roši vien esi pamanījusi, ka dažādos uztura ieteikumos bieži cirkulē ideja par to, ka nevajadzētu ēst pēc pulksten sešiem vakarā. Bet, cik reāli tas ir, ja tikai sešos beidzas darba diena? Bieži dzirdēts ieteikums arī neēst vismaz trīs stundas pirms gulētiešanas. Tas jau ir reālāk ievērojams, tomēr diez’ vai kāds mājās dara visu ar hronometru pie sāniem. Tieši tāpēc ļoti atbrīvojoša šķiet doma, ko vēlajai vakara ēšanas tēmai veltītajā Borjomi preses pasākumā izteica profesors, gastroenterologs Anatolijs Danilāns un uztura speciāliste Ilze Lutere: ēšana vakarā nav kaitīga!
Kā noskaidrots Borjomi veiktajā pētījumā, 47% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka itin regulāri sagrēko ar ēšanu vēlu vakarā, visbiežāk saistot to ar vēlo pārrašanos mājās vai aizkavēšanos darbā.
Izrādās tam, kāpēc vieniem vakaros gribas vairāk ēst, nekā citiem ir arī zinātnisks izskaidrojums. “Resnā zarna ir endokrīnais orgāns, kas izdala hormonu, kurš mazina apetīti. Ir cilvēki, kam šis orgāns vakara pusē izstrādā šo hormonu, taču dažiem cilvēkiem šis orgāns neizstrādā šo hormonu, tāpēc arī gribas ēst. Un galvenais secinājums ir tāds, ka cilvēks apaļīgs paliek nevis tāpēc, ka ēd vakaros, bet gan tāpēc, ka ēd vakaros pārāk daudz. Tāpēc nav svarīgi, kurā diennakts daļā ēd, bet gan cik daudz ēd – ēšana vakarā nav kaitīga, kaitīga ir pārēšanās. Vajadzētu ēst nesteidzoties, maziem kumosiem, kā arī nevajadzētu ievērot latviešu zelta likumu, ka nevajag neko atstāt uz šķīvja. Drīkst un pat vajag! Apēdot visu, pat ja negribas, mēs savai veselībai izdarām ļoti lielu ļaunumu,” atklāj gastroenterologs, profesors Anatolijs Danilāns.
Līdzīgu viedokli pauž arī uztura speciāliste Ilze Lutere, sakot, ka ēšana vēlu vakarā nav kaitīga, galvenais jābūt sabalansētam uzturam. „Vakara ēdienam labāk būtu nepieciešams sastāvēt no olbaltumvielām un no dārzeņiem, izslēdzot ogļhidrātus, ko satur graudaugi. Tas, ko vakarā noteikti nevajadzētu ēst, ir taukvielām bagāti ēdieni – miltu produkti un saldumi, tajā skaitā, konditorejas izstrādājumi, jo ar saldumu kāri vakaros varētu vilkt paralēles ar cukura līmeni organismā. Ja vakarā cukurs ir nokritis uz zemākās fizioloģiskās normas robežas, tad gribot vai negribot, mūsu ķermenis darīs visu, lai cukura līmeni organismā nostabilizētu normālā vidējā daudzumā. Tāpēc, lai varētu ierobežot svaru, un tas nenāktu vairāk klāt, ir trīs vienkārši paņēmieni, kur viens no tiem būtu jāievēro. Pirmais – ēst tikpat, bet kustēties mazliet vairāk nekā esam ieraduši; otrais – ēst mazāk, bet fiziskās aktivitātes paliek kā līdz šim; trešais – mazliet mazāk ēst un mazliet vairāk kustēties,” norāda I.Lutere.