Vārda dienu svin: Otīlija, Iveta

Dabīgā kontracepcija.Simptotermālā metode auglīgo dienu noteikšai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ievietes auglība ir viens no sievietes dzīves aspektiem, kas liek par sevi domāt un meklēt risinājumus dzīves laikā, neskatoties uz to, ka mūsdienu pasaule piedāvā it kā ērtus risinājumus auglības apturēšanai.

Nezināšana par dabīgajiem cikliem sievietes ķermenī bieži ir daudzu ciešanu iemesls iesaistīto ģimenēs gan attiecībā uz izvairīšanos no grūtniecības, gan tās plānošanu. Auglības jautājumi nes sev līdzi atbildību – gan par sievietes ķermeni un dzīves kvalitāti, gan par mūsu tuvinieku veselību un dažreiz arī dzīvību.

– Hormonālā kontracepcija kā ātrākais un drošākais risinājums. Vai tiešām?

Visbiežākais un it kā ērtākais veids, kā apturēt auglības procesus jaunas sievietes ķermenī, jo īpaši tad, ja viņa steidzas pieaugušo sieviešu dzīvē, ir hormonālā kontracepcija. Lai arī šobrīd tiek izrakstītas nu jau 3. un 4. paaudzes hormonālās tabletes, retais uzdod jautājumu – vai mēs tiešām zinām, ko mēs lietojam? Vai mēs saprotam, ka ar mazajiem burtiņiem pie komplikācijām pierakstītie vārdi – “izraisa trombozi un plaušu emboliju (plaušu infarktu) u.c.” attiecas uz katru konkrēto lietotāju? Bieži ātra izvēle par labu hormonālajām tabletēm ir saistīta ar nepietiekamo informāciju ginekologa apmeklējuma laikā vai izsmeļoša apraksta trūkumu hormonālās kontracepcijas iepakojumā.

– Simptotermālā metode – dabīga kontracepcija un ceļš uz sava ķermeņa iepazīšanu

Auglību nevar apmānīt, to var iepazīt, lai izvairītos no grūtniecības, un sadraudzēties ar to, kad ir vēlme pēc ģimenes pieauguma.

Simptotermālā metode ir plaši izplatīta Eiropas valstīs kā efektīva kontracepcija bez veselībai bīstamām blaknēm sievietes ķermenim. Pearl indekss simptotermālajai metodei ir tikpat augsts kā hormonālajām kontracepcijas tabletēm – 0,4.

Metodes pamatā ir temperatūras mērīšana, dzemdes kakla gļotu izvērtēšana, kas ļauj sievietei precīzi noteikt auglīgo laiku savā ciklā. Veselai sievietei auglīgais laiks viena cikla laikā parasti ir apmēram nedēļa. Vai tiešām tad ir gudri visu pārējo laiku mocīt savu ķermeni ar sintētiskiem preparātiem?

Sava cikla izpēte ļauj sievietei un arī viņas ginekoloģei izprast iespējamās problēmas, kas skaidri parādās cikla lapās, piemēram, ovulācijas neesamība vai samazināta dzeltenā ķermeņa fāze cikla otrajā pusē. Šis jautājums parasti ir aktuāls, kad sieviete plāno grūtniecību, tomēr tā neiestājas tik ātri, kā pāris bija plānojis.

– Kāpēc dažreiz ir tik ilgi jāgaida, līdz iestājas grūtniecība?

Daudzas sievietes domā: “Palikt stāvoklī es varēšu vienmēr.” Diemžēl dzīvē notiek savādāk. Tīri fizioloģiski tas ir iespējams tikai vienu dienu katra cikla laikā, jo olnīca cikla laikā parasti atbrīvo vienu olšūnu, kura spēj apaugļoties augstākais laikā līdz 18 stundām.

Tas, ka sieviete paliek stāvoklī arī trīs līdz četras dienas pirms ovulācijas, ir atkarīgs no spermatozoīdu dzīvīguma un apaugļošanas spējas, – t.i., ja tie spēj izdzīvot dzemdes kakla gļotās vairākas dienas un sagaidīt olšūnu.

Apaugļošanās ir ļoti sarežģīts process. Arī pilnīgi normālos apstākļos tikai 18 % sieviešu paliek stāvoklī viena cikla laikā.

Pieredze rāda, ka no pāriem, kas vēlas ieņemt bērniņu, pirmā gada laikā spontāni bērniņu ieņem no 55 līdz 65 % pāru, bet nākošo sešu mēnešu laikā – no 15 līdz 20 %. Citiem var gadīties, ka jāgaida mazliet ilgāk, līdz grūtniecība iestājas bez ārstu palīdzības.

Tikai apmēram no 10 līdz 15 % pāru grūtniecība neiestājas spontāni. Pusei no šādiem pāriem ir iespējams palīdzēt ar medicīnas atbalstu un attiecīgu terapiju. Bbeigās paliek tikai apmēram 5 līdz 7 % pāru, kuri negribot paliek bez bērniem.

Bieži vien spontāna vēlme palikt stāvoklī jauniem pāriem nepiepildās uzreiz, jo viņi vienkārši nokavē laiku ciklā, kad grūtniecība ir iespējama.

Pēc ovulācijas grūtniecība vairs nav iespējama.

Ja pāri simptotermālo metodi izmantotu kā kontracepcijas metodi tikai pēc ovulācijas, tad pearl indekss būtu 0,0.

– Vai ir iespējams sajust auglīgās dienas cikla laikā?

Katra vesela sieviete ir spējīga novērot, kā cikla laikā mainās viņas ķermenis, reaģējot uz auglības ritmiem. Visuzkrītošākā pazīme ir menstruālā asiņošana. Kamēr sievietes nesāk interesēties par savu ciklu, tādas ikmēneša ķermeņa pazīmes cikla laikā kā ovulācijas sāpes, izmaiņas bazālās temperatūras rādījumos, dzemdes kakla gļotas un dzemdes kakla stāvokļa izmaiņas paliek nepamanītas. Tomēr tieši šo pazīmju vērošana un atpazīšana ir svarīga, ja stāvoklī neizdodas palikt spontāni.

Cikla laikā sievietes ķermenī darbojas vairāki hormoni, kas dienu no dienas dažādos daudzumos tiek saražoti sievietes ķermenī.

Hormonu ietekmē pirmajā cikla pusē notiek folikulu nobriešana, un par to liecina estrogēna kāpums. Apmēram cikla vidū notiek nobriedušā folikula atbrīvošana un olšūnas izstumšana no olnīcas, tā saucamā ovulācija.

Pēc ovulācijas olnīcās pastiprināti tiek ražots dzeltenā ķermenīša hormons progesterons, kas ir atbildīgs par to, ka sievietes ķermenis katru mēnesi tiek sagatavots iespējamai jaunai grūtniecībai.

Ja grūtniecība nav iestājusies, tad hormonālās mājas, kas gatavojas grūtniecībai, būvniecība tiek pārtraukta un sākas nākamās mēnešreizes. Ar nākamo menstruālo asiņošanu sākas jauns cikls.

– Zināšanu izmantošana grūtniecības plānošanai vai atlikšanai

Sava ķermeņa vērošana, auglīgo zīmju atpazīšana un pāra kopējā auglība ir labākie un svarīgākie priekšnoteikumi, lai apzināti un dabīgi ieņemtu bērniņu.

Tāpat šīs zināšanas ļauj izmantot šo metodi kā dabīgo kontracepciju, jo ļauj ierobežot auglīgo laiku, šajā laikā atturoties no dzimumakta vai izmantojot barjermetodes.

 

Divu semināru ciklu par simptotermālās metodes praktisku izmantošanu “Dabīgi un droši” Rīgā piedāvā Rada Ram 26. novembrī no plkst. 18:0021:30. Iepriekšēja pieteikšanās mājas lapā: http://vumfit.mozello.lv/parskats/.

Šis ir praktisks seminārs. Dalībnieki tiekas 2 reizes. 1. tikšanās reizē semināra dalībnieki iemācās veikt pierakstus ciklā un izvērtēt datus. Pēc semināra sākas aizraujošs sevis iepazīšanas ceļojums. Pēc 2 mēnešiem grupa tiekas atkārtoti, lai izvērtētu jau savus konkrētos ciklus un mācītos aprēķināt neauglīgās dienas cikla laikā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu