Vārda dienu svin: Līga

Par ‘Iron Frau’ dēvētā Angela Merkele

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viņa ir pasaulē ietekmīgākā sieviete*. Bieži medijos viņa tiek dēvēta par „Iron Frau”**. Viņa nezaudē savaldību, ir lietišķa, pragmātiska, nosvērta. Viņas biogrāfs, profesors Volfgangs Stoks sacījis: „Viņu nemīl, viņu nedievina, bet viņa tiek augstu vērtēta un cienīta.” Viņa ir Vācijas kanclere ANGELA MERKELE.
Atšķirībā no daudziem citiem mūsdienu politiķiem par viņas privāto dzīvi zināms visai maz. Viņa nemīl par to publiski runāt. Taču mēs mēģinājām kā drupačas no dažādiem rakstiem un intervijām uzlasīt informāciju, lai iepazītu Merkeli nedaudz tuvāk.

Uzaugusi komunismā
Bieži tiek uzsvērts, ka Merkeles politisko panākumu pamatā ir bērnībā un jaunībā piedzīvotais. Angela Merkele ir uzaugusi Austrumvācijā komunisma režīmā. „Austrumvācijā mēs vienmēr sastapāmies ar kādām novilktām robežām, vēl pirms vispār bijām spējuši atklāt paši savas personīgās robežas,” viņa sacījusi. Klaudija Krauforde, Merkeles kolēģe, arī uzaugusi Austrumvācijā teic: „Es zinu, kā ir uzaugt nedemokrātiskā sistēmā, tas ir tik stulbi, ka tev pat nav atļauts lasīt grāmatas, kuras vēlies vai klausīties mūziku, kuru gribi. Tādēļ es iesaistījos politikā, un tieši tas pats attiecas arī uz Angelu.”

Angelas Merkeles tēvs bija mācītājs. Viņš bija stingrs tēvs, pastāvīgi liekot Angelai būt labākai par citiem skolniekiem savā skolā. Rezultātā viņa tāda arī bija-vienmēr pirmā, vienmēr labākā. Arī Universitāti Merkele pabeigusi ar diplomu, kurā nav zemākas atzīmes par 1 (augstākais novērtējums Vācijā). Viņa kļuva par fiziķi- un līdz pat 30 gadu vecumam nodevās zinātnei. Pēc komunistiskā režīma sabrukšanas Merkele nolēma aktīvi iesaistīties politikā.

“Nav nekas slikts būt ambiciozam”
Ir kāds atgadījums, ko Merkele mīl stāstīt savās intervijās, proti, pirms vairāk kā divdesmit gadiem viņa pieteicās darbam Vācijas parlamenta preses dienestā, bet dabūja atteikumu. Iemesls- medicīnisko pārbaužu laikā tika konstatēts, ka Merkele cieš no ļoti paaugstināta asinsspiediena, un tika norādīts, ka šādā darba vietā viņai būs pārāk daudz stresa.
Taču šis dzīves pavērsiens neapturēja viņas ambīcijas un tā vietā viņa nolēma kļūt par politiķi, vēlāk tajā pašā gadā tiekot ievēlēta Vācijas apvienotajā parlamentā. Tas bija tikai sākums viņas politiķes karjerā.
Viņa bijusi Vācijas Ģimenes lietu ministre, arī Vides aizsardzības ministre. No 2000. gada viņa ir arī Vācijas Kristīgo demokrātu apvienības vadītāja. Un no 2005.gada Merkele ievēlēta par Vācījas kancleri. Viņa ir pirmā sieviete šajā amatā, turklāt arī jaunākā persona, kas ieņēmusi šo amatu.
„Droši varu teikt, ka nekad neesmu sevi par zemu novērtējusi. Nav nekas slikts būt ambiciozam,” viņa teikusi.

Precējusies divreiz, taču bez bērniem
Pirmoreiz Angela apprecējās 23 gadu vecumā ar savu kursabiedru, un pēc pāris gadiem jau izšķīrās. Mīlestība? Nē. „Mēs precējāmies, jo tolaik to darīja visi,” viņa skaidrojusi. Pirmā vīra uzvārdu gan viņa paturējusi. Vēlāk viņa salaulājās ar ķīmijas zinātnieku Joahimu Zaueru, ar kuru joprojām ir kopā. Bērnu Merkelei nav. „Mana dzīve attīstījās citādāk,” viņa teikusi. Taču viņai ir ģimene -Joahima dēli Daniels un Adrians no viņa iepriekšējās laulības. Nesen Merkele pat kļuvusi par omi mazdēlam Kasimiram.

Tomēr vairāk ielūkoties viņas privātās dzīves lappusēs neizdodas – Merkele par tām klusē. Arī Merkeles vīrs Joahims nemīl publicitāti un labprāt izvairās no valsts vadītāja dzīvesbiedra pienākumiem un pasākumu apmeklēšanas. Viņam esot nepieciešams laiks zinātnei un savam darbam, skaidrojusi Merkele.

Patīk pastaigas un gatavot ēst
Arī paši vācieši par savu valsts vadītāju zina visai maz. Retajos gadījumos, kad kādā intervijā viņa atklāj kaut mazāko sīkumu, par to raksta teju vai visi mediji. Piemēram, šovasar laikrakstam Süddeutschen Zeitung bija izdevies no Merkeles izvilināt pāris privātas lietas, aicinot viņu atbildēt uz 37 jautājumiem, kurus uzdeva Vācijā zināmi cilvēki, tai skaitā sportisti un mākslinieki. Ko tad vācieši gribēja uzzināt par savu kancleri? Nu, piemēram, viņas mīļāko kino gabalu. Tā izrādās ir romantiskā filma ar Merilu Strīpu galvenajā lomā “Out of Africa” (filmas treileris)

Jautāta par lielāko upuri, ko viņai nācies nest, nokļūstot kancleras amatā, Merkele teikusi: „Vairs nevaru mierīgi, neatpazīta iepirkties.”
Kā smaržojot viņas bērnība? Pēc siena un priedēm. Visvairāk bail viņai esot no pērkona negaisa. Vislabākā atpūta un „tvaika nolaišana” esot pastaigas, ēst gatavošana (starp citu, viņa vairakkārt minējusi, ka gatavo lielisku plūmju kūku) un kārtīga izsmiešanās. Sevis palutināšana esot kārtīga izgulēšanās savā gultā un izslēgts mobilais telefons. Tik cilvēcīgi, vai ne?

Merkelei ir vieta, kur viņa var aizmirst par etiķeti, par to, ka ir jāvada Vācija un Eiropas Savienība, kur viņa var cept plūmju kūku un doties garās pastaigās kopā ar vīru – tā ir viņas brīvdienu mājā Ukermarkā. „Tur es varu būt es pati,” teikusi Merkele.

 

* Amerikāņu biznesa žurnāla « Forbes» veidotajā pasaules ietekmīgāko sieviešu topa pirmajā vietā šogad, tāpat kā pagājušajā gadā, ir Vācijas kanclere Angela Merkele.

** Dzelzs sieviete, dzelzs lēdija

Dalīties.

Atstāt Ziņu