Vārda dienu svin: Edvards, Edvarts, Eduards, Varis

Sācies vasaras brīvlaiks. Jāsargā bērni no traumām!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

kola beigusies un sācies vasaras brīvlaiks – tas nozīmē daudz vairāk rotaļu pie dabas, ūdenstilpēm, ciemošanos laukos pie vecmāmiņām un daudzus citus jaukos vasaras priekus. Taču, lai bērni tiešām no sirds izbaudītu brīvlaiku un vasaras prieki nebeigtos ar smagām traumām, jābūt piesardzīgiem! Atgādināsim, kas ir biežākie bērnu traumu cēloņi un kur vecākiem savas atvases jāuzmana jo īpaši. Rakstā izmantoti Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedras vadītājas, profesores Daces Gardovskas sniegtie padomi.

D.Gardovska norāda, ka ir vairāki svarīgi darbi, kas jāizdara, lai bērniem un vecākiem vasaras brīvdienas paietu kā priecīgs notikums, jo Latvija ir vienā no pirmajām vietām bērnu traumatisma ziņā – katrs piektais bērns, kas zaudējis dzīvību, gājis bojā ārēja traumatisma rezultātā. Vecākiem ir jāpievērš uzmanība apkārtnei un, atbilstoši bērna vecumam, jāizvērtē iespējamie drošības riski, piemēram, bērnu tik populārajā izklaidē – šūpoles un batuti.

D.Gardovska uzsver, ka katram vecākam vajadzētu sev pajautāt – kur atrodas mans bērns un vai es zinu, ko viņš dara, un vai tur ir droši apstākļi.

Velosipēdi
Īpaši piesardzīgiem jābūt, lietojot jebkuru braukšanas līdzekli, kas ļauj bērnam pārvietoties ātrāk, nekā parasti. Vecākiem jāizstāsta un jāierāda bērniem drošas braukšanas pamatnoteikumi. Vienmēr ir jālieto ķivere. Arī tad, ja velosipēds tiek aizdots draugam, ir jāaicina draugs lietot ķiveri.

Drošība pie ūdens tilpnēm
Pat maza ūdens straumīte var būt bīstama bērnam, kas tajā var paklupt un aizrīties, t.sk., pat nelielie piemājas dīķi. Bērniem pie ūdens ir jāatrodas tikai un vienīgi vecāku vai kāda uzticama pieaugšā uzraudzībā.

Sadzīves mēbeles un lietas
Klasika trauma – durvīs ievērti pirksti. Tāpat arī mēbeļu stūri, kuriem var uzskriet virsū, un, protams, logu atvēršana un aizvēršana. Uzmanība jāpievērš visām elektrības lietām, kas, lietotas nepareizā veidā, bērniem var būt ļoti bīstamas. No mazākajiem jāsargā visi priekšmeti,kas satur sīkas detaļas, pienēram, baterijas u.c., ko bērns var norīt.

Jābūt piesardzīgiem ar uzturu
Vasarā cilvēki cep šašliku, ogo, sēņo. Gaļa ir ēdiens, ar kuru bērni aizrijas visbiežāk, tāpēc tās ēšanai ir jāpievērš īpaša uzmanība, izvērtējot, vai bērns varēs sakošļāt gaļas gabaliņu, kas viņam tiek pasniegts. Vasarā arī jāseko līdzi, kā tiek uzglabāta pārtika, jo karstajā laikā tā ātrāk bojājas, piemēram, kā tiek uzglabātas dažādas kūkas, salāti ar mērcēm.

Vasarā jāpievērš uzmanība roku tīrībai un mazgāšanai
Bērni daudz vairāk laika pavada smilšu kastēs, kur var dabūt dažādas infekcijas. Arī pirktie augļi ir jāmazgā. Jo vasarā visvairāk izplatās zarnu infekcijas, kuras izsauc baktērijas, atšķirībā no ziemas, kad zarnu infekcijas izraisa vīrusi.

Saindēšanās gan ar sadzīves ķīmiju, gan sēnēm
Sadzīves ķīmija jātur drošā vietā visu cauru gadu, arī vasarā. Mazi bērni pasauli iepazīst caur muti, tāpēc jāpievērš uzmanība priekšmetiem, kas nonāk viņu rokās, jo visticamāk tie tūliņ būs arī mutē. Piemēram, skapīšiem ar zālēm ir jābūt stingri aizslēgtiem. Papildus ir jāvērtē, kādas ogas vai sēnes nonāk pie bērna, un vai tās nav indīgas, jo pat tikai indīgas sēnes pielikšana pie mutes var būt bīstama.

Transporta līdzekļu izmantošana bērnu tuvumā
Pieaugušajiem, vadot transportlīdzekļus, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, it sevišķi māju pagalmos, kuros vasaras laikā daudz aktīvāk spēlēsies bērni.

Kritieni no augstuma
No kritieniem īpaši jāuzmana bērni, kas mācās staigāt.

Saules apdegumi un pārkaršana
Lai no tā izvairītos, ir gan jāseko līdzi, cik ilgs laiks tiek pavadīts saulē, gan ir jālieto pretiedeguma krēmi, gan jālieto galvas segas un apģērbs, kas nelaiž cauri saules starus. Jāatceras, ka arī peldoties bērns var apdegt, tāpēc jālieto speciāli peldkostīmi. Vecākiem jāpievērš uzmanība arī bērnu ratiņiem, kas atrodas saulē, lai gan ir apklāti, lai pasargātu no saules – ilgstoša atrašanās šādos apstākļos var beigties ar bērniņa pārkaršanu.

Mājdzīvnieki un bērni
Dzīvnieki ir bērnu draugi, bet ne vienmēr bērni ir dzīvnieku draugi. Var rasties skrāpējumi un kodumi, jo ne visi dzīvnieki ir socializējušies. Vecākiem jāatceras, ka pie svešiem dzīvniekiem nevajadzētu iet klāt. Tāpat ir jāizvērtē bērnu rotaļas ar dzīvniekiem, jo nereti bērna spēks var nebūt samērojams ar dzīvnieku priekšstatiem par rotaļu un samīļošanu, tāpēc bērnus nedrīkst atstāt vienatnē ar mājdzīvniekiem.

                                                        

LASI VĒL!

Lai bērnu vasaras prieki
nebeigtos ar traumām >>>

SievietesPasaule.lv kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītāju Aigaru Pētersonu aplūko biežākās bērnu traumas vasarā un iesaka padomus, kā no tām pasargāt savus bērnus.


Vai tavs mājoklis ir mazulim drošs? >>>

Mazuļi līdz viena gada vecumam visbiežāk gūst galvas traumas,  bērni līdz divu gadu vecumam – apdegumus, bet jau lielāki bērniņi – ķermeņa sasitumus un grieztas brūces. Pasargāt savu atvasi no šīm traumām tu vari, iekārtojot māju pēc iespējas drošāku mazulim. Uzzini, kas jāievēro, lai mājoklis būtu bērniņam drošs!


Dalīties.

Atstāt Ziņu