aņēmām no lasītājas Gundas jautājumu: “Pastāstiet, lūdzu, par atšķirību starp kāju un roku krēmiem!” Sākumā var šķist dīvains jautājums – sak’, atšķirība tāda, ka viens domāts kājām, bet otrs rokām, taču pārlūkojot šo krēmu iepakojumus, vairs tik lielas pārliecības nav. Kā vieni, tā otri mitrina, baro, saudzē un mīkstina, arī to pamatsastāvs ir visai līdzīgs. Tāpēc patiešām rodas jautājums, vai vienu krēmu nevar lietot gan rokām, gan kājām?
Lai to noskaidrotu, uzrunājām divu pašmāju kosmētikas ražotāju – Dzintars un Spodrība – speciālistus, kā arī uzklausījām dermatologa viedokli.
Rokas un kājas – katrai savas prasības un vajadzības
Izdzirdot šo jautājumu, ikviens no uzrunātajiem sākumā norāda, ka roku un kāju āda, nerunājot nemaz par sejas ādu, atšķiras, līdz ar to atšķirīgas ir arī katras šīs ķermeņa daļas kopšanas prasības. “Piemēram, savas rokas mēs mazgājam vidēji 15 reizes dienā, līdz ar to plaukstu ādai nepieciešama palīdzība hidrolipīdu slāņa atjaunošanā,” norāda dermatoloģe Anna Bērziņa.
Uz to norāda arī AS Dzintars pārstāve Elīna Lukjanoviča: “Ja roku krēmiem parasti ir uzdevums mitrināt un barot roku ādu, tad kāju krēmu uzdevums jau ir daudz detalizētāks, jo kāju problēmu ir krietni vien vairāk.” Pēc viņas teiktā, pēdu āda ir četras reizes biezāka, nekā āda uz citām ķermeņa daļām, uz tās nav matu folikulu un tauku dziedzeru, kuri mīkstina un mitrina ādu. “Taču uz pēdām atrodas vairāk nekā 40 000 sviedru dziedzeru un tie visi var darboties pastiprinātā režīmā. Pastiprināta svīšana izraisa pēdu ādas mīkstināšanu un šādas pēdas kļūst par labvēlīgu dažādu mikroorganismu vairošanās vidi un iekaisuma procesa cēloni. Uz mitras ādas ātri veidojas izsutumi, noberzumi un tulznas. Par īpaši bīstamu zonu kļūst nagi un pirkstu starpas. Nagi un āda kļūst mīkstāka, irdenāka, zaudē elastīgumu un tas veicina sēnīšu slimību attīstīšanos,” paskaidro E.Lukjanoviča.
Konkrētu problēmu nerisināsi, bet ļaunumu nenodarīsi
Bet vai šie krēmi tik ļoti atšķiras, ka krēmu, kas domāts rokam, nevar lietot kājām un otrādāk? “Protams, var izmantot roku krēmu arī kājām, bet tā sastāvs nerisinās jau detalizēti kāju un pēdu problēmas,” uzsver E.Lukjanoviča. To apstiprina arī AS Spodrība kvalitātes direktore Inese Vilka. “Ja izvēloties roku krēmu ar mīkstinošām vai barojošām īpašībām to izmantos arī kāju ādas kopšanā, tad visticamāk vēlamais efekts arī tiks sasniegts. Taču runājot tieši par kāju krēmiem, bieži vien tiem tiek pievienota kāda specifiska viela, kas sniedz kāju ādai vēl papildus kopjošās īpašības, specifiskas eļļas un atvēsinošas vielas. Piemēram, Spodrība kāju krēmam pievienots bioloģiski aktīvs egles skuju provitamīnu koncentrāts, kam piemīt sasprēgājumu un sīku brūcīšu dziedējošas īpašības, padarot krēmu īpaši piemērotu papēžu kopšanai, tomēr vienlaicīgi tas krēmam piedod īpatnēju smaržu,” norāda I.Vilka.
Viņa pieļauj, ka šī arī varētu būt tā nianse, kas ietekmē kāju krēmu izmantošanu roku ādas kopšanai, jo “rokām bieži sievietes izvēlas krēmus ar maigu smaržvielu aromātu”. “Tomēr, ja kāju krēmu aromāti, piemēram, piparmētra, mentols, baltegļu eļļa, nav šķērslis, tad kāju krēmu lietošana roku ādas kopšanai arī ir akceptējama,” pārliecināta I.Vilka.
Roku un kāju krēmi uz sejas? To gan NĒ!
To, ka nekas ārkārtējs, visdrīzāk, nenotiks, ja roku krēms tiks lietots uz kājām vai otrādāk, apstiprina arī dermatoloģe Anna Bērziņa. Gluži cita lieta gan ir šo krēmu lietošanu sejas ādas kopšanai, jo “ķermeņa (roku un pēdu) krēmi parasti ir biezākas konsistences, var saturēt smaržvielas, kas var radīt sejas ādas kairinājumu.
Dermatoloģe gan atzīst, ka roku un sejas krēmu bāze nereti ir identiska, tomēr aktīvo vielu koncentrācija tajos parasti gan atšķiras. “Ķermeņa krēmi parasti satur vairāk eļļu un okluzīvu vielu, kas var darboties komedogēni (veicina komedonu jeb balto un melno piņņu rašanos), līdz ar to – sejas krēma lietošana uz ķermeņa ļaunumu nenodarīs, bet otrādi tie lietojami nav,” piekodina daktere.
1 komentārs
Paldies! Loti izsmeļoša atbilde