Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Bērna draugs slimnīcā Dr. Guga Klaude jeb Guna Eglīte

Pinterest LinkedIn Tumblr +

eviens no mums negrib nonākt slimnīcā, kur nu vēl tu pavadīt ilgāku laiku. Un, slimnīcā nākas pabūt ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Lai viņu, tur pavadīto laiku kaut mazliet atvieglotu un padarītu priecīgaku, līdztekus galvenajiem ārstējošajiem ārstiem, tur nesen sākuši darboties Dakteri Klauni. Uz sarunu aicinājām Gunu Eglīti, kas zināma arī kā Dr. Guga Klaude.

 

Kāda ir tava laba rīta formula?
Rīts man asociējas ar murrājošiem, nagainiem kaķiem. Ar sātīgu brokastu gatavošanu, un reizē ar virtuves piejaukšanu un sakopšanu. Rīts nav iedomājams bez dungošanas līdzi radio dziesmām, stiepšanās vingrinājumiem, un lugas teksta atkārtošanas.
Man labs rīts ir darbīgs rīts. Bet, pats galvenais – svarīgi no rītiem piecelties laicīgi, lai pagūtu noskaņoties un sagatavoties atbildīgai dienai. Tad seko laba vēlējumi satiktajiem kaimiņiem un diena ir sākusies!

Lietas, cilvēki vai vietas, kas Tevi iedvesmo?
Te nu gan ir daudz lietu, mēģināšu kaut ko no tā uzskaitīt:
The Dream Doctors no Izraēlas;
Dramaturgu teātris Hermaņa Paukša vadībā;
Rīgas pantomīma;
Brīvdienas laukos ģimenes lokā;
Balkānu temperaments un viesmīlība;
Pauļuka pašportrets;
Astrīdas Lindgrēnas nebēdnība;
Saldskābas zemenes;
Arī kokā palikusī pēdējā sarkanā lapa spēj iedvesmot…

Tavs pēdējā laika labākais atklājums?
Rīgas pantomīma. Vērmeļu garša. Brīnumskapis.

Pabeidz teikumu: Sievietes pasaule ir…
…mīlestība, skaistums, rūpes, radošums un nedaudz meitenīgas palaidnības.

Kā tu šajā tumšajā laikā ienes gaišumu un prieku?
Šajā laikā ļoti vērtīgas un iedvesmojošas ir sarunas ar cilvēkiem, kuriem šis tumšais laiks ļoti patīk un tad arī pašai sāk šķist, ka šis patiešām ir brīnišķīgs laiks: laiks svecēm, karstām tējām, lipīgiem kompotiem, noglabātiem, smaržīgiem ziemas āboliem, mirguļojošām, piņķerīgām lampiņu virtenēm, bieziem kažokiem. Tas ir laiks, kad ilgoties un sapņot…vienlaicīgi adot šķību zeķi:)

Lai ieraudzītu un novērtētu kādu lietu, ir vajadzīgi pretstati. Vajadzīga tumsa, lai lampiņas un svecītes smuki spīdētu. Vajadzīgs aukstums, lai karstā tēja un pīrāgi iegūtu citu vērtību un garšu.

Vai vienmēr esi vēlējusies darboties medicīnā, vai, varbūt, tev ir kāds stāsts kā te nonāci?
Darbojos bērnu izklaides sfērā, Dr. Klauna profesija ir solis tālāk manā radošajā attīstībā. Dr. Klauna profesija ir kļuvusi par manas dzīves lielo izaicinājumu. Šis darbs prasa attīstīt brīnišķīgas prasmes, nepieciešams papildus daudz mācīties un trenēties – aktiermeistarībā, pantomīmā, improvizācijā, psiholoģijā, pat medicīnā. Un, tieši šīs prasmes, kuras palēnām apgūstu, motivē mani darīt šo darbu. Nu man ir dzīvesveids, kādu patiešam vēlos!

Pastāsti lūdzu vairāk par projektu Dr. Klauns? Kas tas īsti ir un, ar ko nodarbojas šie dakteri?
Dr. Klauns ir domāts, lai atvieglotu bērna atveseļošanos slimnīcā. Klauns ir ne tikai sabiedrotais bērnam, bet arī atbalsts vecākiem un palīgs medicīnas speciālistiem.

Kā šie dakteri Klauni meklē un atrod kontaktu ar bērniem, vai tas ir viegli? Kā veidojas attiecības un uzticība, kādas metodes tiek izmantotas?
Klauns rotaļājas bērnam saprotamā veidā. Bērniem piemīt brīnišķīga spēja fantazēt, klauns to novērtē un aicina bērniem iztēloties notikumus – jebkurā brīdī gulta var kļūt par raķeti vai karieti, kura tālāk dodas pa spilvenu taku un te pēkšņi sastopam…zāļu pudeles! Sistēmas pudelei klauns piezīmējis lielu, apaļu degunu, mutīti, kura mēdās un acis – vienu lielu, otru mazu. Varam arī uzrīkot koncertu un muzicēt pa gultas redelēm!
To, kas notiek procedūru telpā, gaitenī, palātā vai nodaļā, ir atkarīgs no tā, ko klauns ir sastapis. Dr. Klauna darbību ietekmē daudz un dažādi apstākļi. Ir jāizvērtē notiekošais un tikai tad jāpiedāvā noteiktu notikumu gaitu. Klauns novērš bērna uzmanību procedūras laikā ar sarunu, mūziku vai aicinot izpētīt kādu telpā esošu rīku, piemēram, monitoru, krāsainos vadiņus vai garlaicīgos aizkarus, kuriem, kā izrādās var piemist maģiskas spējas – pārvērsties par kuģa burām.
Bērns var klaunu nepieņemt, baidīties, bet tas nekas, klauns ir ļoti uzmanīgs, pacietīgs un īstenībā ir tik pat kautrīgs kā bērns, kurš sarkst no katras uzmanības. Klauns sākumā var nepievērst lielu uzmanību bērnam, ja mazulis ir sabijies, sākumā viņš tad vēršas pie mammas vai pie bērna līdzpaņemtās rotaļlietas, un tad jau soli pa solītim pamanās ierasties klaunu acuraugs – bērna smaids. Smejies vesels!

Dalīties.

Atstāt Ziņu