Vārda dienu svin: Guntra, Ginters, Marianna

Idejas dzimšanas dienas ballītei!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

zimšanas dienas svinības nereti pārvēršas rituālā – gatavot, tīrīt māju, dekorēt, uzklāt, novākt, tīrīt māju. Prieks par ciemiņiem un dāvanām var nobālēt, ja esi nogurusi gatavojoties. Bet varbūt pietiek tikai ar ideju, lai vismaz kādu no rituāla daļām izmainītu. Iespējams, ka zemāk atradīsi dažas idejas, kas man noderējušas pasākumu organizēšanā.

Gatavot.
Es pilnīgi piekrītu apgalvojumam, ka vīrieši ir labāki pavāri. Taču, diemžēl, nereti viņi to piemirst tieši pirms jubilejas ballītēm, vai saviesīgiem pasākumiem. Tad tev jāskrien pa virtuvi kā negudrai, cerot, ka kāds vismaz palīdzēs izslaucīt grīdu. Mani gatavošana nekad nav īpaši aizrāvusi, tādēļ esmu liela groziņvakaru cienītāja – visi paēduši un mans laiks ietaupīts. Lai gan esmu dzirdējusi pat par kāzām groziņvakara stilā, ne visiem pietiek drosmes savus viesu šādi „apgrūtināt”. Tad jāmeklē citi risinājumi.
Viens no variantiem – kopīga gatavošana. Aicini savus draugus uz ballīti ar kādu īpašu stilu un kopīgu ēst gatavošanu. Visvienkāršāk, laikam, būs cept picas. Iegādājies pati, vai aicini katru viesi ņemt līdzi kādu interesantu picas sastāvdaļu. (Mīklu, sieru, tomātu mērci un desu vari nopirkt pati) Sadali savus viesus pa komandām, lai katra no tām veido savu picu. Tiesa, šis variants, kā izslēgt rituālu gatavot, dubultā pastiprina rituālu tīrīt māju, milti un ēdienu atliekas būs visur. Taču kādēļ visi kopā nevar arī mazgāt traukus? Šādā veidā varat gatavot dažādu tautu nacionālās virtuves ēdienus, kebabus, lavašus, pankūkas utml.
Ja nedomā savus viesus lutināt ar karbonādēm un kartupeļiem, sarīko degustācijas vakaru. Tiesa, tas var izmaksāt dārgāk. Piemēram, vīna un siera vakars – nopērc dažādus vīnus, dažādas siera šķirnes, protams, vēl kādi „našķi” arī būs nepieciešami. Šāds vakars labāk derēs brīvdienām, lai nerodas situācija, ka tavi viesi pēc darba skrējuši pie tevis neēduši, bet tu viņiem piedāvā sieru.
Ātri pagatavojamas lietas ir glābiņš situācijās, kad gatavošanai nevēlies pabadīt daudz laika. Dažas idejas, „uz ātru roku”. Popkorns, cepumi eļļā (tie makaroniem līdzīgie izstrādājumi, kurus vārot karstā eļļā, tie uzpūšas), sāļie cepumi apziesti ar svaigo vai kausēto sieru. Salāti – ķiploku grauzdiņi, sagriezti mazos gabaliņos, konservēta kukurūza, tomāti, krējums un salāti gatavi. Vārīti mazie zvaigznīšmakaroni, daudz diļļu, konservētie ananāsu gabaliņi, žāvēta vista, vai cita gaļa, krējums un vēl vieni salīdzinoši ātri salāti. Čipsi, desa, tomāti, kukurūza, krējums – īpaši garšos bērniem. Fondi – uzsildi kausēto sieru, mērcēšanai nopērc grauzdiņus. Saldais fondi – izkausē šokolādi, pielej nedaudz saldā krējuma, mērcē dažādus augļus. Varbūt tev pagrabā aizķērušies gardi konservējumi, neaizmirsti par tiem.
Ja nu tomēr bez siltā neiztikt, bet negribi visu dienu stāvēt pie plīts, divi varianti, kas neprasīs lielu uzmanību, varēsi sagatavot un, kamēr gatavojas, doties pucēties. 1. – sautējums. Noderēs vecā, labā „pīle”, vai kāds cits sautējamais trauks. Pamatnē iepilini dažus pilienus eļļas un liec kārtās visu, ko vēlies – kartupeļus, burkānus, kāpostus, papriku, sēnes, baklažānus, sīpolus, pupiņas, kukurūzu, zirnīšus, tomātus, bietes, olīvas. Neaizmirsti kādā no kārtām ielikt gaļu, vai, piemēram, tunci. Visu treknāku padarīs, ja starp kārtām ieliksi sieru, kas izkausēts kopā ar pienu vai vienkārši saldo krējumu. Visu pārkaisi ar bagātīgu siera kārtu un cep līdz gatavs. 2. – vista. Nopērc veselu vistu, vai vairākas, kurā saliec iekšā gabaliņos sagrieztus ābolus un žāvētas plūmes. Iekšā ieliec arī ķiploksviestu, kuru pavisam vienkārši vari pagatavot, siltā sviestā iemaisot saspiestus ķiplokus un lielu daudzumu diļļu. Sviestu pasmērē arī vistai zem ādas. Aizšuj dibengalu un liec cepeškrāsnī cepties. Klāt vari pasniegt rīsus un atkritīs kartupeļu mizošana. 3. – ribiņas. Ja esi iegādājusies ribiņas, iemarinē ar pipariem un citām garšvielām un liec cepeškrāsnī uz restītēm. Pakāpi zemāk noliec pannu uz kuras esi sagriezusi šķēlēs kartupeļus un burkānus, kas pārkaisīti ar ķimenēm, gaļai cepoties, tauciņi tecēs uz dārzeņiem.
Varbūt mazāk sarežģīts, kā izmaksu ziņā apjomīgs, ir jautājums par alkoholu. Īpaši, ja zini, ka kāds no taviem viesiem dzers tikai konkrētas markas viskiju vai kādu citu dārgo dzērienu. Tā kā tu esi jubilāre, nebaidies noteikt toni. Ielūdzot viesus, laicīgi tos pabrīdini, ka piedāvājumā būs tikai vīni, ja kāds vēlas ko stiprāku, par to jāparūpējas pašam. Īpaši lielākās ballēs izdevīga ir boles taisīšana. Visvienkāršākais veids – uz vienu pudeli šņabja divi šampanieši un divas burciņas kompota, vai viena burciņa sulas. Augļi pēc pašas izvēles. Protams, šis dzēriens vājākajiem nodrošinās grūtu nākamo rītu. Lai gan atceroties savas ballītes, jāatzīst, nemaz nav tik traki. Īpaši veiksmīgi izdodas uztaisīt boli, ja sagrieztos augļus aplej ar šņabi, un ļauj tiem pāris stundas ievilkties. Un atkal informē draugus – dzersim boli, ja īpašas vēlmes, par to pašam jāparūpējas.
Lielākām jubilejām, viennozīmīgi, iesaku painteresēties, cik maksā pasūtīt jau gatavu ēdienu. Īpaši tām, kas nedzīvo Rīgas tuvumā, varētu būt pat izdevīgi. Cenas ļoti dažādas sākot ar 4Ls/personai, līdz pat 15Ls/personai, turklāt pat īpaši neatšķiroties ēdienkartei. Ja esi rīdziniece, painteresējies pilsētās netālu no Rīgas, ja viesu skaits liels, tev atmaksāsies pat transports.

Tīrīt māju.
Ir sievietes, kam šī pirmssvētku lieta nekad nesagādā problēmas, jo māja allaž ir perfekta. Taču man tas ir grūts pienākums. Tādēļ, lai dzīvi padarītu vieglāku, esmu atklājusi pāris paņēmienus.
Ģimenes locekļu uzpirkšana. Ar konfektēm, intīmu vakaru, vai, sliktākajā gadījumā, maigiem draudiem par dažādām būšanām, tikšanām un mājās sēdēšanu, iedarbojas gandrīz vienmēr. Un tev jau būs vēl vismaz divas palīdzīgas rokas.
Bez piepūles, protams, neiztikt, bet, ja uz pakaramajiem sakrājies par daudz drēbju, tās uz svinību laiku var „novākt no acīm” kādā no istabām. Tikai pārliecinies, lai viesi tai netuvojas.
Iespējams, vismaz jautrāks prāts būs darbus veicot skaļas mūzikas pavadībā. Uzliec ko sirdi plosošu vai līdz dziedamu un aiziet!

Dekorēt.
Šeit viss tavās un tavas iztēles rokās. Noderīgas idejas mājas dekorēšanai un ballītes tematikai atradīsi šeit: http://www.sievietespasaule.lv/ierosinajumi_jauna_gada_ballite_majas 

Man pašai šis darbs patīk visvairāk. Tāpat kā mājiniekiem, kas no dažādiem darbiem (ne)jauši mēdz atgriezties tieši mirklī, kad esmu beigusi iepriekšējo rituālu – tīrīt māju. Dažas idejas dekorēšanai no nekā:
Ziedi. Vairāk attiecas uz laiku, kad ikviena pļava zaļo un zied. Pļavas puķes lielās vāzēs un meijas istabu stūros. Turklāt puķu lasīšanu vari apvienot ar draudzenes apciemojumu, vai vienkārši pabūšanu vientulībā. Un kā tādi ziedi smaržo. Ja netiec ārā no pilsētas, aprunājies ar puķu tirgotājiem. Ja ieiesi piecas minūtes pirms darbalaika beigām un pateiksi vajadzību, ka tev rīt ballīte, vajag ziedus, vai viņiem nav kādi, kam beidzies derīguma termiņš, iespējams, ka tev neatteiks.
Ziemassvētku, Jaunā gada pārpalikumi. Bumbas, virtenes, bet pats galvenais, lampiņas. Izkar eglīšu lampiņas istabā, aizdedzini pāris sveces un noskaņa būs radīta. Turklāt vecos rotājumus vari uztaisīt par jauniem, aplīmējot ar spīdīgiem materiāliem, ziediem, lentām, spalvām, atbilstoši gadalaikam un iespējām. Ziemīgas idejas šeit: http://www.sievietespasaule.lv/eglisu_rotajumi_vecie_partop_jaunos
Nereti īpaša dekorēšana nemaz nav nepieciešama. Pietiek ar pāris aksesuāriem – svecēm, salvetēm, kādu kompozīciju. Viss pārējais attieksmes un noskaņojuma jautājums.

Uzklāt, novākt, tīrīt māju.
Ja pirmais rituāls vēl ir pilns gaidu un prieka, tad veicot pārējos divus jāsamierinās ar pasākuma pēcgaršu. Iespējams, ka mainot pirmo, var mainīt arī pārējos.
Papīra trauki. Vienmēr ar prieku piknikos izmetu vienreizlietojamos traukus, domājot par šķīvju kaudzi, kas man iet secen. Šeit gan allaž ierunājas mans „zaļais” es. Jau kādu laiku pērku papīra, nevis plastmasas traukus. Tos, vēlāk sadedzinot ugunskurā. Vasara un vienreizlietojamie trauki, tas pārsvarā šķiet pieņemami. Domas dalās par mājas viesībām. Mans mērķis nav tevi pierunāt mainīt uz kāzām dāvināto servīzi pret plastmasas šķīvjiem, bet… . Piemēram, ja savu jubileju svini disko stilā, vari plastmasas, vai papīra traukus izrotāt ar interesantiem aksesuāriem, vai jau iegādāties gatavus, krāsainos komplektus. Dažas idejas: disko stilam – glāzītēm uzvelc svārciņus. Izgriez no auduma vai papīra nelielu apli, tam vidū izgriez vēl vienu, ja svārciņus darini no papīra, tam jāatbilst plastmasas glāzītes diametram. Ja darini svārciņus no auduma, iekšējo apli veido lielāku, lai svārciņi sanāk kuplāki, apšuj apkārt aplim diegu un savelc svārciņus kuplus. Ar momentlīmi tos piestiprini pie glāzītes. Vari sagriezt “svārciņus” bārkstīs. Tāpat glāzītēm var līmēt ūsas, ragus, nagus, acis un visu citu, kas vien ienāk prātā. Papīra un plastmasas trauki tevi iepriecinās mirklī, kad apzināsies, ka gandrīz nekas nav jāmazgā.
Krāsu spēles. Lai galds izskatās elegantāks, dekorē to, par pamatu izvēloties kādu konkrētu krāsu. Lai gan, manuprāt, latviešu sievietēm gaume ir jau asinīs, dažreiz arī es mēdzu sastrādāt brīnumus. Iespējams, pārsteidz draugus ar ko jaunu. Galdautu neklāj uz galda gludi, kā parasti, bet speciāli veido ņukas, bedrītes, piemēram, galda vidū. Tiesa, lai kompozīcija turētos, tev to nāksies piestiprināt, vai, kas vienlīdz būs arī skaistāk, mazās glāzītēs ielej nedaudz ūdeni un ieliec ziedu ar ļoti īsu kātu, glāzītes izvieto starp “ņukām”. Vari šādu galdu dekorēt arī tikai ar ziediem, bez ūdens glāzītēm. Iespējams noderēs arī tava akmens kolekcija, vai no jūras atvestie gliemežvāki. Darba vairāk, bet efekts labs. Neaizmirsti par salvetēm.
Ja maz vietu, vai galdu klāt nevēlies, atceries par zviedru galdu! Taču šādā gadījumā, parūpējies, lai katrs pēcāk atrastu savu glāzi un šķīvi. Uzlīmē uz galda piederumiem atšķirīgas uzlīmes, glāzēm apsien dažādu krāsu lentas, kokteiļos lieto dažādu krāsu salmiņus. Tavi viesi to novērtēs.
Ģimenes atbalsts. Arī pie mājas savākšanas noorganizē palīgus. Lai gan man nereti patīk ieliet sev glāzi vīna, ieslēgt mūziku un vienatnē, atceroties jauko ballīti, uzkopt. Galvenais, noskaņo sevi, lai uzkopšana nesabojā ballītes pēcgaršu.

 

Es ceru, ka Tev izdosies jauka dzimšanas diena! Jo, ja neņem vērā to, ka vēl viens gads paskrējis vēja spārniem, ir tik patīkami vienu vakaru būt uzmanības centrā, saņemt komplimentus un, ak, jā, gandrīz aizmirsu pašu svarīgāko – nestresot! Dārgā jubilāre, viesiem būs prieks pie tevis atnākt, nestreso par katru sīkumu, sagatavojies ballītei pirms tās un pēcāk baudi savus svētkus. Ja arī kas būs nogājis greizi, kā mana mamma mani vienmēr mācījusi – muļķis neko nesapratīs, gudrais neko neteiks!

Dalīties.

Atstāt Ziņu