Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

8.marts – vai tikai tulpju svētki?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sieviešu tiesības un vienlīdzība – ne viena no SievietesPasaule.lv aptaujātajām dāmām 8.martu nesaista ar šiem vārdiem. Pavasaris, vīriešu uzmanība, bučas un tulpes, tulpes, tulpes… 8.marts mūsdienu sieviešu vidū pārvērties par Tulpju svētkiem, un Sieviešu dienas emancipācijas ideja aizstāta ar gluži pretējo – jūsmu par sievietes trauslumu un alkām pēc uzmanības apliecinājumiem no vīriešiem.

Nav jēgas vērtēt, vai tas ir labi, vai slikti, bet ir skaidrs, ka dažādu apstākļu un notikumu ietekmē 8.marts, lai gan formāli skaitās Starptautiskā sieviešu solidaritātes diena, ieguvis gluži citu nozīmi. Dažiem šī diena iezīmē pavasara tuvošanos, citiem tā ir iespēja izkrāsot ikdienu, paust savas jūtas, daļai vienkārši šķiet, ka svētku nevar būt par daudz, bet daļa SievietesPasaule.lv aptaujāto sieviešu pavisam godīgi atzina, ka šī diena viņām nenozīmējot pilnīgi neko, jo vispār to nesvinot.

Tomēr lielākoties uzrunātajām dāmām Sieviešu diena saistās ar uzmanības apliecinājumu saņemšanu no vīriešiem, iespēju sajusties īpašām. Kā ir ar Tevi? Ko Tev nozīmē Sieviešu diena un vai Tu to atzīmē?

Gunda (34): 8. marts ir svētki visplašākajai sieviešu auditorijai, jo visas – mīl vai nemīl, smaida vai ir sadrūmušas, jaunas vai Balzaka vecumā – ir sievietes. Es svinu, un liels klēpis sarkanu (dzeltenu, baltu) tulpju mani tuvina pavasarim un dara vieglprātīgu. Šie ir pavasara svētki.
Mana attieksme pret Sieviešu dienas svinībām ir ļoti pozitīva. Atceros to ar siltumu kopš bērnības – kā bērni slepeni gatavojām dāvaniņas māmiņām. Vīrieši pirka sarkanas tulpes (celofānā!), jo citu jau toreiz martā nebija. Vēl joprojām šie svētki dzīvo.
Šajā dienā vienmēr esmu jutusies kā sieviete.Ir tik jauki saņemt ziedus, smaidus un justies mazliet īpašāk nekā ikdienā!

Inese (52): Man tas bija pasākums pats par sevi jau no bērnības zināms, jo šokolāde vai zieds bija garantēti šajos svētkos. Patīkami, ka visi apkārtējie vīrieši šajā dienā ir uzmanīgāki. Nekaitētu jau, kad tas būtu vismaz reizi nedēļā, jo kurai nepatīk ziedi un šādi tādi našķīši un dāvaniņas! Sieviešu diena ir svētki visām sievietēm! Neteikšu, ka es kaut kā īpaši priecātos, ka esmu sieviete! Katram dzimumam savs prieks! Katru vajag mīlēt un cienīt, ne tikai viņu svētkos!

Maija (23): Sieviešu diena man īpaši neko nenozīmē, taču ir jauki, ja pamosties no rīta ar patīkamu pārsteigumu, ka kāds ir to atcerējies pirmais par mani. Tādēļ nekādi īpaši negatavojos tai dienai un arī neskaitu dienas līdz tai. Tā vienkārši ir jauka diena, kurā vīrieši mums liek smaidīt daudz jaukāk un tas arī ir galvenais.
Protams, es priecājos būt sieviete, jo varbūt tā vien šķiet, ka sievietei ir milzum vairāk problēmu kā vīriešiem, tomēr tieši tādēļ mūs ir jālutina, jāsaudzē un par mums jārūpējas. Un tas ir ļoti patīkami, ja būt sievietei ļauj vīrietis. Ka mums nav jāizliekas par stipro dzimumu un jādara vīrišķīgas lietas. Nevajag bēgt no savas personības un sieviete ir spilgta personība jebkurā gadījumā. Tādēļ pats skaistākais kas var būt esot sieviete, lai katrai no mums blakus tāds vīrietis, kurš tiešām mums ļautu un liktu justies kā īstai sievietei – lolotai, mīlētai, aprūpētai.

Aija (24): Zinot svētku izcelsmi, uzskatu, ka Sieviešu diena nav latviski svētki.  Un tie nav arī meiteņu svētki, lai gan skolas laikā puiši dažkārt klasesbiedrenēm nesa ziedus. Man tas likās jocīgi. Tagad liekas jocīgi, ka precēti darbakolēģi nes ziedus savām precētajām kolēģēm.
Ja mani apsveic vīrs, protams, esmu priecīga, bet ne tāpēc, ka viņš tad atzīst manu līdzvērtīgo tiesisko stāvokli sabiedrībā, bet gan tāpēc, ka atzīst- mēs esam atšķirīgas būtnes, un viņš tamdēļ izjūt pret mani īpašu cieņu. Kā pret Sievieti. Gribētu, ka ik dienu vīrieši tā izturētos pret ikvienu sievieti- ne kā pret ”čomiem”, bet ar īpašu cieņpilnu attieksmi.
Mana attieksme laikam ir tāda tāpēc, ka pēc dabas esmu gan greizsirdīga, gan skaudīga. Negribētu, ka mans vīrietis apsveic citas sievietes ar ziediem vai dāvanām. Un negribētu arī būt vienīgā sieviete kolektīvā, kuru kāds aizmirst apsveikt

Madara (23): Sieviešu diena man neko tādu īpašu nenozīme, taču man tā sāk nozīmēt kaut ko tad, kad kāds mani apsveic šajos svētkos un liek man justies īpašākai šajā dienā!

Ginta (48): Šie svētki ir tādi paputināti – ne īsti svinēt, ne nesvinēt ar tādu padomju laiku obligātuma un vispārējas nodzeršanās piegaršu. Un arī sveicēji parasti gaida pēc sieviešu revanša gājiena. Nu labi – varētu jau viņus sveikt, bet nav jau tādu svētku, kad to darīt. Armijas diena ir profesionālie svētki tikai dienējošiem vīriešiem un arī neesošas struktūras – PSRS armijas svētki – tad kāds ar to sakars Latvijas vīriešiem Es uzskatu, ka nav veiksmīgi izcelt vienu dzimumu pār otru. Cilvēki dabīgi meklē, kā atjaunot līdzsvaru un cildināt arī vīriešus, bet kamēr šāda iespēja nav rasta, sievietes tiek nostādītas neērtā situācijā. Tāpat uzskatu, ka neveiksmīga ir mātes dienas ideja. Arī šeit nepamatoti ticis mazināts tēva nozīmīgums ģimenē un dzīvē. Tas, ka pēdējos gados mēģināts svinēt tēva dienu – nav iegājies. Mātes dienas vietā vajadzēja būt vecāku dienai.

Silva (23): Sieviešu diena it kā ir tāda pati kā pārējās marta dienas. Tikai atšķirība ir tāda, ka mīļotais vīrietis, kolēģi, tuvākie draugi man liek justies mīlētai un īpašai 8. martā. Tiek dāvātas daudzkrāsainas tulpes un bučas. Ļoti interesanta tradīcija, kas ir pārņemta no paaudzes paaudzē.

Anete (23): Būtībā neko, asociējas ar tulpēm. Dzeltenām! Veiksmīgi var izmantot mārketingā, komerciāliem pasākumiem, veidojot dažādus īpašus piedāvājumus tieši Sieviešu dienai!

Danuta (33): Man personīgi sieviešu diena asociējas ar tulpēm un patīkamu satraukumu, kad bērnībā pa kluso pirkām puķes, lai 8. no rīta agri uzdāvinātu mammai. Bet sieviešu diena man pašai laikam tomēr neko nenozīmē, jo uz mani vairāk attiecas māmiņu diena.

Dalīties.

Atstāt Ziņu