Vārda dienu svin: Rozālija, Roze

Kā tikt galā ar blaugznām?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tās patiesi spēj sabojāt omu un pašapziņu. Blaugznas. Lai tās uzveiktu, tev jāzina, kādēļ tās rodas un kāds blaugznu veids tevi ir piemeklējis. Tad atbilstoši tam varēsi arī rīkoties!

Blaugznu rašanās iemesli

Ir vairāki blaugznu rašanās iemesli. Vainojami var būt mikroorganismi (sēnītes), tauku dziedzeru darbības traucējumi, stress, pārgurums, diētas un nepareizs uzturs, klimats vai klimata maiņa, hormonālās izmaiņas, A un B vitamīnu trūkums organismā, kā arī nepareizi izvēlēti kosmētiskie līdzekļi un pārāk bieža matu žāvēšana ar fēnu.
Atkarībā no blaugznu rašanās iemesla, tās tad arī atbilstoši jāārstē.

Kosmētiskās blaugznas
Kosmētiskās blaugznas ir nepareizas matu kopšanas kosmētikas izvēles rezultāts. Tās tev uzradīsies pēkšņi, sākot lietot kādu jaunu šampūnu vai kondicionieri vai kādu citu matu kopšanas līdzekli. Šāda veida blaugznas pazudīs, ja nomainīsi šampūnu, laku vai putas, kas tev izraisījušas blaugznas. Šinī gadījumā nav nepieciešams lietot speciālus ārstnieciskos līdzekļus. Ja tomēr izvēlas ārstēties, problēma tikai pieaug un ir lielas iespējas gūt sausās vai taukainās  blaugznas. Tādēļ pirms sāc lietot kādu pretblaugznu šampūnu, noskaidro, kāds blaugznu veids tev ir!

Sausās blaugznas (sausā seboreja)
Pazīmes
: Sausās blaugznas ir slimība, kuras gaitā mati pakāpeniski kļūst trausli, zaudē spīdumu un aktīvi izkrīt. Vienlaikus parādās blaugznas viegli krītošu sausu un baltu zvīņu veidā. Šādā gadījumā galvas āda ļoti bieži niez. Sauso blaugznu galvenais simptoms ir ādas sausums.

Ārstēšana
: Ārstēšanai jāizmanto mitrinošas maskas un speciāli sausai ādai paredzēti pretblaugznu šampūni. Nav ieteicams matu žāvēšanai izmantot fēnu. Ziemā obligāti jāvelk cepure!
Sausās seborejas gadījumā palīdzēs arī masāža – katru vakaru 10 – 15 minūtes ar pirkstu galiem viegli pamasē galvas ādu dažādos virzienos. 

Maska sausās seborejas ārstēšanai: 5 ēdamkarotes asinszāļu aplej ar pulsitru verdoša ūdens, pusstundu nostādina. Tāpat var lietot arī pelašķus un liepziedus, kā arī ceļmallapas.

Taukainās blaugznas
Pazīmes
:Taukainās blaugznas rada stipru niezi. blaugznu zvīņas salīp kopā, veidojot uz galvas pelēcīgi dzeltenas plātnītes. Tādas blaugznas pielīp pie matiem un apstādina gaisa cirkulāciju, kas izraisa mata bojāeju.

Ārstēšana: Taukaino blaugznu gadījumā jālieto galvas ādu attīroši līdzekļi – maskas, antiseptiski šampūni, krēmi.

Maska taukainās seborejas ārstēšanai: Cidonijām izgriež serdi kopā ar sēklām, aplej ar glāzi ūdens un vāra uz lēnas uguns. Cidoniju novārījumu iierīvē galvas ādā un patur kādu laiku.

Psoriāze
Pazīmes
: Psoriāze ir viena no izplatītākajām slimībām, kuras rašanās nav atkarīga no vecuma. Ir pieņemts uzskatīt, ka tās rašānās iemesls ir vīrusi, nervu sistēmas problēmas un gēni. tomēr nepastrīdamu pierādījumu tam nav. Simptomi ir spilgtas sārtas vai piesātināti sarkanas krāsas plātnītes, kas ir vizuāli atdalītas no veselīgās ādas un pārklātas ar irdenām, sudrabaini baltām zvīņām. simptomi parasti samazinās vasarā saules staru ietekmes dēļ.

Ārstēšana: Psoriāze nav pilnīgi izārstējama, bet ir pietiekoši daudz medikamentu, kas palīdz samazināt un kontrolēt šo slimību. Šādā gadījumā ir nepieciešama dermatologa uzraudzība!

Var būt gadījumi, kad vienam cilvēkam ir gan sausās, gan taukainās blaugznas, tādā gadījumā, kā arī tad, ja nespēj pati noteikt savu blaugznu tipu, ieteicams vērsties pie dermatologa!

Jāatceras arī, ka ar blaugznu ārstēšanu vien nekas nebūs līdzēts un efekts būs īslaicīgs. Lai tiktu no tām vaļā, ir jāatrisina cēlonis, kas tās izraisījis. Blaugznas bieži vien ir tikai sekas kādai problēmai organismā, tā tad arī ir jāārstē. Tā ir vielmaiņas normalizēšana ar speciālām diētām (ja vainīgs ir kuņģa zarnu trakts), īpašs dienas režīms (ja vainīga ir nervu sistēma) un ar hormonālo preparātu palīdzību, ja vainojamas hormonālās izmaiņas.

Lasi vēl!

Padomi matu ikdienas kopšanā!

 

Avoti: Rakstā izmantoti materiāli no grāmatas A.Fedičeva,T.Kožemjaka “Padomi matu kopšanā”,Jumava, 2007 un MFD Veselības grāmatas

Dalīties.

Atstāt Ziņu