Vārda dienu svin: Emīls, Egita, Monvīds

Valmierā pirmizrāde lugai Dr.Stokmanis

Pinterest LinkedIn Tumblr +

24.novembrī Valmieras drāmas teātra Apaļajā zālē pirmizrādi piedzīvos Henrika Ibsena kādas idejas hronika divos cēlienos „Dr. Stokmanis”, ko iestudējis režisors Felikss Deičs.

Lugas darbība norisinās nelielā, plaukstošā kūrortpilsētā, kas slavena ar savu ūdensdziednīcu. Dziednīcas galvenais ārsts doktors Tomass Stokmanis (Tālivaldis Lasmanis) atklāj, ka kūrorta viesu veselība ir apdraudēta. Nedomājot par savu un ģimenes labklājību, viņš metas cīņā… ar paša brāli, pilsētiņas mēru Pēteri Stokmani (Agris Māsēns vai viesis no Dailes teātra Juris Žagars). Sava taisnība ir katram no viņiem, bet ideāli – tikai vienam. Konfliktā iesaistās arī vietējā avīze „Tautas Vēstnesis”. Kas uzvarēs – pragmatiskā taisnība vai ideāli? Režisors Felikss Deičs uzskata, ka pirms vairāk nekā 100 gadiem sarakstītā luga šobrīd Latvijā ir īsti aktuāla – „it kā tā būtu rakstīta par mūsu Jūrmalgeitu.”

Iestudējumā režisors un aktieri ir īpaši pētījuši un izsvēruši katra konfliktā iesaistītā cilvēka patiesību, tomēr galvenais secinājums ir tikai viens. Kā saka Felikss Deičs: „Vēsturē vienmēr taisnība ir talantīgiem indivīdiem. Viņi izvirza idejas, kas vairākumam tajā brīdī nav saprotamas. Bet paiet laiks, un vairākums tās pieņem un atzīst par labām. Tas nozīmē, ka vajadzīgs jauns cilvēks, kas spēj domāt tālāk un izvirzīt savu pūlim nesaprotamo ideju. Ne velti Tomass Stokmanis beigās saka: vairākumam nekad nav taisnība, un laimīgs ir tas, kas ir viens. Acīmredzot tā jutās Ibsens pats”. Režisors uzskata, ka šobrīd sabiedrībai ir vajadzīgi tieši tādi talantīgi ideālisti, kas spēj skatīties tālāk nekā citi un izvirzīt mērķus, kurus pārējie vēl nespēj novērtēt.

Šai Henrika Ibsena lugai Latvijā nav plaša iestudēšanas vēsture. Padomju gados tā vispār nav uzvesta. Starpkaru laikā luga (arī ar otru nosaukumu – „Tautas naidnieks”) piedzīvojusi tikai piecus uzvedumus. 1930. gadā Ziemeļlatvijas (proti, Valmieras) teātrī to inscenēja Alfrēds Zommers, pats spēlēdams arī doktora Stokmaņa lomu.

Izrādes „Dr. Stokmanis” scenogrāfs ir Ivars Noviks, kostīmu māksliniece – Liene Rolšteina, video veidojis Ritvars Lasmanis. Pārējās lomās: Inese Ramute, Inga Siliņa, Imants Strads, Ingus Kniploks, Aigars Apinis, Rihards Rudāks un Mārtiņš Liepa.

Izrādes arī 25., 30. novembrī, 5. un 18. decembrī.

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu