Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Converse apavi – leģendāri apavi vai komerciāls triks?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ompānija Converse, kas pašā 20.gadsimta sākumā sāka savu darbību kā gumijas zābaku ražotāja, jau pēc desmit darbības gadiem atrada īstu zelta dzīslu – brīvā laika apavus Converse. Šie apavi, kas vēl zināmi kā Converse Chuck Taylor All Star, pilnā šī vārda nozīmē iekaroja visas pasaules amerikāņu sirdis – ārēji gandrīz nemainoties, arī šodien tie ir tikpat populāri, kā pirms 99 gadiem. Tomēr kāpēc gan šie, pirmajā acumirklī absolūti vienkāršie, apavi kļuva tik populāri, un vai patiešām šie apavi varēs vēl ilgi saglabāt savas pozīcijas gan tirgū, gan arī mūsu plauktos?

Converse – labākie basketbola apavi
Pirmais populāro apavu Converse Chuck Taylor All Star pāris veikalu plauktus sasniedza 1917.g. Tad apavi tika traktēti kā sporta apavi, bet pavisam drīz no parastajiem sporta apaviem tie pārvērtās visu gribētos „basketbola apavos“. Kā tas notika? Jāpateicas lielam Converse entuziastam, lieliskajam mārketinga ekspertam un toreizējam koledžas studentam Čakam Teiloram. Tieši šīs personības lielā sajūsma un aizrautība ar Converse apaviem palīdzēja šai kompānijai sasniegt tik neticamus augstumus. Vēsture vēsta, ka puisis patstāvīgi vērsās kompānijas birojā un palūdza pieņemt viņu darbā. Viņam tika sniegta iespēja un pavisam drīz viņš sāka iekarot Ameriku ar Converse apavu pārdošanu basketbola komandām, kas sastāvēja no koledžas studentiem. Pavisam drīz Converese All Star kļuva par vēlamāko kompāniju basketbola apavu pasaulē, bet 1932.g. par godu Čakam viņa vārds tika likts populāro apavu logotipa pamatā.

Tad, kad Converse pamazām sāka uztvert kā „basketbola apavus”, pašam basketbolam nebija pat vēl gads. Tomēr jau piektās desmitgades beigās gandrīz visa ASV NBA komanda nēsāja Converse apavus. Šīs preču zīmes apavos NBA komanda piedalījās arī pasaulē pirmajās olimpiskajās basketbola sacīkstēs, bet pēc tam piedzīvoja arī savu pirmo olimpisko sakāvi… Svarīgu momentu Converse vēsturē bijis daudz! Un, neskatoties uz to, ka mūsdienās ir grūti iedomāties basketbola spēlētājus šajos apavos ar plakanu zoli, pateicoties Čakam Teiloram un viņa pārdošanas un reklāmas iemaņām, Converse līdz pat šim tiek uzskatīti par visu laiku pārdotākajiem basketbola apaviem.

ASV bruņoto spēku grupas oficiālie apavi
Converse apavu vēsturē bijuši daudzi svarīgi brīži. Kā apgalvo vēstures avoti, Converse apavi, kas kļuvuši par amerikāņu kultūras daļu, pagājušās simtgades sākumā bija populāri ne tikai basketbola spēlētāju vidū, bet arī…amerikāņu militārpersonu vidū! Nākamie ASV militāristi dienēja armijā tieši šajos apavos. Kā gan Converse izdevās iekarot Amerikas militārās struktūrvienības? Un atkal jāpateicas slavenajam Čakam Teiloram. Otrā Pasaules kara laikā kompānijas Converse slavenība tika nosūtīta dienēt par Amerikas armijas gaisa spēku komandieri, arī šeit viņš kļuva slavens ar to, ka strādāja par armijas basketbola komandas treneri. Viltīgais Converse mārketinga jomas eksperts, izmantojot esošos sakarus, pamazām sāka reklamēt populāros apavus karavīru vidū, un pavisam drīz Converse tika pasludināti par ASV bruņoto spēku grupas oficiālajiem apaviem.

Stilīga slavenību iezīme
Tomēr mūsdienās mēs cienām Converse Cuck Taylor All Star apavus ne tādēļ, ka tajos būtu īpaši ērti nodarboties ar sportu vai spēlēt basketbolu, un nepavisam ne to vienreizējās popularitātes dēļ pagājušā gadsimta sākumā. Patiesība ir tāda, ka daudzi no mums pat neaizdomājas, kādu īpašu vēsturi slēpj šie apavi, kas kļuvuši par ikonu. Pēc tam, kad astotajā desmitgadē sporta apavu tirgū stājās jauni ar progresīvām tehnoloģijām bruņojušies spēlētāji (tādi, kā Nike), Converse kā basketbola apavi tika izspiesti ārpus arēnas robežām. Cilvēki arvien vairāk sāka novērtēt ērtību un kvalitāti, bet sporta apavu cenas sāka kardināli augt.

Tieši tad Converse apavi tika izgudroti no jauna. Tos sāka nēsāt punk-rock muzikanti, kas cīnās pret sistēmu, citas slavenības un to dievinošie pielūdzēji. Šajā periodā izveidojās līdz šim populārā Converse kā stilīgu un modernu brīvā laika apavu uztvere. Nesamelosim, ja teiksim, ka ļoti bieži un jebkurā gadalaikā var ieraudzīt slavenību Converse apavos, bet tas kā reiz arī palīdz turpināt Converse apavu bumu, kas šķiet tik drīz nebeigsies.

Coverse apavi – beidzot ne tikai stilīgi, bet arī ērti!
Neskatoties uz to, ka visuzticīgākie Converse apavu entuziasti īpaši pretrunīgi novērtē jebkuras krāsu, tekstūras vai šuvuma izmaiņas, ko piedāvā šiem leģendārajiem apaviem, mazāk kā pirms gada prezentētās Converse izmaiņas šķiet pieņēma pat vislielākie skeptiķi. Kāpēc? Iemesls ir vienkāršs. Izmaiņas tika ieviestas komfortabluma uzlabošanā. Lieliski ir tas, ka atjaunotos Converse Chuck Taylor All Star var nopirkt arī lielākajos Latvijas interneta veikalos (piemēram: 220.lv).

Tātad, neskatoties uz to, ka mūsdienās tikai nedaudzi Converse apavu cienītāji zina, ko slēpj šo par ikonu kļuvušo apavu vēsture, to popularitāte šķiet vēl ilgi dzīvos. Mūsdienās Converse apavi kļuvuši vairāk par stilīgu aksesuāru, nekā par svarīgiem apaviem, bet bez šaubām Converse apavi ir ieprogrammēti uz panākumiem. Vai tie ir basketbola, militāro treniņu apavi, ekskluzīvs aksesuārs vai nesen kā par ērtiem brīvā laika apaviem kļuvuši – lai kādi tie arī nebūtu, šķiet, ka Converse apavi nekad nezaudēs savu harizmu, liekot ar nepacietību raudzīties nākotnē. Jo kas zina, ko šie unikālie apavi pasniegs tuvākajā laikā! 

Dalīties.

Atstāt Ziņu