Vārda dienu svin: Līga

Radīts Latvijā: lieliski palīgi alfabēta apguvei

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Burtiņu apgūšana, tā nav viegla lieta! Tos ir jāiemācās gan atpazīt, gan izrunāt, gan uzrakstīt, nerunājot nemaz par to secības iegaumēšanu! Te bieži noder dažādu asociāciju atrašana un izmantošana. Tā kā arī SievietesPasaules saimē aug mazie ķipari, kuriem valodas apgūšana ir bijusi un vēl šobrīd ir aktuāla, apkopojām pāris lieliskus Latvijā radītus alfabēta apguves palīgus. Tie burtiņu apguvi mēģina padarīt interesantāku ar mūzikas, spēles, zīmēšanas, taustes u.c. maņu un paņēmienu palīdzību, un pieredze rāda, ka šīs lietas strādā!

Joka pēc alfabēts
Apaļš ābols bumbierim cep čības… Jā, kurš gan vecāks mūsdienās nezina šīs dziesmas meldiņu vai pat pilnu tekstu jebkurā diennakts laikā!? “Joka pēc alfabēts” ir mākslienieces Indras Sproģes ideja, kā padarīt vienkāršāku un jautrāku burtiņu apguvi. Bērni “Joka pēc alfabēts” tā iemīļojuši, ka nu jau var teikt, ka tā ir kļuvusi par alfabēta apguves klasiku, turklāt kalpo gan vizuāļiem, gan audiāļiem, gan lai klausītos, gan paši burtotu pirmos teikumus. “Joka pēc alfabēts” ir gan skaista ilustrēta grāmatiņa ar visiem 33 latviešu alfabēta burtiem, gan lielformāta plakāts ar ilustrācijām, kā arī jautra animācijas filmiņa, kuru skatoties ikviens var dziedāt līdzi Renāram Kauperam un jaukajai „Joka pēc alfabēts” dziesmiņai.


TakTil alfabēta koferītis – iztaustāmie burtiņi

Bērns ļoti daudzas lietas iemācās un apgūst ar tausti un paktiski darbojoties. Uz to vērsts ir arī TakTil alfabēta koferītis, kas ļauj ne tikai iztaustīt katru burtiņu, bet darbojas arī kā laba atmiņas spēle.  Alfabēta koferītis ir darināts no auduma un ir pildīts ar dabīgu polsterējumu. Kā jau īstam koferītim, tam ir rokturīši, to var atvērt un aizvērt ar rāvējslēdzēju, katram burtiņam koferītī ir sava kabatiņa, uz kuras ir uzšūts saimnieks (atbilstošais burtiņš), bet tajā paslēpta kāda neliela, rokām darināta rotaļlietiņa, kas sākas vai saistās ar konkrēto burtu.


Burtu pasakas, krāsojamā ābece un lielformāta burtu plakāts

     


Pagājušā gada nogalē, īsi pirms Ziemassvētkiem, izdevniecība White Book laida klajā Gusta Linkeviča un Rutas Svažas grāmatu “Ābece. Burtu pasakas”. Tajā katrs atvērums veltīts viena burta iepazīšanai. Mākslinieka Gusta Linkeviča smalkie un precīzie zīmējumi rosina iztēli, ļauj pazīt un mācīties vārdus, savukārt Rutas Svažas pasakas ļauj vaļu fantāzijai. Grāmata ātri kļuva tautā iemīļota, kā rezultātā tapa otrais izdevums – “Krāsojamā ābece”. Tā veidota kā  darba burtnīca ar āķīgiem uzdevumiem, kas jautrā un rotaļīgā veidā palīdz apgūt burtus, rosina iztēli un attīsta sīko motoriku gan pirmsskolas vecuma bērniem, gan pirmo klašu skolēniem. Atšķirībā no pirmās grāmatas, šajā visi zīmējumi ir melnbalti – tie jākrāso pašam. Nu tapis arī trešais darbs – lielformāta burtu plakāts alfabēta apgūšanai.


Burtu Bildes – burtu mācīšanās ar zīmēšanas palīdzību


“Burtu apgūšana nav viegla lieta – par to pārliecinājos, kad mācīju mazmeitiņai Amēlijai alfabētu. Taču kopā ar Amēliju mēs atklājām kādu brīnumveidu, kā bērnam burtus iegaumēt ātrāk, – caur zīmējumu.  “B” pārtapa par bitīti, “E” par šķelmīgu ezi, bet “H” izauga par zobainu haizivi,” tā māksliniece Mētra Putāne. Vienai bildei sekojusi cita un beigās visas 33 burtu bildes apkopotas īpašā komplektā “Burtu bildes”, lai palīdzētu arī citiem bērniem vieglāk iejusties burtu pasaulē. Katra kartīte ir veidota ar īpašu pārklājumu, kuru var notīrīt ar papīra salveti vai auduma gabaliņu un var sākt zīmēt atkal no jauna!


Interkatīva burtiņu apguve lasamkoks.lv
Tiem vecākiem, kuri bērnu netur pa gabalu no modernajām tehnoloģijām, taču cenšas tās izmantot maksimāli izglītojošiem mērķiem, varētu patikt vietne lasamkoks.lv. Šī vietne ir izveidota ar mērķi veicināt valodas apguvi un vairot lasītprieku bērnos. Te atrodamas arī vairākas interaktīvas spēles, kuras palīdz apgūt burtus un valodu. Burtu izrunu un vizuālo atmiņu trenē, piemēram, interaktīvā spēle “Piepildi medus podu”.


Koka klucīši ar burtiem
Klucīši ar uzdrukātiem vai iegravētiem burtiņiem ir visai klasisks instruments, kā bērnu iepazīstināt ar burtu pasauli. Taču ar importētajiem burtu klučiem ir viena problēma – trūkst latviešu valodai raksturīgo garo patskaņu un mīkstinājuma zīmju. Tieši tāpēc uzrunāja šie Eco Toys koka klucīši, jo uz tiem atrodami visi 33 latviešu valodas alfabētā esošie burti. Kopumā komplektā ir 16 klucīši un burti ir iegravēti uz visām klucīša skaldnēm. Katrs patskanis ir iegravēts uz 3 skaldnēm, katrs līdzskanis – uz 2 skaldnēm. Tas nozīmē, ka pēc burtu apguves, no klucīšiem varēs sākt “būvēt” arī zilbes un vārdus.

Draugs alfabēts – burtiņu skatīšanai un sajušanai

 

Arī Ievas Ekmanes radītais Draugs alfabēts veidots ar īpašu mīlestību, lai palīdzētu bērniem apgūt burtus vienkāršā un saprotamā veidā. Tas ir piemērots bērniem no 3 gadu vecuma. Komplektā ir 33 kārtis un uz katras no tām ir attēlots alfabēta burts un blakus tam ir paskaidrojošs attēls. Kartītes ir klātas ar laminātu, tādējādi tik ātri nenobružāsies, to stūrīši ir noapaļoti, tādējādi neiedursies un nenodarīs sāpes, turklāt katram burtiņam un attēlam ir lakas kārtas reljefs, kas attīstīs arī bērna tausti un stimulēs taktīlās sajūtas.

______________________________________________________________________

Ja tev ir bērni, tevi varētu interesēt arī šie raksti:

JO IZLUTINĀTĀKS BĒRNS, JO NELAIMĪGĀKS

KO STĀSTĪT BĒRNAM PAR TĒVU, KURA NAV?

25 DOMAS, KAS ĻAUS AR BĒRNU SAPRASTIES LABĀK!

______________________________________________________________________

Dalīties.

3 komentāru

  1. :))) mūsu repertuārā šobrīd ir Joka pēc alfabēts. Tētim jau apnicis, bet mazajai tāaaads prieks, ka rociņas un kājiņas iet pa gaisu, kā izdzird dziesmiņu.

  2. montesorimamma on

    Idejas ir jaukas, bet to pašu efektu var panākt arī paši aktīvi darbojoties mājās. Piemēram, mēs paši taisījām burtiņu maisiņus, rotājām ar atbilstošām uzšuvēm. Bērnam prieks praktiski darboties, pluss vēl iespēja spēlēt dažādas spēles.

Atstāt Ziņu