visu Svēto dienas priekšvakars. Lai arī daudzi tos uzskata par “amerikānismu” un svešu svētku pārņemšanu, Halovīnus sāk svinēt arvien vairāk Latvijas ģimeņu. Lielākoties tos atzīmē ģimenes, kurās ir mazi bērni un visa masku, konfekšu un ķirbju padarīšana ir vienkārši jauka izklaide.

Kas ir Halovīni? Tie ir daudzu gadu gaitā transformējušies svētki, kuru patiesā izcelsme nāk no senajiem ķeltiem. Rudens tumšais laiks daudzās kultūrās saistīts ar dzīvo un mirušo pasauļu saplūšanu – kad aizgājušie apciemo dzīvos un stiagā pa zemes virsu. Ķelti uzskatīja, ka kopā ar mirušo gariem zemi apciemo arī visādi nešķīsteņi, raganas un dēmoni, tādēļ ķeltu priesteri esot ģērbušies atbaidošās zvērādās (kas pēc daudziem daudziem gadiem pārtapa maskās), lai aizbiedētu mošķus prom, kā arī atstājusi ceļmalās ēdienu gariem. Vidusslaikos šos svētkus pārņema baznīca, dodot tiem nosaukumu Visu svēto diena – All Saints’ day,  nakts pirms šīs dienas nosaukta par All Hallows Eve – Visu svēto dienas priekšvakaru, no tā tad arī radies nosaukums Halloween. Visu svēto dienas priekšvakaru atzīmē 31.oktobrī.

Gadu gaitā tradīcijas arvien vairāk transformējās, līdz no Eiropas šos svētkus 19.gadsimtā ienesa Amerikā, kur tad arī radās daudzas jaunas tradīcijas, piemēram, konfekšu prasīšana pret izjokošanu.

Jautri svētki bērniem
Daudzas jaunās māmiņas atzīst- Halovīnu sākušas atzīmēt bērnu dēļ. Mazie norādot veikalos uz ķirbjiem un pieprasot tādus izgrebtus mājās, gribot ģērbties kostīmos un iet pa mājām prasīt konfektes. Tie esot jautri svētki bērniem, kas izkrāsojot ikdienu, īpaši rudens drūmumu.

Kristīne: Svinam katru gadu. Ap pusdienas laiku iesim uz parādi un kostīmu konkursu, kā jau katru gadu, un vakarā ar mazo palikšu majās dalīt končas, tētis ar vecāko ies prasīt kondžas. Man pašai ļoti patīk, sevišķi visi tie mazie bērniņi tik daudzos un inčīgos kostīmos. Pagājušo gad izdalījām 3 kg končas.
Man liekas, ka šādi svētki mūsu ikdienu vienkārši padara krāsaināku. Ne katru dienu ielas un veikalu skatlogi un kaimiņu logi būs izdekorēti. Ir vienkārši forši pasmaidīt un atslēgties no ikdienas darbiem un īgniem cilvēkiem.

Ivonna: Mēs svinam, parasti izdekorējam māju, sagādājam saldumus mazākajiem, un taisam lielu ballīti ar draugiem un radiem. Priecāties mūsmājas vienmēr patīk, un ja vēl var satikt draugus, radus, tad vispār super!

Maija: Nu mēs jau kuro gadu svinam pa nopietnam. Man jau radi zina, ka ķirbjus vajadzēs vairumā! Pati saaudzēju un tad pilnu sētu sadekorēju ar ķirbjiem. Mazos pat kokos kā lampiņas sakaru. Sanāk draugi ar bērniem un tad pikniks pa nakti pie ugunskura ar karstvīnu un desiņām. Skaisti svētki, jo mums latviešiem jau to jautro svētku ir maz un kāpēc gan lai neiepriecinātu bērnu un sevi? Uz mūsu māju nāk daudz bērnu saldumus prasīt, jo jau gadiem ievērojuši, ka svinam un māja skaisti izskatās. Esmu par šiem svētkiem.

Baiba: Mēs svinam katru gadu, nu jau būs astotais gads. Dzīvojam Īrijā un šeit viņi ir ļoti populāri, nav iespējams nesvinēt, ja ir mazi bērni. Sagatavojam māju attiecīgi Halovīniem, izgriežam ķirbi, bērni uzģērbj maskas un staigā pa mājām pēc saldumiem, tad ejam uz bērnu Halovīnu disko. Bērniem lielāko prieku sagādā konfekšu maisi un uguņošana, jo raķetes tiek šautas no katras mājas un katra stūra.

Jana: Svinēt nesvinam, maskas nevelkam, bet pagājušo gadu ķirbi izgrebām, šogad laikam arī atkārtosim ar dažiem draugiem vakarā pasēdēsim, izgrebsim ķirbi un iemalkosim kādu vīna glāzi, jo laiks ir auksts, bet vēl viens iemesls satikties un jauki pavadīt vakaru.

 

Aizgājušo pieminēšana
Rudens beigas un ziemas sākumu arī latviešiem izsenis pieņemts uzkatīt par mirušo senču piemiņas laiku. Viss oktobris mums tiek dēvēts par veļu laiku. Viena no īpašajām veļu laika tradīcijām ir veļu mielošana.
Tādēļ Anita nolēmusi savā ģimenē ne vien atzīmēt Halovīnus, bet arī izstāstīt bērniem, kas tie ir par svētkiem un kas latviešiem ir veļu laiks.

Anita: Esmu paredzējusi tematisko nedēļu. Svētdien tika veiktas nelielas pārmaiņas bērnistabā, kamēr viņi gulēja, tajā saradās vairāki draudzīgi spociņi.

Pirmdien ir paredzēta spoku diena – zēni zīmēs paši savus draudzīgos spociņus un liks zīmējumus pie sienas. Runāsim kas tie tādi spoki ir un ko viņi dara.

Otrdien: Runāsim par to kas vispār ir tāds Halovīns un kāpēc to svin, no kurienes radušies šie svētki

Trešdien: runāsim kas ir veļu laiks un kā latvieši godināja aizgājējus.

Ceturdien: Runāsim kā 31. oktobri svin baznīcās, zīmēsim svecītes

Piektdien: Stāstu diena: stāstīšu mazajiem dažādus spokainus stāstus un domāsim kopā jaunus

Sestdien: Izrunāsim visas nedēļas laikā apgūto, pārrunāsim tradīcijas un radīsim savas jaunas tradīcijas, zīmēsim zīmējumus

Svētdiena: Gatavosim svētku maltīti, pie galda atminēsimies mūsu mīļos, kuri ir jau viņsaulē. Gatavosim veļu mielastu.

Svētdien arī būs balsojums par labāko spoka zīmejumu un zīmētāja apbalvošana.

Tā lūk ir paredzēts sagaidīt un svinēt 31. oktobri mūsmājās.

 

Vai jūsmājās tiks atzīmēti šie svētki?

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu