Vārda dienu svin: Jēkabs, Žaklīna

Dāvanas tipiem jeb kā izvēlēties dāvanu saskaņā ar socioniku?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ko dāvināt, lai apdāvinātais priecātos un dāvanu patiešām arī lietotu, nevis tēlotu pārsteigumu? Nelaime tāda, ka bieži otram dāvinām to, ko paši vēlētos saņemt, vai arī kaut ko pāraudzināšanas nolūkos. Piemēram, tev ir slinka un nesaimnieciska māsa, tāpēc izlem viņai uzdāvināt putekļu lupatiņu komplektu vai blenderi. Mīļi, bet galīgi garām.

Vai arī tavs brālis ir ballīšu karalis, bet tu viņam uzdāvini grāmatu. Pat vienalga par ko. Lai tak vienreiz nāk pie prāta un kaut ko intelektuālu padara! Vispār jau grāmata ir diezgan praktiska, to var palikt zem datora, ielikt logā, kad vēdina istabu…. Vai arī žanra klasika – dāvināt iesvīdušajam kolēģim dezodorantu, dušas želeju un šampūnu. Tukšs numurs. Viņš kā nemazgājās, tā nemazgāsies. Tikai tam visam klāt vēl arī uz tevi apvainosies.

Mēs jau esam arī diezgan savtīgi – dāvinām tāpēc, ka gribam no tā kādu labumu arī sev.  Sajust apmierinājumu un gandarījumu par prieku otra acīs, sajusties lepns, ka tikai tu iedomājies kaut ko tik trāpīgu uzdāvināt. Gaidi pateicību, tīksmināšanos par dāvanu, gaidi, ka tā tiks visiem rādīta un slavēta. Nu, ja vien tu neesi no tiem, kas dāvanu izvēlas pa ceļam pie jubilāra lielveikalā 🙂

Dažkārt ļoti kārtīgi un pedantiski cilvēki grib savu drusku saburzīto draugu iepriecināt  ar kādu praktisku, dārgu lietu. Piemēram, fotoaparātu. Skaidrs, ka draugam par to ir prieks. Viņš to fotoaparātu arī lieto, iemet somā, ņem visur līdzi, bildē, noliek  sev blakus uz galda ar objektīvu uz leju starp dzērienu glāzēm, nejauši nogrūž no galda, paceļ un noliek turpat atpakaļ. Kārtīgais to visu redz, un viņa sirds “asiņo”. Jo dāvanai jau pēc nedēļas ir pirmie skrāpējumi, maciņš jau kaut kur nomētājies. Viņam ir sajūta, ka dāvanā ieliktās pūles nav novērtētas.

Ja sāks aizrādīt, skaidrs, ka izcelsies strīds, jo „tā taču ir mana dāvana, ko gribu, to daru!”

Kā šādās situācijās atrast risinājumu? Viss ir vienkārši. Ja cilvēkam patīk sēdēt pie datora, kaut ko tur izzināt, darboties, tad uzdāvini kaut ko, kas šo procesu padarīs patīkamāku, piemēram, labas austiņas vai peli, labāku apgaismojumu pie galda. Ja māsa ir īsta modes dāma un viņai jau ir pilns grozs ar rotaslietām, droši uzdāvini vēl kādu – ja cilvēkam šī tēma ir tuva, jaunas krellītes nekad nenāks par skādi. Atbalsti cilvēku viņa hobijos, priecājies par viņa interesēm, pat ja tavā skatījumā tās ir banālas.

Un noslēgumā es došu dažus socioniski praktiskus ieteikumus par dāvanu izvēli dažādiem tipiem. Ikvienam tipam viņa interese vai prieks par dāvanām ir cieši saistīts ar šī tipa vājajām zemapziņas iezīmēm. Tieši tās pasaka priekšā, kas cilvēku patiesi spēj iepriecināt.

Donkihotam patiks koša un priecīga dāvana. Uguņošana vai karnevāls. Derēs arī rotaļlietas vai joku dāvanas. Tās jāpasniedz draudzīgi un atklāti. Patiks arī krāšņs ziedu pušķis, elitārs alkohols, jebkas dārgs un prestižs.red-christmas-present

Dimā patiks sadzīves tehnika un elektropreces. Tāpat arī viss, kas der kaut kādas kārtības un sistēmas ieviešanai – zāļu kastīti ar nodalījumiem, garšvielas vienādās pudelītēs, kaste instrumentiem. Dimā patiks arī antikvāri priekšmeti vai arī kāds stilīgs, interesants dizaina elements.

Igo patiks viss neparastais un dīvainais. Droši var sarīkot pārsteigumu. Dāvini Igo visu, kas uzsver turību un lietišķumu – piemēram, naudasmaku ar naudu, protams.:) Nedāvini neko tādu, kas akcentē viņa vecumu vai stilu, piemēram, krēmu pret grumbām vai grāmatu „Kā stilīgi ģērbties”.

Robespjēram patiks, ka izrāda rūpes. Uzdāvini viņam skaistu džemperi vai ērtas čības, mīkstu pledu. Neaizmirsti teikt komplimentus, izrādīt savu draudzīgo pieķeršanos. Uzsver viņa lomu kolektīvā vai ģimenē. Brutālas un izteikti vīrišķīgas dāvanas gan nedāvini.

Žukovam dāvā kaut ko priecīgu un košu. Humora izjūta te ir pašā laikā. Radi īstu svētku atmosfēru. Derēs pārsteigumi, kaut kas negaidīts. Kā arī kaut kas tāds, kas apliecinās Žukova oriģinalitāti un neatkārtojamību.

Jeseņinam patiks tas pats, kas Dimā, bet papildus arī kaut kas tāds, kas izcels viņa skaistumu un pievilcību. Sievietēm derēs kosmētika un parfimērija, vīriešiem – kāds skaists interjera priekšmets. Nedāvini naudu, it īpaši atklāti.

Maksimam patiks stilīga lietiņa vai kaut kas antikvārs. Noteikti arī izstāsti šīs lietas vēsturi. Ja Maksimam patīk māksla, uzdāvini kvalitatīvu foto vai reprodukciju albumu. Paslavē un akcentē Maksima īpašo lomu jūsu kompānijā. Netaisi nekādus pārsteigumus. Nepārsteidz nesagatavotu, nedāvini neko tādu, ko viņš nebūtu gaidījis.

Hamletam patiks dārgas un šikas dāvanas. Paslavē viņu par degsmi un aktivitāti. Uzdāvini labu plānotāju un pildspalvu „līgumu parakstīšanai”, vadītāja un uzņēmēja atribūtus. Nedāvini  neko tādu, kas mocītu ķermeni – hanteles apaļīgam Hamletam vai šampūnu taukainiem matiem. Nejoko par viņa izskatu un komplektāciju.

Napoleonam laba dāvana ir nauda vai kaut kas ļoti dārgs. Paslavē viņa izdomu, elastību. Dāvini  kaut ko tādu, kas apliecina šī cilvēka oriģinalitāti, spilgtumu, neparastumu. Nedāvini spēles galvas lauzīšanai vai plānotāju, kā arī neko tādu, kas apšaubītu viņa prāta spējas.

Balzakam patiks silti vārdi un patiesi novēlējumi. Dāvini kaut ko tādu, kas viņam liks justies mīlētam un cienītam. Noformējot dāvanu, pieraksti „mīļajam draugam”, „dārgajam priekšniekam”, „neaizstājamajam kolēģim”. Nedāvini emocionālas dāvanas. Ļaunākais, kas var būt – ballīte ar klauniem, vai uzaicināt uz skatuves, aplausu un ovāciju pavadījumā.

Džekam patiks dāvanas, kas apliecina viņa statusu un nozīmību. Kaut kas ar humoru, vai arī kaut kas tāds, kas izcels paša Džeka mākslinieciskumu. Tikai nedrīkst pārcensties, jo Džeks nav klauns, bet oriģināla un krāšņa personība. Nedāvini neko tādu, kas saistīts ar Džeka ķermeni vai veselību.

Draizeram patiks jauna un mūsdienīga lieta, vai arī stilīgs priekšmets, vai rotaslieta. Var dāvināt kaut ko no tehnikas vai kādu gadžetu. Draizeram nepatīk pārsteigumi. Vislabāk ir vienkārši laikus pajautāt, ko Draizers vēlas saņemt dāvanā.

Štirlicam patiks pārsteidzošas, neparastas dāvanas. Dāvini kaut ko saistītu ar viņa hobiju. Uzsver viņa harizmu un šarmu. Derēs arī milzīgs ziedu pušķis. Nedāvini neko tādu, kas atgādinās par Štirlica gadiem.

Dostojevskim lieliska dāvana būs lietas mājas komfortam, kosmētika, parfimērija. Priecāsies arī par sadzīves tehniku, fotoaparātu, mobilo telefonu, flešu. Nedāvini neko brutālu un izaicinošu, krekliņus ar stulbiem uzrakstiem, smagnējas rotaslietas, varas un spēka atribūtiku, piemēram, gleznu, kur Dostojevkis ir kā valdnieks.

Gabēnam patiks uzmanība, cieņa, viņa profesionalitātes atzīšana. Jebkurš priekšmets, kurš apliecinās Gabēna nozīmību kolektīvā vai draugu lokā, kas uzsver viņa neaizstājamību. Pasaki labus vārdus, izrādi siltumu. Dāvini kaut ko stilīgu un īpatnēju, kā arī senlaicīgas lietas. Uzsver Gabēna spēju novērtēt stilīgas lietas. Dāvanas pasniegšanu organizē mierīgi – bez baloniem un ovācijām.

Hakslijam patiks praktiska, funkcionāla dāvana. Viņam patiks arī dāvanas, kas uzvērs Hakslija svarīgumu un ietekmību. Īstajā laikā būs dārgas dāvanas vai arī dāvanas „priekšniekam”. Nedāvini sarežģītu tehniku vai kādu galvas lauzi.

Dalīties.

Atstāt Ziņu