Vārda dienu svin: Lita, Sibilla, Teika

Silmaču varoņu jaunā dzīve Valmieras teātrī

Pinterest LinkedIn Tumblr +

13. janvārī Valmieras drāmas teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos dramaturga Laura Gundara luga „Advents Silmačos”. Šis darbs ir turpinājums Rūdolfa Blaumaņa leģendārajai lugai „Skroderdienas Silmačos”, ko iestudējis režisors Felikss Deičs, sadarbojoties ar scenogrāfu Reini Suhanovu un kostīmu mākslinieci Ilzi Vītoliņu.Izrādi savdabīgi atbalsta „Valmiermuižas alus” darītava, kas veltījusi šim iestudējumam īpaši darītu „Silmaču alu”.

Lugas darbība notiek aptuveni pusotru gadu pēc Jāņu nakts, kad „Silmaču” mājās atšķetinājušies triju mīlētāju pāru likteņi. Dramaturgs Lauris Gundars visiem pazīstamos tēlus – Antoniju (Anna Putniņa) un Dūdaru (Imants Strads), Aleksi (Ģirts Rāviņš) un Auci (Elīna Vāne), Pindaku (Aigars Vilims) un Pindacīšu (Inese Ramute), Kārlēnu (Rihards Jakovels) un Ieviņu (Inese Pudža) – ielicis gluži jaunos apstākļos, ziemas saulgriežu gaidās, taču saglabājis raksturu būtību.

Kā uzskata režisors Felikss Deičs: „Rūdolfa Blaumaņa „Skroderdienas Silmačos” ir vasaras saulgriežu pasaka, kurā visi, kas mīl, saņem iecerēto pāri un apprecas. Taču tas, kas notiek ātri un steigā, reti kad ir noturīgs un patiess. „Skroderdienas” ir svētki. Laura Gundara luga ir mēģinājums pēc svētkiem sākt dzīvot, uzcelt īstu, nevis iluzoru pasauli, piemēroties cilvēkam, ar kuru katrs no galvenajiem varoņiem ir saistījies mirkļa impulsa vadīts.”

„Skroderdienu” varoņi ir kļuvuši vecāki, sasnieguši to, pēc kā reiz ilgojās, taču viņu dzīvē joprojām ir vieta šaubām un greizsirdībai, pagātnes maldi rada aizvien jaunus pārpratumus un nemieru. Tāpēc „Silmaču” saimniece Antonija izlemj, ka, gatavojoties Ziemassvētku vakaram, visiem kopā jāiedzīvina Betlēmes brīnuma – Kristus bērniņa piedzimšanas – notikums. Kas spēlēs Mariju, kas – Jāzepu? Kam tiks Austrumu gudro ķēniņu lomas? Katrs ir spiests pārdomāt savu dzīvi, lai saprastu, kas viņam kopīgs ar spēlējamo tēlu.

Izrādē, tieši tāpat kā „Skroderdienās”, skumjas mīsies ar smiekliem un rūgtas pārdomas ar svētku gaidīšanas prieku. Atkal ieradīsies gan skrodermeistars Rūdis (Ingus Kniploks), gan kolorītā žīdu trijotne – Ābrams (Tālivaldis Lasmanis), Joske (Mārtiņš Meiers) un Zāra (Māra Mennika), gan Tomulīša (Baiba Valante) un Bebene (Dace Eversa). Un pat krāsns uzsprāgs arī ziemas spelgonī!
Arī Rūdolfs Blaumanis pats labprāt nešķīrās no iemīļotajiem varoņiem, daudzi no tiem, piemēram, Ābrams Vulfsons, ceļo no lugas lugā. Kādā vēstulē dramaturgs atzinies, ka labprāt savestu kopā savu Trīni un dažus „Skroderdienu” tēlus. Laura Gundara luga ir daudzsološs latviešu dramaturģijas klasiķa darba turpinājums.
Teātra mākslas iedvesmots, „Valmiermuižas alus” darītavā izbrūvēts īpašs „Silmaču alus” kā veltījums izrādei „Advents Silmačos” un visiem tās skatītājiem.

Izrādes scenogrāfiju veido Reinis Suhanovs un kostīmus – Ilze Vītoliņa.
Lomās: Anna Putniņa, Imants Strads, Ģirts Rāviņš, Elīna Vāne, Rihards Jakovels, Aigars Vilims, Inese Ramute, Inese Pudža, Dace Eversa, Baiba Valante, Ingus Kniploks, Tālivaldis Lasmanis, Mārtiņš Meiers, Māra Mennika.
Izrādes 13., 14. un 26. janvārī pulksten 18.30, 15. janvārī pulksten 13.00.

Biļetes rezervēt un iegādāties var Valmieras teātra kasē (tālrunis 64207335), kā arī visās „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā: www.bilesuparadize.lv, www.vdt.lv.

Dalīties.

Atstāt Ziņu