Vārda dienu svin: Eda, Hedviga, Helvijs

Esmu palikusi bez darba. Ko darīt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Esmu palikusi bez darba. Tā pēkšņi vienā dienā paziņoja, otrajā parakstīju vienošanos par darba attiecību pārtraukšanu, trešajā – stājos bezdarbniekos. Un viss. Tagad man priekšā neziņu pilnas nedēļas, mēneši,” – ko darīt, ja esi nonākusi šādā situācijā? Kā nepadoties un izmantot šo laiku, kamēr esi bez algota darba, savā labā?

Pirmkārt, neskrien uzreiz nākamajā dienā pēc darba zaudēšanas jauna darba meklējumos! Izkāp mazliet ārā no ierastā vāveres riteņa un apskaties apkārt un pati uz sevi. Pirms sāc domāt par jaunas darba vietas meklēšanu, vispirms izmanto šo laiku sevis sakārtošanai un apdomā – varbūt beidzot pienācis laiks īstenot to, ko sen vēlējies?

Paņem mini atvaļinājumu, saproti, ko vēlies mainīt un tad – uz priekšu!
„Ja viss noticis legāli, tad pirmie mēneši ir nodrošināti ar bezdarbnieka pabalstu, tomēr, protams, ir satraukums, kā es dzīvošu tālāk. Saprotu, ka tas var skanēt neparasti, bet šajā laikā vajadzētu atļauties beidzot savest kārtībā savu galvu. Man ir klientes, kas zaudējušas darbu, atnāk un saka – nu beidzot man ir gan laiks, gan nauda, lai izietu psihoterapijas kursu,” saka psihoterapeite Solvita Vektere, uzsverot, ka bezdarbu vajag uztvert, kā laiku, kas dots sevis sakārtošanai. „Tas ir laiks, kad situācija, dzīve un liktenis iedod pauzi, jo cilvēks pats sev pauzi nepaņemtu. Jānotiek kaut kam, lai tas notiktu. Jā, viņam jānokrīt no krēsla, lai redzētu debesis. Kamēr redzes leņķis nemainās, viņš nemaz nezina, ka ir debesis.”

Pirms uzdot sev jautājumu, ko es darīšu tālāk, jāpievēršas savas garīgās dzīves attīstīšanai, sakārtošanai – jāsaprot, kāda esmu, kas man patīk, ko es gribu, kādi ir mani sapņi. Varbūt kādreiz dzīvē esi stāvējusi krustcelēs, kad bija jāizvēlas, pa kuru ceļu iet, piemēram, vidusskolā, izvēloties no divām lietām vienu, kuru studēt. Varbūt tā otra joprojām sirdī mīļa un ir laiks to piepildīt?

S.Vektere norāda, ka vajadzētu arī iemācīties dzīvot lielākā paļāvībā, ka cilvēki ir labi, ka Dievs palīdzēs utt.: „Un nav runa par Bībelisko paļāvību, bet par cilvēku kā kopienas spējām eksistēt – jāpaļaujas uz to, ka grūtā brīdī blakus būs līdzcilvēki, kas sniegs palīdzīgu roku. Nepieciešams atvērties sajūtai, ka varam uzticēties apkārtējiem, ka neesam vieni. Pēdējos gados bija izteikta tendence domāt „Es pats, es varu!”. Tāds pierādīšanas, ambīciju laiks. Viens otram kaut ko gribējām pierādīt – ka varam paņemt lielo kredītu un nopirkt dārgo mašīnu. Un tagad, kad tas tajā laikā iegūtais čiekurs izkrīt no rokām, izrādās, ka tas mani nenogalina. Kā man teikuši vairāki cilvēki, kas tikuši galā ar krīzi – viņi atskārtuši, cik maz viņiem izrādās vajag, lai būtu laimīgi. Ir jāatsakās no vēlmes kaut ko visu laiku pierādīt.”

Tātad – vispirms saproti, ko tu gribi un reāli vari izdarīt, bet tai pat laikā paļaujies (un, jā, domā pozitīvi!) ka tas, ko un kā vēlies, arī būs!

  •  Visgrūtākās patiešām ir pirmās nedēļas. Līdz šim ir bijis noteikts dzīves temps. Jāceļas no rītiem un jāiet uz darbu, pēkšņi vairs nekur nav jāiet. Taču nevajag uztraukties! Pirmās dienas jāuztver kā atvaļinājums – palutini sevi, paguli ilgāk, atpūties, dari, ko vien vēlies! Uztver šīs pirmās dienas ar prieku – Re, cik labi! Man beidzot ir laiks sev!
  • Uzmanies gan, lai šis posms nepāraug kūtrumā: neieaudz dīvānā ar pulti rokās un nemazgātiem matiem! Sievietēm ir raksturīgi, ja jau nekur nav jāiet, palaisties un nekopt sevi – staigā pa māju nemazgātiem matiem, ar nolupušu nagu laku, protams, ka tas uzdzen vēl lielāku mazvērtības sajūtu. Tāpēc – esi smuka, sakop sevi, nesēdi mājās! Ir tik daudz lietu, ko darīt – muzeji, izstādes, kas daudzviet ir par simbolisku ieejas maksu. Un galu galā – ir pavasaris, izej pastaigāties! Pievērsies lietām, ko sen gribēji izdarīt. Piezvani klasesbiedrenei, ko neesi satikusi gadiem! Tagad taču tev ir laiks!
  • Aizej arī pie kāda psihologa aprunāties, kaut vai, lai sakārtotu galvu par to, ko tiešām vēlies darīt. (Uz valsts apmaksātu psihologa konsultāciju vari pieteikties arī NVA, taču rēķinies, ka iepriekš jāpierakstās, jo rindas ir lielas)
  • Kad dažas dienas esi atpūtusies un ieraudzījusi, ko gribi mainīt vai darīt, ar gribasspēka palīdzību jāsāk skatīties un virzīties uz priekšu! Meklē iespējas, domā radoši, apgūsti jaunas zināšanas – dari visu, lai sasniegtu mērķi, ko sev izvirzīji.

Izmanto iespējas: valsts apmaksāta jaunu zināšanu apguve
Daudz iespēju apgūt jaunas vai uzlabot esošās zināšanas, kā arī iegūt prasmes, kas tev palīdzēs veiksmīgāk sasniegt savu mērķi, piedāvā Nodarbinātības valsts aģentūra. Turklāt visas apmācības ir valsts apmaksāts.

Svarīgi šajā laikā nezaudēt optimismu, ticību sev un saviem spēkiem, kā arī domāt radoši: „Padomāt uz priekšu – varbūt kaut ko gribas dzīvē mainīt? Īstenībā – galvenais ir ideja! Nekādā gadījumā nesēdēt mājās rokas klēpī salikušai! Jo jebkura krīze ir iespēja kaut kam jaunam!”

NVA izveidota programma Konkurētspējas paaugstināšanas pasākumi, kas balstīta uz tādu prasmju un iemaņu apgūšanu, kas var noderēt tieši šobrīd – situācijā, kad darba tirgū ir tik milzīga konkurence.

Šī programma piedāvā apmeklēt lekcijas, seminārus un kursus par dažādām tēmām, kas tev var palīdzēt saprast, kā veiksmīgāk konkurēt darba tirgū vai kā pašai saviem spēkiem izveidot uzņēmumu vai kļūt par pašnodarbināto.

Daži lekciju piemēri: Uzņēmējdarbības uzsākšana un biznesa plāna izveide, Darba tiesiskās attiecības, Darba attiecības un likumdošana, Pašapziņas celšana, Savas individualitātes apzināšanās, Psiholoģiskās barjeras noņemšana, Veiksmīgas komunikācijas aspekti, Pašnodarbinātas personas tiesiskie jautājumi, Darba meklēšana utt. Pilnu sarakstu vari apskatīt te.

Bez tam NVA piedāvā apgūt arī visdažādākās profesijas. „Pētījumi rāda, ka sievietēm gribētos apgūt nagu kopšanu, friziera, pavārta, grāmatveža arodu. To var darīt, bet uz to mēs šobrīd neliekam akcentus, jo tomēr – vai mums ir nepieciešami tādā skaitā nagu kopšanas speciālisti vai frizieri?” stāsta NVA direktore Baiba Paševica. „Sievietēm ar augstāko izglītību tas noteikti nebūtu ceļš, uz ko virzīties. Varbūt drīzāk ieteiktu viņām šobrīd domāt par otru augstāko izglītību citā jomā, par maģistra līmeņa studijām.”

Gados jaunākas sievietes B.Paševica mudina pievērsties uzņēmējdarbībai: „Jauni cilvēki ir vairāk gatavi riskēt, viņi ir vairāk avantūristi. Viņi ar savu uzņēmību un idejām daudz ko var panākt ātrāk nekā vecāki cilvēki, kuri visu izdomās un par katru risku būs jau padomāts un aprēķināts, un secināts jau pašā sākumā, ka uzņēmējdarbība varētu vairāk neveikties nekā veikties.”

NVA piedāvā arī atbalstu (konsultācijas un finansiālu atbalstu) komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai. Vairāk par šo iespēju vari izlasīt te.

Noskaņo sevi: Es varu!
“Ja meklējat šobrīd darbu ir svarīgi neļauties domām, kas bremzē darba meklējumus. Svarīgi arī satikties ar cilvēkiem, kuri iedvesmo, nevis iedzen jūs ar saviem stāstiem strupceļā un atņem iedvesmu. Viena no būtiskākām lietām, kas ietekmē mūsu dzīvi, mūsu pašsajūtu, mūsu aktivitātes un sasniegumus – ir MŪSU pārliecības,” uzsver krīzes centra Skalbes psiholoģe Marija Ābeltiņa.

“Dzīve ir pilna ar pozitīviem un negatīviem notikumiem vienlaikus, taču cilvēka spēja uztvert ir ļoti ierobežota, līdz ar to, lai nesajuktu prātā, mēs filtrējam informāciju. Viens no svarīgākiem filtriem ir tieši pārliecības. “Uz vienu darba vietu ir 56 cilveki” tas ir fakts.

Ja es esmu sieviete, kurai patīk sacensības un es ticu, ka “jo lielāka konkurence, jo vairāk man jācīnās, jo labāk es sevi pierādīšu”, tad priekš manis fakts par 56 pretendentiem uz 1 darba vietu – ir ļoti pozitīva ziņa, kas mani mobilizēs un stimulēs.

Ja es ticu, ka esmu “viduvējība”, “diez vai es spēšu” , “jo lielāka konkurence, jo grūtāk”, “ja vairāk par 10 cilvēkiem uz vienu darba vietu, tad tas bezcerīgi”, šajā gadījuma fakts par 56 pretendentiem būs graujošs, tas mani paralizēs.

Taču būtiski atcerēties, ka pārliecības var mainīt ļoti vienkārši: jāatkārto pie sevis tās domas, kas palīdz Jums sasniegt Jūsu mērķi. Piemēram, “Es varu atrast ļoti labu darbu, pat ja uz vienu darba vietu ir 56 pretendenti” vai “uz vienu darba vietu ir 56 pretendenti, bet es izdomāšu ko es patiesi vēlos darīt un darīšu to”.

Dalīties.

Atstāt Ziņu