Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Aromterapija – kas tā tāda?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mēs katra ikdienā izmantojam aromterapiju, ne ārstniecisko, bet uz savām iekšējām sajūtām balstītu terapiju – ikreiz, kad apzināmies, ka šobrīd man nepieciešams svaigs priežu sila gaiss vai pastaiga gar jūru vai tikko maltas kafijas smarža. Par smalko aromātu pasauli un par aromterapiju, kas mīt katrā no mums sarunājos ar aromspeciālisti un SIA Trejdeviņi īpašnieci Unu Dūzi- Bautri.

Aromterapija pie mums ir jauna lieta, taču pamazām arī pie mums parādās arvien vairāk aromterapeitu un iespēju tikt pie ēteriskajām eļļiņām. Aromterapija ir katra inviduālā cilvēka iepazīšana, tādēļ nevar vienos un tajos pašos gadījumos dažādiem cilvēkiem ieteikt vienādas eļļiņas. „Ir jāiet pie aromterapeita vai speciālista. Viņš tevi vēro un pēta, skatās tavu raksturu, temperamentu, lūdz pastāstīt par savām raizēm, krīzēm un slimībām. Tad aromterapeits piedāvā divas vai trīs ēteriskās eļļiņas, kuras redz tev kā piemērotas. Tu pasmaržo un uzreiz ir reakcija – nē, nē, tas man nepatīk, tas gan patīk,” stāsta U.Dūze-Bautre.
Viņa arī atzīst, ka daudzi to neuztver nopietni, jo nespēj iztēloties kā viņu samilzušās problēmas varētu atrisināt viena maza pudelīte vai pat viena maza pilīte dienā. Tomēr varot gan – aromterapija izmanto dabas spēkus, kas atrodas dabīgajās ēteriskajās eļļās. Un nepavisam nav tā, ka aromterapija dziedē tikai ar smaržas palīdzību, ēterisko eļļu iedarbības spektrs ir daudz plašāks un dziļāks: „Dabīgas vielas ir iedarbīgākas par sintētiskajam, jo dziļāk tiek mūsos un ilgāk strādā, mēs to uzreiz nejutīsim, bet ar laiku gan.”

Auga saruna ar dvēseli
Par to, ka eļļiņa tiešām tiek līdz mūsu dvēselei, varot spriest pēc dažādajām reakcijām uz tām: „Pēc tā, kura eļļiņa cilvēkam patīk, var spriest par viņa vēlmēm un vajadzībām. Piemēram, ļoti interesanta ir lavandas eļļa. Lavanda vispār ir mazu bērnu un vecu cilvēku eļļa, tomēr tā ir arī sievišķā eļļa. Dzejnieki viņu sauktu par mātišķo eļļu. Mīlestība, māja, siltums, pavards, māte – tas viss asociējas ar šo eļļiņu. Bet, piemēram, es ar šo eļļu esmu uz jūs. Esmu aktīva, spontāna, izvairos no ilgas gulēšanas, miera stāvokļiem un mani šī eļļa vienkārši kaitina. Manī rodas tieši pretējs efekts – es nevis nomierinos, bet sāku slāpt, rodas diskomforts. Man ir viena paziņa, kurai arī nepatīk lavandas eļļa, bet viņai izrādās bija sliktas attiecības ar māti un tur šķiet iedarbojās šis faktors. Var teikt, ka lavandas eļļu varētu nepieņemt cilvēki, kuriem nav labas attiecības ar savu māti,” stāsta aromspeciāliste.
„Aromterapiju nevar dragāt. Tur vajag izjūtu, mieru, kontaktu ar augu. Ja mums viens priekšgalā nokliedz, ka pačūlija der tikai seksam, tad man paliek bēdīgi. Es tad vienmēr saku – ziniet ko, pačūlijas eļļa ļoti labi der arī čūskas kodumiem! Man ir apnicis, ka pačūlija, apelsīnu, vaniļu tikai ar vienu vārdu vien māk saistīt. Sekss! Nu nav tā, vajag sākt no otra gala – dvēseles, mīlestības un maiguma, jo augs un dvēsele tas ir tā ļoti cēli.”

Katrs pats sev aromterapeits
Aromspeciāliste uzsver, ka sajūtu līmeni mēs katrs pats varam noteikt, kāds aromāts, līdz ar to, kāds efekts mums šobrīd nepieciešams. „Pirms daudziem gadiem nokļuvu Vācijā un tur bija tāda maza kafejnīciņa, kur varēja iegādāties svaigi maltu kafiju. Un man visu laiku gribējās tur palikt un paelpoties to gaisu vēl un vēl. Un pagāja daudzi gadi, kad man bija iespēja izlasīt, ka kafijas aromāts atvaira vīrusus un uzmundrina.” Tas pats ir tad, kad cilvēkus velk doties uz jūru: „Mēs stāvam pie jūras – elpojam to gaisu, kur ir nedaudz no ūdenszālēm, mazliet pēc joda…Tā ir tā īstā dabas aromterapija. Tā kā mēs katrs ar to esam saistīti.”
Līdzīgi notiek arī, kad mēs izvēlamies sintētiskās smaržvielas – vienam labāk patīk Fairy ar ābolu smaržu, otram – ar citronu. „Te gan nav runa par aromterapiju, bet par aromātu asociatīvo ķēdi. Bet arī tas ir nozīmīgi.”

Uz randiņu – bez smaržām!
Tieši šīs aromātu asociatīvās ķēdes dēļ speciāliste iesaka ar smaržošanos uz randiņiem uzmanīties, jo katram vīrietim ir sava pieredze ar dažādiem aromātiem. „Piemēram bērnudārzā viņu bukņīja un stūrī lika audzinātāja, kura smaržoja pēc kreimenītēm. Un meitene, ejot uz randiņu ar šo vīrieti ,arī izvēlas kreimenīšu aromātu. Ko jūs domājat – ilgi viņi runās?” Vīrietim zemapziņas līmenī ar šo aromātu veidosies asociācijas, un ne jau patīkamākās.

Citāts: „Tādēļ, ja tu vēlies satikt savu īsto dzīvesdraugu, vajadzētu atbrīvoties no visiem liekajiem aromātiem, kurus uzklāj virsū – gan matu lakas, gan smaržas. Tā tiek apslāpēti smaržveidīgie dvēseles izstarojumi.”

Aromspeciāliste stāsta, ka ar aromātu mēs varam nodot pārējiem cilvēkiem vēsti par sevi, turklāt ne jau vienmēr patiesu: „Atnāk meitene uz randiņu un smaržo tik saldi un maigi kā ievārījums ar pankūkām un labu dzīvi kopā, bet izrādās, ka viņa ir auksta, asa, neiecietīga.” Aromspeciāliste izdala aromāta vizītkaršu attālumu, kad smaržas nosaka tavu sociālo stāvokli, piemēram, kad kāds sasmaržojies ar Gucci. Šim vizītkaršu attāluma smaržām ir uzdevums radīt par tevi viedokli. Un otrs dalījums ir tuvuma smarža, kad viņš pienāk klāt, pasmaržo tavus matus un nevar saprast- nez kāpēc šis cilvēks man liekas tik mīļš un tuvs. Arī ģimenes locekļu vidū valda tuvuma smaržu atpazīšana – māte atpazīst bērnu pēc smaržas, bērns – māti, vīrs – sievu, ģimene savu dzīvokli pazīst pēc smaržas.
„Tādēļ, ja tu vēlies satikt savu īsto dzīvesdraugu, vajadzētu atbrīvoties no visiem liekajiem aromātiem, kurus uzklāj virsū – gan matu lakas, gan smaržas utt. Savādāk tā tiek apslāpēti smaržveidīgie dvēseles izstarojumi. Zinātniski tie gan saucas savādāk – dažādi sekrēti utt.,” saka U.Dūze-Bautre.

Tests: kā noteikt savu dabisko aromātu
Mēs ikdienā to nejūtam, bet īstenībā mums katram piemīt savs aromāts. U.Dūze-Bautre stāsta, lai saprastu, pēc kā tad tu dabiski smaržo, ir jāizpilda šis vienkāršais tests. Jānomazgājas dušā tīrai, neizmantojot nekādas smaržvielas, tad jānosusinās tīrā dvielī un pēc kāda brīža jāpasmaržo savas plaukstas. Kas vēl var noliekties, vajag pasmaržot savas pēdas. Svarīgi arī saprast, kā smaržo paduses. Tā apostot sevi, svarīgi saprast, kam līdzīgi tu smaržo un kāda tā smarža ir. Vai skābenāka, saldenāka, rūgtenāka, asāka smarža. Piemēram, ja sieviete atklāj, ka smaržo diezgan asi un intensīvi, viņai tik asus aromātus kā ingveru nevajadzētu izmantot, jo viņa jau pati ir ingvers. Viņai jāskatās tieši tāds aromāts, kas nomierinātu to aso smaržu, piemēram, kāds apelsīna aromāts. U. Dūze- Bautre to salīdzina ar ģērbšanos – katra sieviete ģērbjoties taču saskaņo savu apģērbu, bet nez kāpēc savu aromātu ar smaržām ne.
Ļoti slikts tonis esot arī tad, ja matu lakai ir viens aromāts, dezodorantam – otrs un vēl pa virsu uzpūš smaržas. „Un tad sanāk mūsu nacionālais ēdiens – rosols,” smejas aromspeciāliste.
Tāpat U.Dūze- Bautre aicina nepūst smaržas ar mērķi, lai tās nomāktu kādu nepatīkamu aromātu – sanāks tikai sliktāk: „Ja pavāre visu dienu bijusi virtuvē, kur cepās un vārās ēdieni, un vakarā, izejot no darba, uzpūš sev saldas smaržas. Iedomājaties – cālis tabakā ar rožu smaržu!” salīdzina aromspeciāliste. „Un labāk no mājas iziet nesasmaržotam, bet galvenais – tīram!”

Aromspeciālistes padomi

  • Ja tu piemājas dārziņā audzē rozes un zini, ar ko tās mēslotas, ka nav nekādas ķimikālijas, tad vari pati no tam pagatavot vērtīgu eļļiņu. Rožu ziedlapiņas jāiemērc labā eļļā un saulainā laikā jānoliek uz palodzes. Ziedlapiņas visas savas vērtīgās vielas un savu rožu eļļu atdod šai eļļai. Šo eļļu pēc tam var izmantot ādas kopšanai un pat iekšķīgi – pārsmidzināt salātus. Svarīgi gan ievērot, ka eļļai, kurā mērcēsi ziedlapiņas, jābūt ļoti kvalitatīvai un labai (olīveļļai, mandeļu eļļai).
  • Aromspeciāliste iesaka mājās turēt divas vienīgās Latvijā ražotās ēteriskās eļļiņas – priežu un egļu eļļiņas. Tās ražo Biolat. „To var piepilināt pie ūdens, ar ko mājās mazgā grīdu – būs īpaši svaigs gaiss.” Tās tāpat kā visas ēteriskās eļļiņas gan jālieto uzmanīgi – lai nav pārāk spēcīga smarža.
  • Mīlestības aromāti: Ja trūkst glāstu, maiguma, kaut vai vienkāršs smaids, aromāti, kas to kompensē, kas nomierina, iemīlina, ir saldie aromāti – vaniļa, roze, frēzija. Roze palīdz vientuļiem mīlētajiem, mīlestībā atraidītajiem.
  • Aromāti, kas palīdz koncentrēties un darbojas pret nogurumu ir kafija, piparmētra, rozmarīns, timiāns.
  • Aizmigt palīdz viegli aromāti. Pie spēcīgiem aromātiem nedrīkst iet gulēt. Vasarā Una iesaka izmantot pļavā un dārzā dabūjamo – pašai pagatavot sev apiņu spilventiņu, paparžu spilventiņu, kumelīšu spilventiņu. Vēl ļoti vērtīgas ir biškopības veikalos vai tirgū nopērkamās bišu vaska plāksnītes. Tas ir labs sausās aromterapijas veids. Ejot gulēt novieto šo plāksnīti tuvu gultas galvgalim un tā ļoti patīkami ap tavu galvgali vēdīs – viegli dezinficējošs un nomierinošs aromāts.
Dalīties.

Atstāt Ziņu