Vārda dienu svin: Signe, Signija

Rūpējies par mājokļa drošību!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kamēr krīze valstī ievieš savas korekcijas mūsu dienaskārtībā, nedrošības sajūta un sociālā spriedze sabiedrībā arvien pieaug. Šādā situācijā nesnauž slēdzeņu virtuozi un profesionālie kramplauži. Policijas dati liecina, ka zādzību skaits strauji turpina pieaugt, tai skaitā arī dzīvokļos un privātmājās. Nestabilitāte darba tirgū un valsts ekonomikā rada pamatotas bažas par to, ka garnadžu apetīte palielināsies. Tāpēc ir lietderīgi padomāt par efektīviem risinājumiem, kā pasargāt savu mājokli.

Cilvēku dabā ir nedomāt par nepatikšanām, iekams tās nav piemeklējušas viņus pašus vai tuviniekus. Turklāt viens no izplatītākajiem to nebūšanu cēloņiem ir paša neuzmanība – reti ikdienā aizdomājamies, ka paši negribot radām apdraudējumu sev un savam īpašumam. Ir svarīgi atcerēties par diviem galvenajiem faktoriem, kas var izraisīt nevēlamu kaitējumu. Pirmkārt, tā ir cilvēku ļaunprātīga iejaukšanās (zādzības, tīša ļaunuma nodarīšana, piemēram, dedzināšana, vandalisms), bet otrkārt, paša neuzmanība vai neparedzami apstākļi (piemēram, ugunsgrēks, plūdi u. tml.).

Izmantojot saimnieka neuzmanību
Vēdināšanas nolūkos vaļā atstātais logs vai balkona durvis var būt liktenīgs jūsu īpašuma drošībai. Nav lieki atgādināt, ka pirms došanās ārā no mājokļa ir jāpārliecinās, vai logi un durvis ir cieši noslēgti. Jāuzsver, ka bieži vien daudzstāvu ēku augstāko stāvu iemītnieki jūtas pietiekami pārliecināti, lai atstātu vaļā logus, arī dodoties ārpus mājas. Jāpiebilst, ka mūsdienu zagļi ir gana veikli, lai daudzstāvu nama augstākais stāvs nebūtu šķērslis iekļūšanai miteklī no ārpuses. Ļoti veiksmīgi tiek izmantoti pieejas ceļi no jumta, tādējādi pakļaujot lielākam riskam namu augstākos stāvus.

Atslēgu piemeklēšanu ļaundari izvēlas retāk, tāpēc zādzības parasti ir pārdomātākas un labāk izplānotas. Kā likums, dzīvoklis tiek iepriekš novērots un zagļiem ir labi zināms īpašnieka materiālais stāvoklis. Viens no efektīvākajiem drošības pasākumiem – vienmēr pārliecināties, ka mājas atslēga atrodas drošā vietā. Ārpus mājām esot, neatstājiet sava mājokļa atslēgas bez uzraudzības, piemēram, mēteļa kabatā garderobē. Un aizmirstiet par iespēju mājokļa atslēgu paslēpt turpat pie durvīm zem tepiķīša!

Lietojot spēku – ielaušanās
Lai arī kā mēs censtos, pilnīgi pasargāt savu mājoklis no ielaušanās nav iespējams, jo, kā zināms, neuzlaužamu slēdzeņu neesot. Tomēr tas nenozīmē, ka mums to nav jācenšas darīt. Pirmais solis ir atbilstošu durvju un slēdzeņu izvēle, kas šobrīd veikalos ir pieejamas katrai gaumei un makam. Nevajadzētu aizmirst arī par logiem. Savulaik drošībai namu pirmajos stāvos tika uzstādītas metāla restes, tomēr tas nav ieteicamākais variants. Ugunsgrēka gadījumā logs var kalpot kā izeja, tādēļ restu uzstādīšanu logiem tomēr iesaka neveikt. Arī logs bez restēm var būt pietiekami drošs pret ielaušanos, ja vien tā rāmis ir labā stāvoklī un nesagādā problēmas loga ciešai aiztaisīšanai. Tāpat vairākas firmas piedāvā noklāt stiklu ar aizsargplēvi, kura pārvērš loga rūti par grūti sadauzāmu – tas plīst, taču neizbirst. Bet, ja logi un durvis jau ir pienācīgi nocietināti, tomēr jūs joprojām izjūtat nepieciešamību pēc papildu aizsardzības, ir ieteicams apsvērt iespēju uzstādīt apsardzes signalizāciju.

Neuzmanības un apstākļu sakritības izraisītais kaitējums reizēm nav nedz no mums atkarīgs, nedz paredzams. Tomēr nevajadzētu aizmirst, ka arī mūsu pašu neuzmanība un ikdienas steiga var kļūt par traģēdijas iemeslu. Nenodzēsta sveces liesma, neizslēgtas lokšķēres vai gludeklis, nenodzēsta cigarete… ir tik daudz sīkumu, kas var izraisīt nopietnas sekas. Tādēļ, lai arī it kā esat pārliecināti, ka mājoklī viss ir izslēgts, pirms došanās prom tomēr vēlreiz ātri apskatiet mājokli, vai nav aizmirsies kāds būtisks sīkums. Ja dodaties ilgākā izbraukumā, neaizmirstiet atvienot no elektrības sadzīves elektroierīces, kā arī vēlams noslēgt ūdens padevi, lai, pārrodoties mājās, nenākas satikties ar applūdinātā apakšējā dzīvokļa kaimiņu neapmierinātību un dzīvokļa remonta rēķinu. Pēdējā laikā bieži tiek runāts par dūmu detektoru uzstādīšanu, lai laikus pamanītu ugunsnelaimi. Un ne velti.

Savas lietas – drošā vietā
Mēs nevaram paredzēt to, kas notiks, – kurā brīdī pie mūsu mājas durvīm garāmejošs pusaudzis aizdedzinās miskasti vai kad augšstāva kaimiņu vannas istabas ūdens caurulēm beigsies kalpošanas mūža ilgums. Mēs nevaram uzminēt, vai kāds kramplauzis ar stāžu nav nolūkojis mūsu dzīvokļa durvis kā, viņaprāt, vieglu mērķi. Taču mēs visi zinām, ka gribam justies droši, un, ja arī kaut kas atgadītos, mums būs nepieciešams uzmundrinājums un palīdzība, lai ar nepatīkamajiem apstākļiem tiktu galā. Prātīgāk ir nodrošināties pret nelaimēm jau laikus, apdrošinot savu īpašumu jums izdevīgā veidā. Apdrošināšana atlīdzinās jums zaudējumus, kas radušies uguns, ūdens, vētras, plūdu, vandalisma vai zādzības rezultātā. Turklāt jums ir plašas apdrošināšanas izvēles iespējas. Jūs varat apdrošināt gan savu īpašumu (dzīvokli, privātmāju u.c.), gan mantu (mēbeles, sadzīves tehniku, citu kustamo mantu), gan telpu iekšējo apdari, kas ir aktuāla telpu izīrēšanas gadījumos.

Izvēloties apdrošināšanu
Kopumā dažādu apdrošināšanas sabiedrību piedāvājums daudz neatšķiras, tomēr ieteicams uzmanīties no lētākajiem piedāvājumiem, kā arī nepadoties dārga zīmola vilinājumu. Turklāt svarīgi atzīmēt, ka pašlaik tirgū pieejamas vairāki interesanti piedāvājumi, kas ļauj izmantot apdrošināšanu vēl efektīvāk. Kā piemērs jāmin iespēja apdrošināties glābšanas darbu radītajiem zaudējumiem – tie ir izdevumi, kas radušies pēc glābšanas darbiem, piemēram, ugunsgrēka, lai kārtībā savestu īpašumu. Tāpat, iegādājoties atbilstošu apdrošināšanas polisi, iespējams saņemt atlīdzību par cietušajām koplietošanas telpām un to konstrukcijām – ēkas jumtu, liftu, kāpņu telpu utt. proporcionāli dzīvokļa platībai pret ēkas kopējo platību. Nereti, rūpējoties par sava īpašuma apdrošināšanu, tiek aizmirsts par pārējo ēku un, notiekot negadījumam, rodas problēmas ar īpašuma sakārtošanu. Tāpēc atsevišķi apdrošinātāji piedāvā arī segt cita mājokļa īres izdevumus laikā, kad apdrošinātais miteklis pēc apdrošināšanas gadījuma tiek remontēts.

Nobeigumā varam secināt, ka visefektīvākais veids, kā pasargāt savu mājokli, ir būt uzmanīgākam pašam, laikus padomāt par pietiekami labu apdrošināšanas polisi, nevis izvēlēties pirmo, kas patrāpās pa ceļam. Tāpat būtiski ir pievērst uzmanību īpašuma fiziskajai drošībai, parūpējoties par drošām durvīm un slēdzenēm, kā arī apsvērt iespēju ieviest apsardzes signalizāciju.

Eksperta viedoklis

Baltijas Apdrošināšanas Nama Apdrošināšanas departamenta vadītājs Uģis Ieviņš:
„Pēdējā laikā klienti ir ieinteresēti ne vien iegādāties polisi vislētāk, bet arī rūpīgāk izvērtē, kādu labumu viņi gūs, notiekot negadījumu. Atsaucību gūst mūsu piedāvājums apdrošināt iespējamos zaudējumus koplietošanas telpām, jo daudzi dzīvokļu īpašnieki saprot, ka krīzes apstākļos, notiekot nelaimei, būs grūti segt iespējamos pašiem zaudējumus, piemēram, lai atjaunotu nodegušo mājas jumtu. Tāpat pievilcīga ir iespēja saņemt kompensāciju par cita mājokļa īri, kamēr pēc apdrošināšanas gadījuma tiek remontēts cietušais dzīvoklis vai māja. Šis piedāvājums attiecas uz gadījumiem, kad remontam tiek pakļauti vismaz 50% no apdrošinātā objekta platības. Maksimālā summa ir Ls 300 mēnesī, termiņš – līdz 6 mēnešiem,  kas ir pietiekami, lai savestu kārtībā jebkuru īpašumu.”

Dalīties.

Atstāt Ziņu