Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Kā notievēt bez diētas? Idejas, kā mainīt ēšanas paradumus

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ā notievēt bez diētas” ir bieži meklēti atslēgas vārdi, kurus meklējot nonāk manā lapā. Tad nu es nolēmu pastāstīt, kā tas ir iespējams.

Pieļauju, ka mana atbilde īsti nebūs tas, ko tu meklēji. Bet labā ziņa ir tāda – ka tas ir patiešām iespējams.

Iespējams, ka tu esi dzirdējusi kādu sakam: “Ēd apzinoties, un tu ne tikai izbaudīsi savu maltīti, bet arī zaudēsi svaru“. Izklausās kā uzvarēt-uzvarēt, vai ne?

Bet daudzas no mums no rīta guļ līdz pēdējai minūtei, tad lec ārā no gultas, ātri ‘sapako’ bērnus uz skolu un traucas pa durvīm ārā. Kādas tur brokastis, kādi tur rīta rituāli?

Diena, kas iesākta skrienot turpinās skrienot un neapzinoties – pagrābjot ēdienu ( bieži pirmo, kas pagadās) garāmejot; tad ātri un izklaidīgi stumjot to mutē. Neapzinoties.

Ir neiespējami izgaršot ēdienu, ja tas dažās minūtēs nonāk kuņģī. Tāpat ir grūti ( lasi neiespējami) zaudēt lieko svaru, jo tāds ēšanas stils neatļauj pietiekoši daudz laika – 20 minūtes, smadzenēm reģistrēt to, ka tu esi apēdusi pietiekoši, lai apmierinātu sava ķermeņa vajadzību pēc enerģijas.

Ēšana neapzinoties rada sajukumu to tava ķermeņa ķīmijas četru galveno “draugu” darbībā, kuri darbojas kopā, lai palīdzētu mums izjust sāta un pilnuma sajūtu, tādējādi samazinot pārēšanos (lasi pieņemšanos svarā):

1. Holecistokinīns ir zarnu hormons, kas informē smadzenes, ka notiek ēdiena uzņemšanas process.

2. Leptīns ir tauku šūnas hormons, kas monitorē tavu tauku uzkrāšanu un vada smadzenes stimulēt lielāku vai mazāku ēšanu, pamatojoties uz tavām enerģijas vajadzībām. Holecitokinīns un leptīns darbojas kopā radotu sāta sajūtu.

3. Grelīns ir kuņģa hormons, kas stimulē apetīti pēc vairāk ēdiena, pamatojoties uz komunikāciju starp holecitokinīnu un leptīnu.

4. Dopamīns ir smadzeņu neirotransmiters, kas strādā roku rokā ar holecitokinīnu, lai palielinātu tavu baudījuma sajūtu un apmierinātību ar ēdienu.

Palēninot savu ēšanas ātrumu – sākot ēst apzinoties, tu atļauj šīm ķermeņa/smadzeņu ķīmiskajām substancēm funkcionēt optimālā līmenī.

Tavs ieguvums?
Ēdiena izbaudīšana, un kā parāda pētījumi, daudz mazāks kaloriju patēriņš, stresa izraisītas ēšanas riska mazināšana un svara zaudēšana.

Tu vari praktizēt ēšanu apzinoties jebkur un jabkad. Vienīgi pārliecinies, ka tu neesi pārmērīgi izsalkusi un savlaicīgi plāno savas veselīgās maltītes un uzkodas. Pārmērīgs izsalkums un, kas pagadās pa rokai, pagrābšana veicina ēšanu neapzinoties un svara pieaugumu.

Tomēr labākais, kur sākt praktizēt ēšanu apzinoties ir mājās un kopā ar ģimeni un bērniem. Un ja tu to gribi darīt labi — gatavo ēdienu mājās.

Jā, tas nozīmē pavadīt nedaudz laika virtuvē gatavojot un tad izbaudot savu pūliņu rezultātus. Zinātnieki ir pierādījuši, ka cilvēki, kuri gatavo mājās, zaudē vairāk svara.

Te ir dažas idejas, kas palīdzēs tev uzsākt:

1. Ēst gatavošana nav sarežģīta
Nesāc panikot; pat tad ja tu vairs neatceries, kad bija pēdējā reize, kad tu stāvēji pie plīts. Neuztraucies. Izveido jaunu attieksmi un esi gatava nelielai jautrībai. Sāc ar vienkāršām receptēm, kuras tev liekas pievilcīgas. Un tad paplašini savu maltīšu repertuāru. Nebaidies. Tu to vari paveikt.

2. Atbrīvo savu virtuvi no krāmiem
Zirnekļu tīkli pieliekamajā. Putekļu vērpetes ap tavien katliem un pannām? Mikroviļņu krāsns strādā ar pārslodzi? Tu neesi viena. Laipni lūgta aizņemtas sievietes virtuvē.

Pirmās lietas vispirms:
Izmet pārstrādātos un rafinētos produktus.
Ej lēni cauri saviem virtuves skapīšiem, pieliekamajam un leduskapim. Neesi gatava izmest? Vismaz nepērc neko jaunu.
Izmet vecus ēdienus.
Apskaties produktu derīguma termiņus. Es esmu pārliecināta, ka atradīsies patiesi vēsturiski ekssemplāri.
Notīri darba virsmas.
Lai gatavotu tev ir nepieciešama brīva virsma. Novāc krāmus. Daudz plašas virsmas liks tev just mazāk stresu, būt radošakai un organizētai.

3. Iegādājies labus ‘darbarīkus’.
Te ir dažas idejas:
Iegādājies pāris labus nažus.
Pannas un katli.
Pārskati savus krājumus. Varbūt ir pienācis laiks iegādāties jaunus. Esi modra par toksiskajām substancēm, kuras bieži izmanto pārklājumiem.
Bļodas ēdiena sastāvdaļu sajaukšanai.
Par labākajām izvēlēm tiek uzskatītas – keramikas vai stikla.
Vairāk.
Blenderi, dārzeņu mizotāji. Ar laiku tu nopirksi nepieciešamo.

4. Sākam gatavot

5. Ēdam apzinoties

Te ir daži vispārēji noslēpumi, kas tev palīdzēs uzsākt tavu ēšanas apzinoties ceļojumu.

1. Izslēdz televizoru; neatbildi uz telefona zvaniem, uz brīdi ‘atraujies’ no datora. Viss, kas novirza tavu uzmanību veicina ēšanu neapzinoties.

2. Apsēdies, lai ēstu. Nekad neēd stāvot kājās, pie atvērta ledusskpja vai žonglējot uz vienas kājas virs izlietnes.

3. Ēdot izmanto savu ne-dominējošo roku; vai mazāku karoti vai dakšiņu, vai mazāku šķīvi. Tas palīdzēs tev labāk apzināties tempa palēnināšanu.

4. Pievērs uzmanību porciju lielumam. Lielākā daļa no mums īsti nenovērtē, cik daudz ēdiena atrodas uz mūsu šķīvja. Labā ziņa – tu vari iztikt bez mērīšanas un svēršanas, ja tu ēd ieklausies savos izsalkuma-pilnuma signālos.

Un visbeidzot – mēģini integrēt apzinātību ne tikai ēšanā, bet arī citos tavas dzīves aspektos.

Kad tu ej, apzinies apkārtni, ieelpo smaržas. Sarunā, uzmanīgi klausies sarunu biedrā, apzinies viņa ķermeņa valodai un verbālos signālus. Kas zin — apzinātība var saglābt tavas šķobīties sākušās romatiskās attiecības, vai pat ģimeni.

 

Inese Millere vienā no kursa vebināriem prasīja – vai jūs jūtiet sevī kādas pārmaiņas? Ne tikai ēšanas ziņā. Viņa gan saka- apzināta ēšana. Bet kur tas noved? Mainās pilnīgi visa dzīve. Un uz labo pusi.

Protams, ka pārmaiņas nenotiek uzreiz. Bet notiek, un tas ir pats jaukākais. Pat mans vīrs ievērojis un saka- tu jau kādas 2 nedēļas esi pilnīgi savādāka…. Mainos pati un mainās apkārtējie…Bez bikstīšanas, bez pārmetumiem...

Mācos izbaudīt ēdienu, mācos saprast, kas tad man īsti garšo un kas nē. Mācos saprast, kad ēdu tikai tāpēc, ka jāēd. Un ir atklājušies jau daudzi ēdieni, kurus ēdu tikai tāpēc, ka šķita, ka garšo….Bet, ja vārda- ēdiens vietā ieliktu vārdu –dzīve.….”– Kristīne, kursa dalībniece.

Tas tiešām ir apbrīnojami, cik daudz mēs pazaudējam, kad nedzīvojam un neatrodamies šajā brīdī.

Uzsāc savu apzinātības ceļojumu lēni un pakāpeniski. Es tev garantēju, ka dzīve tevi atalgos, un maltītes – tu tās beidzot patiesi izbaudīsi.

 

Ēšana apzinoties nav tik vienkārša kā izklausās?

Ja jūti, ka noderētu papildus palīdzība, pievienojies, kādai grupai no kursa Kā Neapēst Stresu

Dalīties.

1 komentārs

  1. "apzinātība var saglābt tavas šķobīties sākušās romatiskās attiecības, vai pat ģimeni" – cik patiesi, mēs daudzi un daudzas lielu savas dzīves daļu dzīvojam autopilotā. Kāda runa var būt par otra cilvēka sadzirdēšanu, ja nepiefiksējam paši savas darbības.

Atstāt Ziņu