Vārda dienu svin: Daumants, Druvvaldis

Indijas mūzika, kas rada noskaņu un iekrāso emocijas…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

atram burtam ir sava skaņa, katrai skaņai sava vibrācija, katrai vibrācijai savas emocijas. Mūzika ir pasaule, kurā mēs varam būt mēs paši un izbaudīt katrs savas dzīves plašo izjūtu gammu. Indijas mūzikā mēs varam tvert ne tikai skaņas, bet arī vēl to neizsakāmo, neizdibināmo, kas slēpjas aiz skaņām…

Pavisam drīz sitāras meistars no svētās pilsētas Varanasi, Pandita Adžits Singha, koncertēs Latvijā. Kā saka kritiķi, viņa koncertu laikā „mūzika uzlido līdz debesīm uz viņa sitāras zefīra stīgām”, un tas nozīmē, ka klausītājus sagaida neticams ceļojums Indijas mūzikas pasaulē. 

Sitāras skaņas ir bagātas ar virstoņiem un tembra nokrāsām, kas ļauj katru noti piedzīvot, izjust citādāk. Adžits Singha kādā intervijā ir teicis: „Tā kā Indijas klasiskās mūzikas saknes rodamas vēdās un tās pamati ir ļoti spēcīgi, tā gūst ļoti pozitīvu reakciju it visur.”  Sitāras radītā mūzika tiešām uzrunā vienmēr un visus – vajag tikai ļauties un baudīt skaņu burvību, mirkli un noskaņu.

Adžits Singha klasisko sitāru apguvis kopš bērnības, sekojot senai ģimenes tradīcijai, kas neskaitāmu paaudžu garumā ir radījusi daudzus izcilus indiešu stīgu instrumentu meistarus. Adžita vectēvs, Thakur Mahadev Singh, savulaik Indijā bija zināms kā „Sitaria Baba” (sitāras Svētais). Viņš bija Adžita pirmais guru mūzikā.

Šobrīd Adžits dzīvo Francijā, kur sniedz savus koncertus un meistarklases. Adžits mūzikas cienītājiem Indijā un pausaulē ir pazīstams ar savu iejūtīgo pieeju instrumentam un tā mākslai.  „Mūzika ir Dieva forma,” uzskata Adžits, „rāga ir kā dvēsele un katra nots ir kā plaukstošs zieds, dāvājums debesīm.”

Katra rāga – indiešu mūzikas žanrs, 
rada kādu no 9 pamatemocijām
un ir saistītas arī ar stihijām,
gadalaikiem un diennakts cikliem.

Rāga (no sanskrita  nokrāsa, noskaņa) ir Indijas klasiskās mūzikas žanrs, kas izveidojies vairāku gadsimtu laikā. Rāgai piemīt stingras, noteiktas likumsakarības, uzbūve, skaņkārtas un tomēr rāga vienlaikus ir vistīrākā improvizācijas māksla. Kā saka pats Adžits: „Kad tu spēlē rāgu, tu nespēlē dziesmu, bet gan tēlu, gluži kā filmā. Visas rāgas ir skaistas un ar tām ir iespējams radīt daudz dažādas kompozīcijas un ritmus. Es izbaudu improvizēšanu ar tradīcijām.” Katrai rāgai ir savas notis, ornamentācija un kombinācijas, kā arī katra no tām rada kādu no deviņām pamatemocijām (piemēram, prieku vai melanholiju). Indiešu rāgas ir saistītas arī ar stihijām (uguns, ūdens, zeme), gadalaikiem un diennakts ciklu (rīts, vakars).

Adžits Singha ir uzstājies daudzos prestižos pasākumos, un augstās mākslas biedrība deva viņam goda titulu «Pandits». Viens no iespaidīgākajiem koncertiem, kur Adžits uzstājās kā galvenais mākslinieks, bija Indijā, Džavaharlala Neru institūta Nju-Delī atklāšanas ceremonijā ar 15 000 skatītājiem. Pēc tam sekoja koncerts „Himalaju mūzikas festivālā”, kur viņš spēlēja vairāk kā 12 000 skatītājiem. 

Pandits Adžits Singhs tika iekļauts labāko «klasisko» mūziķu top-10mp3.com lapā un ir vispārējā šīs lapas labāko mūziķu sarakstā.

Paklausīties šo mūziku vari https://soundcloud.com/monkeybong/ajit-s…

 

Sitāras meistara Pandita Adžita Singha koncerts Rīgā

Vieta: Jogas un veselības centrs Kundal, Dzelzceļa iela 45, Mārupe (netālu no stacijas “Turība”)

Laiks: svētdiena, 15.februāris, plkst. 17:00

Dalības maksa: līdz 8. februārim 10 EUR.
Maksāt var ar pārskaitījumu vai uz vietas jogas un veselības centrā Kundal. Pēc 8. februāra cena – 15 EUR.

Vairāk informācija pa tālruni 29995557 vai www.kundal.lv

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu