Vārda dienu svin: Otīlija, Iveta

Kosmētika un kontaktlēcas – nenodari pāri acīm

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kā rīkoties pareizāk- ievietot lēcas acīs tad, kad kosmētika uzklāta, vai tomēr pirms? Par šiem un citiem jautājumiem konsultē Manaslecas.lv vadošā optometriste Dace Drupa.

Kontaktlēcas pirms kosmētikas
Vispirms ieliekam acīs lēcas un tikai tad var ķerties klāt dekoratīvās kosmētikas uzklāšanai. Tā būs iespējams izvairīties no kosmētikas daļiņu, piemēram, pūdera iekļūšanas acīs, kas var nepatīkami kairināt un radīt graušanas sajūtu, asarošanu un arī acs apsārtumu.
Ja acīs iekļūst kosmētikas daļiņas, izņem lēcu, noskalo to speciālajā lēcu šķidrumā, notīri kosmētiku no acs, un tikai tad atkal mēģini ievietot kontaktlēcu.

Uzmanīgi ar acu zīmuli
Jauns, nupat nopirkts acu zīmuļa serdenis ir mīksts, ar to viegli var izcelt acis un uzzīmēt acu līniju.
Parūpējies, lai acu zīmulis vienmēr ir uzasināts tā, lai tā koka pamatne acs līniju nesaskrāpē. Arī kosmētika noveco, tādēļ brīdī, kad jūtam- ir jāpieliek pūles, lai ar zīmuli uzzīmētu līnijas, nežēlojam to un metam ārā. Un joprojām paturi prātā ieteikumu- ja Tavas acis ir jūtīgas, ar noslieci uz alerģiju vai arī Tu lieto kontaktlēcas, esi superuzmanīgs, izvēloties acu kosmētiku.

Jūtīgas un alerģiskas acis ir pelnījušas tikt īpaši saudzētas
Ja Tev patīk kuplas un atliektas skropstas, skropstu atliecējs visticamāk vienmēr ir Tavā kosmētikas maciņā. Tas nereti ir izgatavots no niķeļa, vai vismaz tā korpuss ir niķelēts. Tāpēc pavēro, vai šis metāls nav par iemeslu Tavām sakairinātajām acīm – plakstiem, plakstu malām. Plakstiņi kļūst apsārtuši, jūtīgi, tūskaini, var parādīties nieze, kā rezultātā āda ir ļoti sakairināta. Tā var būt alerģiska reakcija, saskaroties ar niķeli, var rasties kontakta dermatīts jeb iekaisuma reakcija ādā pret ārējā vidē esošām ķīmiskām vai dabīgas izcelsmes vielām, kas nonāk saskarē ar ādu. Gluži kā ar auskariem- ja tie izgatavoti no niķeļa, tad auss “izrāda” nepatiku ar alerģisku reakciju, tāpat pret niķeli mēdz “iebilst” arī acis.

Noteikti parādi savas acis ārstam vai optometristam, ja rodas aizdomas par alerģisku reakciju acīm! Nenodarbojies ar pašārstēšanu pat tad, ja apkārtējie Tev rekomendē izmantot bezrecepšu acu pilienus, kas ir labi pret “visām” kaitēm! Iespējams, šie pilieni nepalīdzēs, jo nav precīzi zināms, kas acīm kaiš! Turklāt acu pilienu sastāvs ir atšķirīgs, daži veido nosēdumus uz lēcu virsmas, tādēļ nav piemēroti kontaktlēcu cienītājiem.

Kas skropstu tušai “vēderā”?
…un ne tikai skropstu tušai, arī citiem kosmētikas izstrādājumiem un saimniecībā izmantojamajiem līdzekļiem. Nevar noliegt, ir kosmētikas ražotāji, kuri īpaši rūpējas, lai tās sastāvs būtu tīrs no parabēniem, kaitīgajiem piemaisījumiem un “Mendeļejeva tabulā” plašā klāstā atrodamajiem ķīmiskajiem savienojumiem. Ražotāji arīdzan sākuši piedāvāt kosmētiku, kas domāta īpaši lēcu lietotājiem. Diemžēl, lielākā daļa piedāvātās produkcijas nav mums draudzīga. Bieži nepadomājam, ka dažkārt iegādāto “smiņķu”, ko biezā slānī klājam uz savas ādas un acīm, kaitīgais sastāvs nekur nepazūd, bet iesūcas ādā un paliek mūsu organismā. Kanādas zinātnieki pētījuši dekoratīvās kosmētikas produktu sastāvus, tostarp arī vadošo kosmētikas ražotāju produkciju. Secinājums, pie kā viņi nonākuši, nav ražotājiem glaimojošs- rezultāti liecināja par kadmija, arsēna, svina, dzīvsudraba, berilija, niķeļa un citu līdzīgu vielu esamību produktos. Dāmas, izpētot rūpīgāk savu kosmētikas maciņa saturu, pamanīs, ka uz kosmētikas pudelītēm, bundžiņām nereti atrodamas “dubultās” etiķetes. Ar to saturu, diemžēl, biežāk iepazītamies vien tad, kad produkts jau nopirkts. Mājās rūpīgāk izpētām kosmētikas bundžiņu un nereti ieraugām- plašāks kosmētikas sastāvā esošo vielu saraksts ieraugāms vien noplēšot etiķetes pirmo slānīti.

Kosmētikas lietošanas termiņš un pavisam vienkārša higiēna
Šķiet, lieki atgādināt, taču ja nu aizmirstas- tāpat kā pārtikas produktiem, arī kosmētikas produktiem ir savs lietošanas termiņš. Mums taču nepatīk ēst produktus, kuru termiņš jau beidzies! Kādēļ gan mūsu ādai un acīm būtu jāpatīk novecojusi kosmētika?
Pievērs uzmanību personīgajai higiēnai un neaizdod kosmētiku pat savām draudzenēm! Pirmkārt, tādēļ, ka dažos kosmētikas līdzekļos mēdz savairoties baktērijas. Un, otrkārt, nav zināms, vai Tava kosmētika citam būs laba un nekairinās acis. Arī, ja nupat ir pārslimota kāda acu kaite, piemēram, konjunktivīts, ieteicams iegādāties jaunu acu kosmētiku.
Centies neizmantot vates piciņas vai speciālos aplikatorus vairākām kosmētikas uzklāšanas reizēm. Iemesls gluži tāds pats- šī ir labvēlīga vide dažādām baktērijām.

Vienkārši padomi acu kosmētikas uzklāšanā
Neklāj kosmētiku pavisam tuvu acīm! Skropstu tušu uzklāj tikai uz skropstu galiem, izvairoties no tušas uz to saknēm. Arī sabiezējusi, sīkus kunkulīšus veidojoša skropstu tuša, ir pazīme, ka tušas kalpošanas laiks ir beidzies! Tāpat acu ēnas, kas satur sīkas daļiņas, piemēram, birstošus spīduma gabaliņus jeb “gliterus”, noteikti nav lēcu lietotāja labākais draugs, jo var iekļūt zem lēcas un skrāpēt acs radzeni. Tādu acu ēnu vietā labāk izvēlēties vienkāršas ēnas, kas ir smalkas un birstošas, bez spīdumiem un uzklājamas uz plakstiņa ar otu vai aplikatoru.

Ja lēcas acs radzenei pieguļ parāk cieši un zem lēcas pakļūst mikro-svešķermeņi, lēcu lietotāji var iegūt radzenes nobrāzumu vai pat radzenes konjunktivītu, un ja lēca netiek pienācīgi nomazgāta pirms un pēc tās lietošanas, tas vēl papildus ļauj attīstīties mikrobiem un baktērijām. Dažkārt tieši putekļi, kosmētikas drumslas vai tajā iekļuvušās baktērijas kairina aci un ir par iemeslu radzenes nobrāzumiem.

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu