Vārda dienu svin: Marģers, Anastasija

Saruna ar andrologu Juri Ērenpreisu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ubrikas „Tuvība – Tu un Tava vīrieša veselība” ietvaros šoreiz tiekamies ar andrologu un seksologu Juri ĒRENPREISU, lai mazliet vairāk izprastu viņus – mūsu vīriešus.  

Līga Rozentāle: Šoreiz vēlamies parunāt par mūsu vīriešiem un viņu intīmo veselību, un to, kā mēs – sievietes, to ietekmējam. Cik liela loma vīrieša veselībā ir sievietei?
Dr. Juris Ērenpreiss: Visa vīrieša intīmā veselība atrodas ļoti spēcīgā psiho emocionālo faktoru iespaidā. Piemēram, lai vīrietim notiktu erekcija, viņa simpātiskajai nervu sistēmai jāpārslēdzas uz parasimpātisko, kas nodrošina to, ka var notikt veiksmīgas intīmās attiecības. Savukārt, ja parādās stress, piemēram, sieviete kaut ko ne tā pateikusi vai arī viņam bijusi negatīva iepriekšējā pieredze, process tiek bloķēts. Šī ir bieži izplatīta situācija – vīrietim bijusi neveiksmīga seksuālā pieredze iepriekšējās attiecības, tagad uzsāktas jaunas attiecības, sieviete ļoti patīk, viss ir kārtībā, bet zemapziņā saglabājas baiļu faktors „kā man sanāks, toreiz nekas nesanāca..” Un šīs bailes izdara „lāča pakalpojumu”, aktivizējot simpātisko nervu sistēmu un nekas nesanāk- erekcija tiek nobloķēta. Un nākamreiz vīrietis satraucas vēl vairāk.

L.R. Šādā situācijā liela loma ir sievietes attieksmei.
Dr. Ērenpreiss: Tieši tā. Ļoti liela loma! Ja viņa vēl pastiprinās to, var iestāties tāds kā apburtais loks, ko es diemžēl savā praksē diezgan biežu redzu. Vīrietim darbojas vienkārša formula- jo lielāks stresa fons, jo sliktāks ir iznākums, jo sliktāks ir iznākums, jo lielāks stress. Un, ja sieviete nevis palīdz atslābināties, bet vēl uztur stresu ar pārmetumiem, tad ir grūti no šī loka izrauties.

L.R. : Kādēļ sievietes šādi reaģē? Varbūt viņas šo vīrieša neveiksmi attiecina uz sevi?
Dr. Ērenpreiss: Jā, sievietes to tiešām attiecina uz sevi, domājot, ka viņām pašām ir kāda vaina: „Kas tad nu, vai neesmu pietiekami skaista, seksuāla? Vai nespēju tevi uzbudināt?” Lai gan tam absolūti nav jābūt saistītam ne ar konkrēto sievieti, pat ne ar konkrēto situāciju. Piemērs – viens mans pacients, kuram pirmais seksuālais kontakts notika aukstā telpā un tas, protams, īsti nesanāca, kopš tā laika, sākoties jaunām attiecībām, visu laiku izjūt stresu par to, vai šoreiz sanāks vai nē. Ja sievietes attieksme ir noraidoša, nevis uzmundrinoša, tad nekas tur tālāk nesanāk.
Psiho emocionālajam faktoram ir ļoti liela nozīme. Jauniem vīriešiem, zem 40 gadu vecuma, kas vēršas pie ārsta ar intīmās veselības problēmām, erekcijas traucējumiem, lielākoties pie vainas ir tīri psiho emocionāli faktori.

“Vīrietim darbojas vienkārša formula- jo lielāks stresa fons, jo sliktāks ir iznākums, jo sliktāks ir iznākums, jo lielāks stress. “

L.R.: Ar kādām slimībām vēl jūs kā ārsts esat saskāries, kuras izraisa psiho emocionālie iemesli?
Dr. Ērenpreiss: Viena no problēmām, ar kurām es kā ārsts regulāri saskaros, ir neauglība. Šī problēma skar pāri kopuma. Turklāt esam nonākuši pie secinājuma, ka visbiežāk psiho emocionālais bloks neauglības gadījumā ir tieši sievietes pusē, jo viņa nav gatava uzņemt bērnu. Šādā gadījumā nepieciešama psiho terapeitiska ārstēšana sievietēm.
Protams, vīriešiem var būt citas problēmas. Es atceros pacientu, kuram bija šausmīgas paniskas bailes un depresija sievas grūtniecības laikā, jo, kā mēs pēc tam noskaidrojām, kad viņš pats dzima, bija grūts finansiālais stāvoklis un tēvs ļoti uztraucās, vai spēs uzturēt ģimeni un šo savu stresu izgāza pret bērnu, kurš bija stresa avots. Ir tāda lieta kā „dzimtas programma”- tas nozīmē, kas ir izpaudies jūsu vecākiem, var izpausties arī jūsu ģimenes dzīvē, pat ja neesat identiskā situācijā. Arī mans klients, lai gan bija finansiāli nodrošināts, šo pārmantoto stresu izjuta tik un tā.
Taču lielākoties, ja neiestājas grūtniecība, bet medicīniski abiem viss ir kārtībā, tad psiho emocionālie iemesli jāmeklē tieši sievietes pusē. Savukārt vīrietim psiho emocionālie faktori spēcīgi ietekmē dzimumtieksmi, potenci, erekcijas funkciju.

L.R: Runājot par dzimumtieksmi, kā sievietei reaģēt, ja vīrietis sāk atteikt dzimumdzīvi, vairs nevēlas ar viņu mīlēties?
Dr. Ērenpreiss: Šeit ir tāda problēma kā „bioloģiskās šķēres” seksualitātes ziņā starp vīriešiem un sievietēm. Vīriešiem seksualitātes pīķis ir no 18 līdz 30 gadiem, sievietēm savukārt no 30 līdz 50 gadiem, tāpēc ir izplatīta situācija, ka vīriešiem 30-50 gadu vecumā gribās arvien mazāk, bet sievietēm gluži otrādi – arvien vairāk. Tā ir smaga problēma, bet daba diemžēl to ir tā iekārtojusi. Tādēļ arī austrumu tehnikas, kas pievērš seksuālām attiecībām lielu nozīmi, piemēram, Ķīnas dao tehnikas, strādā uz to, lai aktivizētu vīrieša seksualitāti un seksuālo enerģiju vecumā pēc 30 gadiem. Tie ir speciāli vingrinājumu kompleksi vīriešiem, lai uzlabotu viņu dzimumtieksmi. Sievietēm ļoti nepatīk, ja viņas paliek neapmierinātas.

L.R. Bet sievietes bieži to tulko tā- „Ja jau viņš mani negrib, viņam noteikti ir mīļākā!”
Dr. Ērenpreiss: Jāsaprot, ka tas nenotiek pēkšņi. Ja bija dzimumattiecības divreiz dienā, tad nebūs tā ,ka vīrietim pēkšņi gribas tikai reizi mēnesī. Vīriešiem šī dzimumtieksme pazeminās pakāpeniski.
Otrs aspekts- vīrietis, kad iepazīstas ar sievieti, saņem tīri fizioloģisku kairinājumu. Ir tāds endokrīns dziedzeris hipotalāma, kas izstrādā attiecīgus hormonus, un medicīnā mēs zinām, ka šie hormoni tiek izstrādāti tikai aptuveni divus- trīs gadus no pirmatnējā kairinājuma brīža, pēc tam tie vairs neizdalās.

“Ar katru ejakulāciju vīrietis zaudē diezgan lielu daudzumu koncentrētu olbaltumvielu, mikroelementu un vitamīnu devas, kas atjaunojas atkarībā no vecuma noteiktā laikā. 18 gadu vecumā tas ir dienas laikā, 40 gadu vecumā jau nepieciešamas astoņas dienas.”

L.R. Tad vīrietis attiecību pirmajos divos, trīs gados jūtas kā mednieks?
Dr. Ērenpreiss: Jā. Tāpēc arī ir paaugstināta seksualitāte jaunās attiecībās, un tieši tāpēc pēc šī laika posma- diviem līdz trīs gadiem – vīrieši  bieži sāk pievērst uzmanību citām sievietēm. Viņi meklē jaunu kairinājuma objektu. Otrs scenārijs – viņiem pa šiem gadiem radušies bērni, ģimene, un attiecības jau pāriet citādākā gultnē.
Laulībā, protams, vienalga seksuālās attiecības atduras pret šo problēmu, ka sievietēm pēc 30 seksualitāte ir daudz izteiktāka nekā vīriešiem. Piemēram, šīs nedēļas pacients 11 gadus dzīvo ar sievu, viņiem ir bērni un viss ir labi, bet sievai vajag biežāk un ilgāk. Prasu, cik bieži tad jums tas notiek, viņš saka- divreiz nedēļā, kas nav nekāds traģisks rādītājs ģimenei, kas 11 gadus kopā nodzīvojuši, tas tomēr nav vienu reizi mēnesī, bet sievai tas ir par maz.

L.R.: Uzgaidāmajā telpā, gaidot interviju, šķirstīju tur saliktās grāmatiņas un uzdūros uz šī citāta: „Vīrietim patīk sievietē tas, ko viņš redz, sievietei patīk vīrietī tas, ko viņa dzird.” Varbūt, ņemot šo vērā, sieviete var kaut kādā veidā mēģināt vīrietī šo te kairinājumu radīt?
Dr. Ērenpreiss: Jā, protams. Bet jāņem vērā, ka ģimenes sadzīvē vīrietis ir savu sievu redzējis visās iespējamās situācijās no visām iespējamām pusēm, ieskaitot dzemdības.
Bet tā tiešām ir problēma, jo, ja sievietēm sāk seksa pietrūkt, tas savukārt atstāj negatīvu iespaidu uz viņu un viņas dzimumsistēmas veselību.
Atšķirībā no vīriešiem, sieviete nevar ilgstoši dzīvot bez seksuālām attiecībām.

L.R.: Vīrieši var? Viņiem tas nekaitē?
Dr. Ērenpreiss: Jā, vīrieši var ilgi dzīvot bez seksa. Protams, runa nav par gadījumu, ja ļoti gribas seksu, bet nav, tā ir cita lieta. Bet, ja vīrietis kādā laika posmā ir ļoti koncentrēts uz darbu, karjeru un viņam nav seksuālo attiecību, viņa veselībai tas nekādu ļaunumu nenodarīs.
Piemēram, ar katru ejakulāciju ar spermu vīrietis zaudē diezgan lielu daudzumu koncentrētas olbaltumvielas, mikroelementu un vitamīnu devu, kas atjaunojas atkarībā no vecuma noteiktā laikā. 18 gadu veucmā tas ir dienas laikā, 40 gadu vecumā jau nepieciešamas astoņas dienas. Tāpēc, piemēram, ja palasām Seno Austrumu traktātus, viņi nerekomendē vīriešiem pēc 40 gadu vecuma ejakulāciju biežāk par reizi astoņās dienās. Tas nenozīmē, ka nedrīkst biežāk ar seksu nodarboties, vienkārši ieteicams ir sekss bez sēklas noplūdes. Tāpēc arī daudzas austrumu tehnikas atšķiras no mūsdienu sapratnes par seksu. Mūsdienās sekss bez ejakulācijas netiek uzskatīts par seksu. Agrāk tas bija vairāk kā enerģētiskā apmaiņa, un tur ne vienmēr ejakulācija bija nepieciešama.

“Ja sievietēm seksa pietrūkst, tas atstāj negatīvu iespaidu uz viņu un viņas dzimumsistēmas veselību. Atšķirībā no vīriešiem, sieviete nevar ilgstoši dzīvot bez seksuālām attiecībām.”

L.R. Lasīju interviju ar jums, kur jūs par tantru stāstījāt, man patika teikums: „Apmierinot sievieti, vīrietim tiek daļa no viņas enerģijas. Ja neizdodas sniegt partnerei baudu, viņš zaudē arī pats.” Un tiešām ir taču arī citi veidi, kā vīrietis var apmierināt sievieti bez ejakulācijas sasniegšanas, un kā jau minējāt sievietei tas ir būtiski- būt seksuāli apmierinātai. Kas notiek, ja sieviete netiek seksuāli apmierināta?
Dr. Ērenpreiss: Seksuālā vēlme, seksuālais uzbudinājums mums visiem bāzējas dzimumorgānos vai, saskaņā ar Austrumu filozofiju, apakšējās čakrās. Sievietei šis te seksuālās enerģijas daudzums ir daudz lielāks nekā vīriešiem, bet viņš ir pasīvā veidā, vīriešiem tas ir aktīvā veidā, bet krietni mazāks. Un ja šī te seksuālā enerģija netiek realizēta, tad viņa bloķējas mazā iegurņa orgānos, kas atstāj negatīvu iespaidu uz dabiskiem fizioloģiskiem procesiem, nenotiek normāla asins cirkulācija, vielmaiņa utt. parādās izaugumi, parasti tās ir miomas, cistas un endometriozes. Rezultātā sievietes slikti jūtas, viņas paliek dusmīgas, kašķīgas.

Vēl viena atšķirība starp vīriešiem un sievietēm ir tā, ka vīriešiem sekss ir tīri fizioloģisks akts, bet sievietēm tas ir kas ļoti intīms. Tāpēc vīrietis var būt neuzticīgs sievai un teikt, ka viņš viņu mīl, un tā tiešām tas var būt. Savukārt sievietei vajag intīmu tuvību, lai notiku dzimumattiecības. Kā Austrumu mācībās māca, vīrietim seksuālā enerģija tiek aktivizēta no apakšas un ceļas uz augšu, bet sievietēm no augšas plūst uz leju, viņām vispirms vajag labi justies gan domās, gan sirdī, tikai tad viņas var stāties dzimumattiecībās. Savukārt vīriešiem samērā vienalga, kas viņiem tur augšā notiek.

L.R.: Sakiet, ko intīmā veselība saka par diviem šiem attiecību modeļiem – monogāmija, kad tiek dzīvots ar vienu partneri vai, kā mūsdienās izplatīts- bieža partneru maiņa, vairākas laulības?
Dr. Ērenpreiss: Jāsāk ar to, ka mums ir divas smadzeņu puslodes- viena racionāla, otra –iracionāla. Cilvēkiem viena no puslodēm dominē. Ideālā gadījumā katram cilvēkam vajadzētu divus partnerus – viens, kuram dominē viena puslode, otrs- kuram otra. Ir optimāls gadījums, kad abas puslodes ir izlīdzinātas, kas ir jogas un tantras uzdevums.

Teiksim Indijā, kad piemeklē partneri, tiek atrasts cilvēks, kurš ir pēc iespējas piemērots sadzīvē, ģimenē, bērnu audzināšanā. Tur nav nekādas kaisles, greizsirdības, skandālu, tā ir mierīga, pozitīva atmosfēra, kurā audzināt bērnus. Pilsētās gan tas jau ir zudis, bet kalnu, lauku ciematos, tur var just, ka viņiem nevirmo gaisā šī te seksuālā enerģija, jo viņi saprot, ka iemīlēties ir pilnīgi bezjēdzīgi- vienalga tevi apprecinās tā, kā nolems vecāki kopā ar astrologiem. Tās ir tā sauktās arranged marriage. Savukārt Indijas pilsētās mīlestības laulības (love marriage) kļūst arvien populārākas.

Tāpat arī Rietumu pasaulē viss ir uz jūtām balstīts. Ja mēs atrodam savu pretstatu- cilvēku, kuram dominē otra puslode, tad tāpat kā starp plusu un mīnusu starp mums notiek pievilkšanās un izlāde. Tās ir jūtas, emocijas, vienkārši runājot starp šiem cilvēkiem naktī gultā viss ir labi, bet pa dienu…

“Tantrā saka- ideālas partnerattiecības ir tad, kad starp partneriem ir brīva enerģijas apmaiņa no visām čakrām.”

L.R.: Kā suns ar kaķi?
Dr. Ērenpreiss: Jā, viņi nevar sadzīvot. Tāpēc, cik es vēroju, notiek tā: cilvēki iemīlas, gultā viss labi, bet pa dienu ir konflikti, strīdi, galu galā viņi izšķiras. Pēc tam meklē pretēju tipu iepriekšējam partnerim un satiek savu līdzinieku, ar kuru viss ir labi sadzīvē, iet kopā uz koncertiem utt., bet seksā nav nekā, jo nav kaisles. Pēc kāda laika nogurst no šīm attiecībām, izšķiras, un tā mētājās starp vienu un otru. Kaut kur tam visam pa vidu rodas bērni vai ir tik spēcīgs jūtu uzplaiksnījums, ka apprecas, un tas pats tad jau turpinās laulībā. Ja vīram vai sievai dominē pretējā smadzeņu puslode, tad meklē kādu ārpus laulības, ar ko var mierīgi parunāties, ar ko ir kopīgas intereses. Bet, ja laulātajiem abiem viena un tā pati  puslode dominē, tad sadzīvē viss ir kārtībā, ir kopīgas intereses, bet seksā nav kaisles, tad tiek meklēta mīļākā priekš gultas. Tāpēc šai situācijai arī īsti nav risinājuma, kamēr nav izlīdzināta smadzeņu pusložu darbība, lai abi ir vienvērtīgi un starp viņiem notiek izlāde gan naktī gultā, gan dienā būtu kopīgas intereses.
Tantrā saka- ideālas partnerattiecības ir tad, kad starp partneriem ir brīva enerģijas apmaiņa no visām čakrām. Brīva enerģijas plūsma pirmās čakras līmenī- tas nozīmē, ka abiem ir vienādas finansiālas prasības pret dzīvi. Nav tā, ka vienam pietiek ar vienistabas dzīvokli, otrs, dzīvojot trīsstāvu mājā, nebūs vēl gana apmierināts. Otrās čakras līmenī tā ir seksuāla saskaņa, trešās čakras līmenī neviens nemēģina otru kontrolēt vai dominēt pār otru. Ja ir enerģijas apmaiņa ceturtās čakras līmenī, tā ir patiesa mīlestība vienam pret otru. Savukārt piektās čakras līmenī nenogurst nekad viens ar otru runāties, un sestās čakras līmenī- abiem ir kopīgas garīgas intereses. Tāds ir ideāls pāris, starp viņiem notiek brīva enerģijas apmaiņa visos līmeņos un viņi nemeklē nevienu ārpus attiecībām, jo viens partneris pilnīgi apmierina visās sfērās. Bet tas ir iespējams tikai tad, ja abiem partneriem būs izlīdzinātas abas smadzeņu puslodes.

L.R.: Tā, es tagad prātā salīdzināju sev zināmos pārus, un jāsaka, nezinu nevienu tik ideālu, kā tikko noraksturojāt. Mūsu saruna izklausās tāda nedaudz pesimistiska- šķiet, sievietes un vīrieši ir tik dažādi, ka ideālas attiecības ir teju nesasniedzamas. Varbūt tomēr varat kādu cerīgu noti iedot – ko darīt, lai uzlabotu attiecības?
Dr. Ērenpreiss: Kā minimums- vajag saprast šo te atšķirību, tā jau ir puse no panākumiem. Un, protams, ir daudz iespēju, kā šīs lietas risināt. Ir risinājumi, lai vīrietis varētu uzturēt seksualitāti pēc 30 gadu vecuma. Savukārt  sievietēm jāsāk ar to, ka jāmeģina saprast vīriešus un neprasīt no viņiem to, uz ko viņi nav spējīgi.

! Problēmas intīmajā dzīvē var rasties arī dažādu medicīniska rakstura problēmu dēļ. Vīriešiem tā var būt, piemēram, palielināta prostata. Palūdz savam vīrietim atbildēt uz šiem pāris jautājumiem un noskaidrot, vai viņa prostata ir vesela (IPSS skala atrodama ŠEIT >>).

Spied ŠEIT >> un uzzini vairāk par labdabīgu prostatas hiperplāziju!

Dalīties.

3 komentāru

  1. "Ja sievietēm seksa pietrūkst, tas atstāj negatīvu iespaidu uz viņu un viņas dzimumsistēmas veselību. Atšķirībā no vīriešiem, sieviete nevar ilgstoši dzīvot bez seksuālām attiecībām."<br><br>Nevaru tam piekrist. Ja nav piemērota vīrieša, tad arī seksa nav. Paskatoties, kādi klīst pa Latviju – izvēles absolūti nekādas.

  2. Taurenite on

    Arsts teica, ka vispirms jaiet savu arstu, gan sievieti, viriesi parbaudi savu veselibu.Lai drosak seksu. Lai butu laimigi visu muzu kopa lidz vecumdiena.

Atstāt Ziņu