Vārda dienu svin: Jūlijs, Ainis

Zālītes tējām šogad esot jālasa pēc Jāņiem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Izrādās, šogad Jāņi nav piemērotākais laiks ārstniecības augu vākšanai. Tie, kuri ievēro Mēness kalendāru dārza darbiem, noteikti jau zina kādēļ. Tūlīt paskaidrosim arī pārējiem!

Pagājušā nedēļā SievietesPasaule.lv devās uz kafejnīcas Taka rīkoto pirms Jāņu semināru par ārstniecības augu vākšanu, kuru vadīja bioloģiskās lauksaimniecības eksperte Anita Rābante. 

Iepazīstinot ar dažādiem ārstniecības augiem, A.Rābante arī norādīja: par spīti tam, ka visur tiekam aicināti lasīt zālītes tējiņām tieši Jāņos, šogad 23. un 24.jūnijs nemaz nav piemēroti ārstniecības augu ievākšanai. Iemesls – šajā laikā Mēness atradīsies dilstošā fāzē, kas nozīmē, ka visas auga vērtīgās vielas atradīsies tā saknēs.

“Ārstniecības augus vislabāk ievākt augoša Mēness laikā, jo tad visas vērtīgās vielas, kas tiek uzsūktas caur saknēm uzkrājas auga augošajā, zaļajā daļā.  Dilstošā mēnesī savukārt viss vērtīgais paliek saknēs,” skaidroja A. Rābante.

Dilstošā Mēness laikā var vākt ārstniecības augu saknes piemēram, baldriānu saknes.

Ārstniecības augus vislabāk sākt ievākt ar 8.jūliju, kad Mēness būs augošā fāzē. Ja vēlies būt vēl precīzāka un smelties no dabas visu tās iespējamo enerģiju, tad sagaidi ne vien Mēness augošo fāzi, bet arī Ziedu dienas, kurās vāktie augi labi žūst, nezaudē savu aromātu un krāsu.

 

Kā Mēness ietekmē augus?
Jau izsenis cilvēki ir zinājuši, ka no Mēness stāvokļa atkarīga veiksme gan augsnes apstrādē, gan kultūraugu audzēšanā, gan citos darbos.

Pagājušā gadsimta 60.gadu vidū lauksaimniece Marija Tūna izveidoja detalizētāku un precīzāku Mēness kalendāru, uz kura veidošanas principiem ir balstīti arī mūsdienu sējas un citu dārza darbu kalendāri.

Kā skaidrojusi agronome Ārija Rudlapa, kalendārā tiek izmantoti astronomiskie dati par Saules, Mēness un citu planētu kustību un to izvietojumu attiecībā pret 12 zodiaka zvaigznājiem. Saules ceļš cauri šiem zvaigznājiem ir gada garumā, to sauc par ekliptiku. Mēness riņķodams ap Zemi šo ceļu veic mēneša laikā. Tā kā zvaigznāju lielumi ir dažādi, Mēness apriņķodams zemi, tajos uzturas atšķirīgu dienu skaitu, aptuveni 2 līdz 3 diennaktis.

Augus ietekmē ne vien tas, vai Mēness ir augošs vai dilstošs, bet arī zvaigznāji, kuros Mēness uzturas. Atkarībā no tā dienas iedalītas- sakņu, ziedu, lapu un augļu dienās.

Sakņu dienas (Vērsis, Jaunava un Mežāzis) –  Piemērots laiks augsnes apstrādei, sakņaugu sēšanai un stādīšanai, kā arī novākšanai. Var veiksmīgāk atbrīvoties no nezālēm.

Ziedu dienas (Dvīņi, Svari un Ūdensvīrs) –   Sēj un stāda augus, kuru galvenā vērtība ir ziedi. Šajās dienās grieztie ziedi labi smaržo un ilgi saglabājas svaigi, savukārt, floristikas materiāli un augi labi žūst un saglabā krāsas, aromātiskas ir arī drogas un garšaugi, labi izdodas pirtsslotas.

Lapu dienas (Vēzis, Skorpions un Zivis) –  Piemērotas lapu dārzeņu un zāles sēšanai. Ja vajadzīgs, lai dzīvžogs vai zālājs ātri ataugtu un sakuplotu, tad apgriešana un appļaušana jāveic šajās dienās. Ar augļu koku un krūmu apgriešanu lapu dienās gan jābūt uzmanīgiem, to vēlams veikt tikai dilstošā mēnesī. Vislabākās dienas augu laistīšanai un mēslošanai. Dārzeņus, augļus un augus vāc tikai tūlītējai lietošanai, tā kā tajos ir daudz ūdens tie slikti glabāsies un ātri sabojāsies.

Augļu dienas (Auns, Lauva un Strēlnieks) – Piemērots augļaugu un augļu dārzeņu sēšanai un stādīšanai. Droši var vākt visu augu sēklas un augļus glabāšanai un tālākai pavairošanai. Labas dienas augļu koku kopšanai un potēšanai.

Kā uzzināt, kad ir Ziedu, Lapu, Augļu vai Sakņu dienas?
Jāiegādājas specializētās sējas un ražas avīzes, kurās šādas dienas atzīmētas krietni uz priekšu.

Tuvākajām dienām Mēness kalendāru vari aplūkot arī šeit:http://www.astrologi.lv/meness_kalendars/kalendars/2011-6-20/

 

Papildus informācija:
Mēness kalendārs dārzkopjiem. Veidošanas principihttp://www.viss.lv/lasitava/meness_kalendars_darzkopjiem_veidosanas_principi


Dalīties.

2 komentāru

  1. Ak, nu vienkārši mulsina mani tā informācijas pārbagātība. Pa LTV 1 kādā raidījumā sieviete, kas gadiem vāc tējas, teica, ka šogad zāļu tējas vajadzēja lasīt 21. – 22. jūnijā.

  2. Līga Rozentāle on

    Šķiet, ka arī es to raidījumu redzēju :)<br>Man likās, ka viņa stāstīja tieši par šo pašu principu, pieminot, ka Jāņos nebūs labākais laiks zālīšu vākšanai, tad jau labāk to darīt esot 21. un 22. jūnijā, jo sākot ar 23.jūniju Mēness ieiet dilstošā fāzē. Turklāt 21. un 22. ir īstie saulgrieži, tāpēc dabai piemīt lielāks spēks.<br>Katrā ziņā nekas jau nav nokavēts. Sagaidām, kad Mēness būs augošs un brienam uz pļavu!

Atstāt Ziņu