Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Ko bērniem dod mākslas un mūzikas terapija?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bērna attīstības un psihiskos traucējumus var ārstēt arī ar mākslas un mūzikas terapiju. Šāds kabinets ir arī Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā. Par šo terapiju, tās priekšrocībām un pielietojumu stāsta mūzikas terapeiti Sandra Barsineviča un Bērnu psihiatrijas klīnikas ārste-psihiatre Laura Ķevere.

Pārsvarā uzvedības traucējumi
Kā norāda daktere L.Ķevere, klīnikā aptuveni 60% bērnu diagnozes ir saistītas ar ģimenes situāciju, skolu vai citu sociālu iemeslu izraisītiem uzvedības traucējumiem: „Tādu patiesi slimu bērnu ir maz un gadu no gada to skaits būtiski nemainās.” Tāpēc arī ne visiem un vienmēr ir nepieciešams dzert zāles. Šādos gadījumos lieti noder mūzikas un mākslas u.c. terapijas.

Abas speciālistes gan uzreiz norāda, ka ne mūzikas, ne mākslas terapija nav kāds brīnumlīdzeklis. Tomēr tā nav arī tikai pazīmēšana vai mūzikas paklausīšanās, kā daudziem varētu šķist. „Mākslas terapeitam ir jāpārzina gan psiholoģiskā, gan psihoterapeitiskā, gan  koriģējošā un attīstošā puse, jāsaprot, kas bērnam ir vajadzīgs, kā tulkot dažādas zīmes, uzvedību,” saka S.Barsineviča.

Mūzika attīsta smadzeņu darbību
Bet kā tad izpaužas šīs terapijas?  „Abās šajās terapijās māksla vai mūzika ir tikai instruments, lai palīdzētu cilvēkam, lai skatītos, kas ir viņa vajadzības un redzētu, pie kā strādāt, ko attīstīt un uzlabot,” saka S.Barsineviča. Viņa atzīst, ka no malas skatoties darbošanās mūzikas vai mākslas kabinetā var izskatīties pēc spēlēšanās, tomēr pacientam tas ir liels darbs. „Bērna smadzenes mūzikas terapijā tiek ļoti nodarbinātas un saņem daudz impulsu,” saka S.Barsineviča, paskaidrojot, ka terapijas ietvaros bērns pats izvēlas instrumentus, spēlēšanas manieri, skaļumu u.c. „Bērns caur instrumentu izpauž emocijas. Terapijā iespējams strādāt arī pie kustību koordinācijas. Tiek attīstīta uzmanība, uztvere, domāšana,” uzskaita S.Barsineviča.  

Viņa to, kā mūzikas terapija darbojas, iedala trīs pamatlīmeņos.

  • Neiroloģiskais – mūzika kopā ar runu, kustībām nodod smadzenēm daudz impulsu, kas tās attīsta, veicina domāšanas procesu. Piemēram, bērniem, kuriem ir runas traucējumi, ar mūzikas terapijas palīdzību var stiprināt runas pamatstruktūras, mācīt izteikt zilbes u.c.
  • Emocionālais – mūzikas un mākslas terapija ļauj bērnam izpaust un uztvert emocijas.
  • Saskarsmes jeb komunikācijas līmenis – palīdz veidot sadarbības prasmes, apiešanos ar instrumentu, sadarbību ar terapeitu, citiem.

Kā norāda S.Barsineviča, ne vienmēr mūzikas terapijas mērķis ir noskaidrot konkrētās psihiskās problēmas cēloņus. “Tās mērķis drīzāk ir atvērt bērnu, parādīt viņa attīstības potenciālu. Sagatavot bērnu tālākai psihiatriskajai ārstēšanai. Parasti vajag aptuveni 10 nodarbības, lai redzētu kādu rezultātu. Protams, arī pēc pirmajām nodarbībām var redzēt uzlabojumus, piemēram, bērns priecājas, ka viņam kaut kas izdodas, ka ar viņu darbojas, saņemt trūkstošo uzmanību,” stāsta S.Barsineviča.

Zīmējums pastāsta vairāk par runu
Īpaši labi šīs terapijas var izmantot bērniem*, jo viņiem ir grūti ar vārdiem izstāstīt savas izjūtas, pārdzīvojumus. Piemēram, mākslas terapijā bērni, kuri ir ļoti depresīvi, visbiežāk izvairās krāsot ar plūstošām krāsām, viņi vairāk izvēlas parasto zīmuli, krītiņus, kaut ko tādu, ar ko var strikti novilkt un zināt, ka nekļūdīsies, saka L.Ķevere, piebilstot, ka terapijas rezultātā bērns iespējams jau sāk izmantot plastilīnu, košākas krāsas.

Jāskatās gan arī ir uz to, kas tiek zīmēts. „Mēs bieži vien lūdzam bērnus zīmēt viņu ģimeni – kā viņš attēlo sevi, vecākus, brāļus māsas. Vai viņš ir pavisam maziņš nobīdīts pašā lapas malā, vai arī viņš ir milzīgs pašā lapas centrā, kuram apkārt visi citi,” tas viss var palīdzēt nonākt līdz slimības izcelšanās iemesliem, saka L.Ķevere. Viņa novērojusi, ka bieži vien bērns ir tikai simptoms, ko atved līdz slimnīcai, jo viņš slikti uzvedas vai nemācas, bet patiesībā ģimene kopumā ir visu problēmu iemesls.

* vienlīdz labi mākslas un mūzikas terapiju var piemērot arī pieaugušajiem vai visai ģimenei.

Vairāk informācijas par mākslas terapiju vari lasīt www.arttherapy.lv vai www.muzikasterapija.lv

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu