Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Teikt vai neteikt „Es mīlu Tevi”?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pavisam nesen viena mana kliente pastāstīja, ka viņas mīļotais vīrietis, ar kuru viņa dzīvo kopā teju 3 gadus, nekad nav teicis „Es mīlu Tevi”.  „Viņš vienkārši man to nesaka, viņš spītējās un tas mani sāpina, es jūtos nenovērtēta un nemīlēta. Patiesībā jūtos tāda muļķīte. Es nesaprotu, vai tas ir normāli gribēt, lai tavs vīrietis pasaka, ka viņš Tevi mīl?”.

Šī saruna atsauca atmiņā arī citas konsultācijas, kad sievietes un vīrieši ir šaubījušies teikt vai neteikt, gribēt vai negribēt dzirdēt „Es mīlu tevi!”.

Šo vārdu teikšana vai neteikšana ir katra izvēle konkrētajā brīdī. Taču varbūt tev palīdzēs tikt skaidrībā, manis apkopotās  7 visizplatītākās maldīgās pārliecības par „Es mīlu Tevi”.

1. Šie vārdi jāpasaka tikai noteiktos apstākļos.
Bieži vien cilvēki domā, ka mīlestībā jāatzīstas obligāti Valentīndienā, Ziemassvētkos, sveču gaismā, baltām dūjām lidojot, vējam svilpojot, saulei rietot, gaismai austot, rozei plaukstot… Turklāt šiem apstākļiem vienkārši tā jāsakrīt vienā stundā pašiem par sevi.

Protams, ka skaisti mirkļi mūs sagaida ik pa brīdim mūsu dzīves ceļā, taču tas negadās pārāk bieži. Daudz skaisto mirkļu mēs varam radīt paši. Tik bieži, cik mēs paši vēlamies. Negaidi, kad zvaigznes kritīs siltā vasaras naktī un lakstīgala dziedās koku galotnēs un mīļotais cilvēks tieši uz mirkli apklusīs un apstāsies jūras krasta malā un vērsīs dziļdomīgo skatienu tālumā….  Ja tev svarīga romantika, uzliec atbilstošu mūzikas disku, paņem mīļotā cilvēka roku savā un mirklis ir pietiekami labs. Ja vēlies svinīgumu, dodies kopā uz operu, pēc tam svinīgās vakariņās uz glaunu restorānu un brīdi pirms atnesta kafija, saki šos vārdus. Organizējiet, improvizējiet, riskējiet, atļaujaties būt radoši un jums obligāti sanāks!

1. Ar šiem vārdiem nedrīkst aizrauties vai arī mīlestība pazudīs, ja es tos pateikšu.
Ir cilvēki, kuri tic, ka ja viņi saka „Es mīlu Tevi”, tas mazina viņu un partnera jūtas. Jūtas notrulina pavisam citas pārliecības un nespēja tās izrādīt. Mīlestība vairo mīlestību. Mēs uzdrīkstamies kritizēt otru un sevi, aizrādīt, norāt… Kāpēc tad sirsnīgi vārdi paliek tādā necieņā?

2. Jābūt 110% pārliecinātam vai mīli šo cilvēku, tikai tad var teikt.
Pirmkārt šaubīties ir cilvēka dabā, otrkārt 110% garantijas izsniedz tikai bēru aģentūras un blēži. Jūtas nekad nav viennozīmīgas un kristāldzidras. Mēs vienlaicīgi sajūtam veselu buķeti. Vai kādreiz esat bijuši ziedošā pļavā? Kas vairāk zied rudzupuķes, zvaniņi, pīpenes? Nav vērts skaitīt. Pļava vienkārši zied, ziedot vienlaicīgi ļoti dažādām puķēm.

3. Ja es pateikšu šos vārdus man būs jāprec mans partneris un jādzīvo kopā ar šausmīgo sievasmāti / vīramāti, viņas suni, kaķi un papagaili.
Dažkārt mēs piešķiram 100kg svaru saviem vārdiem un pēc tam brīnāmies, ka nevaram tos pacelt. „Es mīlu Tevi” nozīme „Es mīlu Tevi”. Un katrs no mums ir tiesīgs to paskaidrot tā, kā to vēlas. Ko nozīmē šīs jūtas pret otru? To mēs drīkstam izvēlēties. Vai tas nozīmē, ka mēs gribam pavadīt kopā vairāk laika? Vai mēs gribam dalīties visdziļākajos pārdzīvojumos? Vai gribam piedzīvot kopīgus mirkļus vai vēlamies par to pateikt skaļi, tā lai visi to dzird? Mēs drīkstam savas attiecības dalīt posmos un piedzīvot secīgi. Turklāt ne ar visiem cilvēkiem, kurus mēs mīlam, mēs varam arī dzīvot kopā. Nesteidzaties ar secinājumiem un pieņēmumiem, turiet acis un sirdi vaļā, tad arī visas atbildes nāks un ar laiku noskaidrosies cik noturīgas ir jūsu jūtas, cik labi jūs derat sadzīvei kopā un kā izolēt citu ģimenes locekļu mājdzīvniekus, kā arī pašus ģimenes locekļus no iejaukšanās jūsu attiecībās.

4. Par manām jūtām runā darbi, nevis vārdi!
Vārdi, domas, jūtas un darbi ir vienlīdz svarīgi fenomeni mūsu dzīvē. Ir neprāts padarīt kādu no tiem svarīgāku par otru. Visam ir sava nozīme un vieta. Ja ar darbiem vēlaties izteikt mīlestību, neesiet skopi uz vārdiem un nenovērtējiet to nozīmi par zemu. Savādāk nepastāvētu šī parādība – vārdi… nebūtu rakstnieku, dzejnieku, scenāristu… pasaule būtu mēma, bet tā tāda nav!

5. Es iepriekšējam draugam / draudzenei teicu šos vārdus un mums nekā nesanāca. Nav jēgas tos teikt.
Mēs varam pārdzīvot iepriekšējās neveiksmes gadiem ilgi, meklēt savu problēmu cēloņus vakardienā un savā bērnībā, bet vai tas mums ļaus būt laimīgiem šodien? Pagātnes izpēte ir svarīga tikai tad, ja tā mūs dara brīvus un priecīgus šodien. Pieaugušo vecums ir brīnums, kas mums ir dots – visas pagātnes brūces mēs varam sadziedēt. Paliek rētas, bet tās nesāp un mēs varam pilnībā baudīt dzīvi, neskatoties uz to kas un kā ir bijis pirms tam. Tātad ir tikai viena recepte – dziedēt brūces un dzīvot tālāk.

6. Tas ir ĻOOOOOOOTI nopietni!
Ja tas ir tiešām tik nopietni, tad tas jāpasaka nekavējoties! 🙂

7. Lai viņš(a) pasaka pirmais(ā)!
Mīlestība nav varas rotaļa. Neviens nav vājš, neviens nav stiprs. Mīlot mēs atklājam savu personību, savu dvēseli un tas rada uzticības un tuvības brīnumu. Otrs mīlot spēj mūs pieņemt, spēj atrast vārdus, lai pateiktu mums pat vis nepatīkamās lietas un mēs viņu dzirdam, spēj atrast visskaistākos vārdus, lai mūs iedvesmotu un mēs viņu dzirdam.

Nobeigumā gribētu minēt 7 iemeslus kāpēc ir pieņemami, atbalstāmi, jauki un svarīgi teikt „Es mīlu Tevi!”  tad, kad tas ienāk prātā:

1. Labākais brīdis ir vienmēr tieši tagad!

2. Ja šis nebija labākais brīdis, tad es vienmēr varu izveidot tādu brīdi, kādu es vēlos!

3. Patiesi labo vārdu nekad nevar būt par daudz! Atkārtojiet tos!

4. Dzīvē nav melnrakstu, mēs katru mirkli dzīvojam pa īstam…

5. Cilvēki blakus mums ir pelnījuši mīlestību. Savādāk kāpēc viņi aizvien ir tik tuvu?

6. Ja pat mums tas nešķiet svarīgi, otram tas var būt ļoti nozīmīgi. Būsim, cēlsirdīgi, sagādāsim otram prieku!

7. Mīlestība ir spontānākā un radošākā sajūta, kuru mums ir dots piedzīvot… ceļš ir rezultāts un rezultāts ir ceļš… spontāni un radoši paužot mīlestību mēs to vairojam. Nav nekādu šķēršļu, viss ir iespējams!

 

Ja Jūs zināt vēl kādu svarīgu iemeslu kāpēc neteikt vai tieši otrādi kāpēc TEIKT „es mīlu Tevi”, rakstiet man marija.abletina@gmail.com

 

Mīlestību vēlot,

psiholoģe Marija Ābeltiņa

Dalīties.

11 komentārs

 1. Mans tagadējais vīrs man mīlestībā atzinās, kad kopā bijām bijuši kādu mēnesi. Tas bija tik negaidīti. Skaļš, neromantisks pasākums, mēs abi atspiedušies pret koku, bet viņš pēkšņi iečukst man ausī – es tevi mīlu. Biju šokā no tā, ka neko tādu negaidīju. Bet tas bija tik jauki, skaisti un neaizmirstami. Vienīgi, tā kā pati par savām jūtām vēl nebiju domājusi, īsti nezināju, ko atbildēt, bet atbildēju ar to pašu. Neko nenožēloju, jo laikam jau tā arī bija mana lielā mīlestība. Bet viņš mani "nolika uz lāpstiņām"! Un man šķiet, ka patiesībā daudzi baidās teikt šos vārdus, jo baidās, ka otrs neatbildēs ar to pašu!!! Bet mans "es tevi mīlu" ir palicis prātā līdz šim, un domāju, ka nezudīs nekad!

 2. čabulīte on

  Atzīšos, arī es neesmu no biežajām "Es tevi Mīlu" teicējām. Jā, no rīta pieceļoties/atvadoties "Mīlu" ir jau teju kā standartfrāze, tomēr pilnais Es-Tevi-Mīlu ir daudz retāk lietots vārdu salikums. Tomēr manā izpratnē arī tas, ka es viņu saucu par Mīļumu, Minci, manu zaķi jau arī savā ziņā nozīmē un pasaka, ka es viņu mīlu.

 3. …tu tad pasaki katru rītu. Man bieži skaitās nedēļā reizi vai ik pāris nedēļās dzirdēt šos vārdus…

 4. čabulīte te raksta, ka viņai "Mīlu" ir jau kā dežūrfrāze. Es tā negribu. Es labāk saku un dzirdu šos vārdus retāk, tomēr tad ar sajūtu, ka tas pateikts no sirds, nevis pieraduma pēc…

 5. Es saku savie mīļajiem regulāri, ka viņus mīlu. Kāpēc man būtu jāslēpj savas jūtas un reti jāsaka tik jauki un silti vārdi? Man arī šķiet, ka pārāk bieži sakām kritiku un negatīvas lietas, bet tik reti sakām patiesi mīļus vārdus. Dzīve ir tik īsa!

 6. Man sķiet, ka šeit nav viena pareizā rīcības modeļa. Svarīgi ir teikt to tad, kad tu vēlies to pateikt, kad jūti, ka tas otram ir nepieciešams. Ja tas nenāks dabiski, tā teikt, no iekšām, tad arī otram tas šķitīs mākslīgi un nepatiesi.

 7. Es savai sieviņai bieži saku, ka es viņu mīlu! Tā nav ierasta ikdienas procedūra vai ienākums, bet gan sajūtas, kad viņu paķeru aiz rokas vai piespiežu sev klāt! Citi pat dažreiz ir izbrīnā, ka mēs viens otram to sakām vairākas reizes dienā!

 8. Mans vīrs arī man nav teicis-es tevi mīlu,bet es to jūtu ar attieksmi,bet ir cilvēks,kas šo frāzi man saka gandrīz katru dienu,jā,sakumā patīkami,bet pārāk bieži atkārtojot ,pazūd jēga

 9. Mēs ar vīru nodzīvojām 25 gadus laulībā un,ne reizi es šos vārdus nedzirdēju…kad vaicāju,kapc man nekad tos neteic?atbildēja,es nezinu,kas tas ir?mīlestība….zinu tik to,ka mīlu pats sevi….<br>Nu jau gadu esmu citās attiecībās un esmu paspējusi saņemt TO un TIK,cik iepriekšējās attiecībās nesaņēmu..un-bija vērts gaidīt visus šos garos gadus!

Atstāt Ziņu