Tibetā uzskata, ka katrā cilvēkā no dzimšanas ir trīs elementi – vējš, žults un gļotas, kas atbilst Ājūrvēdas trim došām: vātai, pītai un kaphai. Ājūrvēdas mācībā arī ādas funkcijas ietekmē šo trīs dohu kopums. Katram ādas tipam Ājūrvēdā ir piemēroti uztura likumi un ieteikumi, kā atjaunot došu līdzsvaru.
VĀTA
Ārējais raksturojums: bāla, raupja, sausa, tendēta uz sprēgāšanu, sīkas poras
Struktūra uz tausti: auksta, raupja, pacieta
Reakcija uz aukstumu un sausumu: izteikti spēcīga reakcija, tendence uz zvīņainumu
Reakciju uz sauli un karstumu: neliela jutība pret sauli un tikai reizumis uz karstumu
Tendence uz izmaiņām un kaitēm: nelielu plankumu veidošanās, tendence uz miežagraudu, tumša pigmentācija uz vaigiem vai tumši loki ap acīm
Kopšanas līdzekļi: sezama, avokado, olīvu, mandeļu, valriekstu, zemesriekstu un rīcineļļa
Ja vātas (šeit vāta izpaužas nervu funkcijās un taustes orgānos) līmenis ķermenī paaugstināts, tas atspoguļojas ādas kvalitātē: jo sausāka, raupjāka un zvīņaināka ir āda, jo stiprāka ir vātas ietekme uz to. Tādos gadījumos var palīdzēt sildošas, nomierinošas un barojošas eļļas un ēdieni, piemēram, sezama vai avokado eļļa, mandeļu klijas un rīsu novārījums.
PĪTA
Ārējais raksturojums: labi apasiņota, viegli taukaina, tendēta uz vasarraibumiem un iekaisumiem, palielinātām porām
Struktūra uz tausti: silta, mīksta, viegli mikla vai eļļaina
Reakcija uz aukstumu un sausumu: labi pacieš aukstumu, uz sausumu vāja reakcija
Reakciju uz sauli un karstumu: augsta apdegumu iespējamība, āda stipri apsarkst
Tendence uz izmaiņām un kaitēm: nelieli rozā plankumi, iekaisumi vai izsitumi, āda kvēlo vai kļūst karsta, īpaši deguna vai vaigu apvidū.
Kopšanas līdzekļi: mandeļu, kokosa, saulespuķu, aprikožu kauliņu un olīvu eļļa
Pīta regulē apasiņošanu, šūnu vielmaiņu un siltuma līmeni ar sviedru izdalīšanos. Ja pītas līmenis ir pārāk augsts, veidojas nosliece uz alerģiskām ādas reakcijām, jutība pret saules stariem un iekaisumiem. Nomierinoša un atjaunojoša iedarbība ir visām atvēsinošajām eļļām un tonikiem (rožūdenim, kokoseļļai), kā arī rūgtenajiem dārzeņiem un gurķiem.
KAPHA
Ārējais raksturojums: gaisā āda, bieza, tīra, gluda, maiga, taukaina, lielas un vaļējas poras
Struktūra uz tausti: mikla, vēsa, mīksta
Reakcija uz aukstumu un sausumu: spēcīga jutība uz aukstumu un ļoti zema uz sausumu
Reakciju uz sauli un karstumu: nejutīga pret sauli un karstumu, kļūst viegli brūna
Tendence uz izmaiņām un kaitēm: pūtītes, pinnes, īpaši mutes, zoda un kakla apvidū
Kopšanas līdzekļi: rapšu, kukurūzas, dadžu, vīnogu sēkliņu, mandeļu vai aprikožu sēkliņu eļļa
Zemādas tauku slānis un šķidruma saturs atspoguļo kaphas principu. Ja kaphas līmenis ir paaugstināts, āda kļūst taukaina un bāla un var veidoties pūtītes, ādas sēnītes. Kaphas līmeni normalizē limfu drenāža, vielmaiņu regulējošas masāžas un toniki (citrusaugļu toniks), bez sāls pagatavots ēdiens, kas ādai atkal ļauj atgūt jaunu dzīvīgumu un tīrību.
Ājurvēda visus cilvēkus iedala trīs pamattipos jeb došās: vāta, pīta un kapha. Šīs došas dažādās kombinācijās veido 10 konstitucionālos tipus. Lai precīzi noteiktu savējo, vajadzīga individuāla konsultācija. Lielākoties katrai no mums ir divu šo došu kombinācijas ādas tips, piemēram, Vāta-Pīta. Toties ar dažādu testu palīdzību var noteikt, kura doša tavā organismā dominē. Latviešu valodā šāds tests pieejams šeit – Tests: Nosaki savu došu!
Avots: Rakstā izmantoti materiāli no grāmatas Ājūrvēda