Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Vai tavam bērnam ir pareiza stāja?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Skaistas ziemas dienas tiek pavadītas nevis uz kalna trakojot ar citiem bērniem, bet gan pie televizora vai datora. Uz skolu smagās grāmatas tiek nestas nevis mugursomā, bet gan modernā pleca somiņā. Var jau teikt, ka zāle reiz bija zaļāka, tomēr stājas problēmu skolas vecuma bērniem bija daudz mazāk nekā mūsdienās, norāda fizioterapeiti un sporta skolotāji. Kā liecina oficiālie dati, pareiza stāja patlaban ir tikai līdz 20% bērnu, turklāt šim skaitlim ir tendence sarukt.

Problēma īpaši aktuāla padsmitniekiem
„Ar bērniem strādāju jau vairāk nekā 15 gadus un jāsaka, ka pēdējo trīs, četru gadu laikā tiešām ir vērojama pieaugoša nepareizas stājas tendence jauniešu un bērnu vidū. Mana prakse liecina, ka gandrīz 80-90% skolas vecuma bērnu ir nepareiza stāja,” saka Juglas medicīnas centrā strādājošā fizioterapeite Eleonora Circene. Esot pat vēl nopietnāk – aizvien vairāk parādās skoleozes gadījumi. Tas ir, mugurkaula deformācija sāniskā virzienā, kas kombinējas ar skriemeļu rotāciju.

Tam piekrīt arī Baložu vidusskolas sporta skolotāja Daiga Jirgena. Viņa novērojusi, ka mazajiem bērniem tas vēl nav tik izteikti un pamanāmi, jo viņu ķermenis ir proporcionāls. „Bet pusaudžiem 13-15 gadu vecumā šī ir izteikta problēma, jo viņi kaunas no sava ķermeņa. Piemēram, puikas nezina, kur likt savas rokas, jo tās šķiet pārāk garas un tad viņi sāk staigāt tādi sagriezušies, sakumpuši,” stāsta D.Jirgena. Viņa savulaik, studējot Latvijas Sporta pedagoģijas augstskolā, izstrādājusi darbu par stājas defektu profilaksi skolās, tāpēc viņai šīs problēmas ir pazīstamas.

Jo salīkušāks, jo stilīgāks
Kas tad vainojams pie tik krasām stājas izmaiņām? „Manuprāt, viens no galvenajiem iemesliem ir hipodinamija jeb mazkustīgums – aizvien vairāk bērnu un jauniešu savu brīvo laiku pavada pie televizora vai datora. Muskuļi netiek trenēti, tie kļūst vārgāki, tādēļ nespēj pareizi noturēt mugurkaulu. Turklāt sēžot skolas solā vai pie datora nepareizā pozā, veidojas statiskā slodze – muskuļi tiek sasprindzināti, taču kustības nenotiek,” stāsta E.Circene. Īpaši slikti stāju ietekmējot portatīvā datora parādīšanās mājās, jo tad jau bērns nesēž pat pie galda, bet gan dīvānā sagriezies līkumā, novērojusi D.Jirgena.

Kā vēl vienu iemeslu krasajām stājas problēmām, viņa min arī valsts politikas maiņu. Proti, ja iepriekš bērniem vairākas reizes gadā skolā veica apskates, kurās pārbaudīja stāju, tad pašlaik šādas apskates neveic, kā rezultātā līka mugura un nepareiza stāja tiek konstatēta novēloti, kad palīdzēt var vienīgi fizioterapijas un ārstnieciskās vingrošanas kurss. E.Circene pārliecināta, ka skolās pašlaik bērniem tiekot uzlikta pārmērīga slodze. Taču no vienīgās iespējas pilnvērtīgi izkustēties – dalības fizkultūras nodarbībās, bērni cenšas iegūt atbrīvojumus.

Tomēr daļa problēmu ir saistītas ar stilu un vecāku attieksmi, saka D.Jirgena. „Piemēram, somas. Kāpēc maziem bērniem vecāki var iegādāties mugursomas, bet pusaudžiem ne? Pusaudži patlaban visu mācību grāmatu, pierakstu smagumu iznes uz viena pleca. Arī mugursomas šodien taču ir modernas!” saka D.Jirgena. Kaitnieciska esot arī bērnu pievēršanās dažādiem mūzikas un ģērbšanās stiliem. „Šodien jo salīkušāk tu ej, jo stilīgāks esi,” novērojusi sporta skolotāja. Tāpat meitenes vairs praktiski nestaigā svārkos, kurpēs uz neliela papēdīša. „Protams, ja nemāk ar tām staigāt, nevajag, tomēr jāsaprot, ka arī botas neko labu stājai nedara. Vajag dažādību, turklāt sena patiesība ir tā, ka mazi papēdīši piedod meiteņu stājai graciozitāti,” saka D.Jirgena.

Bērna stāju jāpārbauda ik pa 3 mēnešiem
Ko darīt? „Vecākiem varu ieteikt regulāri, vismaz reizi trīs mēnešos pārbaudīt sava bērna stāju – tas ir, skatīties, vai pleci, lāpstiņas un gurni ir vienā līmenī, saka E.Circene. Tas ir ļoti svarīgi, jo stāja ir ne tikai vizuāla problēma – tā var būt par pamatu biežai noskaņojuma maiņai. „Bērns kļūst īgns vai raudulīgs, sūdzas par galvassāpēm vai nogurumu, redzes pasliktināšanos. Iemesls tam ir diezgan vienkāršs, nepareizs mugurkaula izliekums visbiežāk veidojas kakla vai plecu daļā. Paralēli kakla skriemeļiem iet artērija, kas nodrošina asins apriti un skābekļa apgādi smadzenēm. Nepareizs mugurkaula izliekums šajās vietās nospiež artēriju un smadzenes nesaņem tik daudz asiņu, cik tām ir nepieciešams,” paskaidro E.Circene.

Tomēr galvenais, uz ko viņa grib pamudināt vecākus ir veicināt bērnus uz aktīvu atpūtu vai sportiskām aktivitātēm, piemēram, izbraukumiem ar slēpēm u.c. „Muskuļiem ir nepieciešama regulāra fiziskā slodze,” piebilst E.Circene, piedāvājot divus vienkāršus stājas veidošanas vingrojumus, ko var veikt kā liels tā mazs:

    • Visvienkāršākais vingrinājums visu vecumu cilvēkiem – nostāties pie sienas kājām kopā, tā, lai pakausis, pleci, dibens un papēži cieš piekļauto sienai, bet zods būtu auss ļipiņas augstumā. Šādā stāvoklī pastāvēt pāris minūtes, tad spert soļus uz priekš, pastaigāties pa istabu, saglabājot iegūto pozīciju, pienākt atpakaļ pie sienas un pārbaudīt, vai pozīcija saglabājusies. Šāds vingrinājums jāveic regulāri.
    • Vingrinājums muguras muskulatūrai – apgulties uz vēdera, saliekot rokas zem pieres. Atcelt galvu un plecus un izdarīt kustību ar rokām – sānis, priekšā, pie pleciem, augšā.

 

Noderīgi padomi vecākiem:

  • Apģērba un apavu izvēle. Apaviem vajadzētu būt ar cietu, elastīgu zoli, 0,5 – 0,7 centimetru augstu papēdi, kapes daļu un nelielu supinatoru – spilventiņu liestes iekšpusē. Pusaudzēm jāizvairās no ļoti augstu papēžu nēsāšanas.
  • Gultas izvēle. Ideālā variantā matracim vajadzētu būt 15 – 20 centimetrus biezam, un zem tā jānovieto cieta plāksne. Bērnam nevajadzētu gulēt izgulētā dīvānā vai pārāk mīkstā pēlī.
  • Skolas somas izvēle. Deviņu desmit gadu vecumā visstraujāk attīstās mugurkauls. Noteikti atmaksājas dārgākas skolas somas, jo labai un muguru saudzējošai somai vajadzētu būt ar stingru polsterējumu, lai grāmatu stūri nedurtos mugurā, un platām polsterētām lencēm, kas negriežas plecos. Jākontrolē arī skolas somas svars un lai tā piegultu mugurai, nevis atkarātos.
  • Krēsla izvēle. Pirmkārt, krēsla atzveltnei jābūt vismaz līdz lāpstiņām. Otrkārt, krēsla augstumam ir jābūt 2cm augstākam nekā 90 grādu leņķī saliektam apakšstilbam (liekie 2cm ir nepieciešami, lai pietiktu vieta apavu zolēm). Treškārt, krēsla sēžamās daļas dziļumam jābūt 2/3 garumā no bērna augšstilba garuma. Ceturtkārt, krēslu vajadzētu nedaudz pabīdīt zem galda, tāpēc jāizvēlas krēsls ar piemērotiem rokturiem. Ļoti svarīgi ir sēdēt ar taisnām kājām, jo kāju sakrustošana apgrūtina asinsriti un tādejādi ietekmē iekšējo orgānu darbību.
  • Rakstāmgalda izvēle. Pirmkārt, sēžot pie galda un saliecot roku 90 grādu leņķī, galda virsmai jābūt 2cm virs locītavas. Ja galds ir par augstu-var veidoties mugurkaula izliekums uz vienu vai otru pusi, atkarībā no tā, vai bērns ir labrocis vai kreilis, savukārt, ja galds ir par zemu, veidojas apaļa mugura. Otrkārt, distancei no galda jābūt vismaz 3cm, lai varētu brīvi elpot un neapgrūtināt diafragmu un iekšējo orgānu darbību. Treškārt, lasāmai grāmatai no bērna acīm jāatrodas 33-35 cm attālumā, lai neradītu kā arīdzan redzes problēmas un stājas problēmas.

Avots: „Homeopātijas institūts”


Dalīties.

Atstāt Ziņu