Vārda dienu svin: Monika, Zilgma, Zilga

Prostata – bumba ar laika degli. Kā palīdzēt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bez tā, ka pašai jārūpējas par savu veselību un to, lai bērniem viss būtu kārtībā, nereti sievietei jābūt gana modrai arī par sava vīrieša veselību. Īpaši, ja runa ir par viņa reproduktīvo veselību. Lai arī priekšdziedzeris un dzimumloceklis ir vīrieša lepnums, viņam ir komplekss ar jau esošām problēmām vai gluži profilaktiski vērsties pie ārsta.

Vīrieša būtība
Visbiežāk, saistībā ar vīriešu reproduktīvo veselību tiek runāts par prostatu jeb priekšdziedzeri. Lielā mērā tas nosaka „vīrieša būtību”. Proti, no vienas puses, tas nosaka dzimumfunkcijas (erekciju, orgasmu, apaugļošanu), no otras puses, tas nosaka spēju pačurāt – ja ar priekšdziedzeri kaut kas nebūs kārtībā, to nevarēs izdarīt pat vispašpārliecinātākais vīriešu kārtas pārstāvis. Mediķi žargonā ļoti bieži prostatu sauc par „bumbu ar laika degli”, jo tā var „iet gaisā” jebkurā vecumā.

Statistika rāda, ka katrs desmitais vīrietis dzīves laikā sastopas ar priekšdziedzera jeb prostatas vēzi, saka Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs Egils Vjaters. Lielākoties tas skar vīriešus vecumā virs 50 gadiem, tomēr arī gados jaunākajiem to var konstatēt. Biežāk 20, 30 un 40-gadniekiem gan novērojami prostatas iekaisumi, piemēram, prostatīts.

Tā kā prostatas vēža sākumstadijā nav izteiktu simptomu būtiski ir apmeklēt urologu profilaktiski. Lai noskaidrotu, vai pastāv varbūtība, ka vīrietim ir prostatas vēzis., tiek izmantotas divas metodes. Viena, paredz veikt asinsanalīzi uz specifiskiem prostatas antigēniem, otra, caur tūpļa zarnu aptaustīt priekšdziedzeri un ja tajā sajūt cietus mezglus, iesaka veikt biopsiju (audu gabaliņa paņemšana un izmeklēšana). Ja vīrieši šādas apskates veiktu regulāri, iespējams, izdotos samazināt ielaistu vēžu atklāšanas procentu, kas Latvijā svārstās starp 40 un 45% no visiem atklātajiem gadījumiem.

Nemitīgi domā par tualeti
Galvenais, ko vīriešiem vajadzētu apzināties: ārstam no viņu apmeklējuma labāk nepaliek, tas ir pašu vīriešu interesēs, jo simptomi, kas liecina par iespējamām problēmām, nav pārāk patīkami. Biežāka urinēšana, urinēšana mazākās porcijās, niktūrija jeb celšanās urinēt naktīs (reklāma par „Prostamol Uno” nemelo – red.), sāpes mugurā vai citur skeletā, būtiski pasliktina vīrieša ikdienas dzīves kvalitāti. Tas vīrietim gluži vienkārši liek nemitīgi domāt par tualeti, būt tās tuvumā, izraisa dusmas, jo viņš vairs nespēj kontrolēt situāciju, parādās higiēnas problēmas, ir traucēts miegs u.c., uzskaita dakteris, Latvijas urologu asociācijas prezidents Alvis Laukmanis. Viņš arī dod šāda vīrieša raksturojumu, ko parasti var novērot skatītājs no malas: „Īgns, norūpējies, noguris, kašķīgs, neko negrib darīt un nekur negrib iet, visus pārējos ignorējot ieslēdz TV ”Panorāmu” un to skatoties aizmieg, ļoti kaitina ilgstoši aizņemta tualete, īpaši ja tā mājās ir viena.”

Bez tā, ka vīrietim ir šīs urinācijas problēmas, viņam papildus var parādīties arī erektīlā disfunkcija (vismaz sešu mēnešu garumā neizdodas nodrošināt pietiekamu erekciju un veikt dzimumaktu). Nereti par sevi liek manīt arī testosterona disfunkcijas sindroms – samazinās libido, parādās muskuļu vājums, sēklinieku darbība pamazām izsīkst un testosterona līmenis krītas. Tādā gadījumā vīrietis ir ne vien īgns, noguris, kašķīgs, iemieg pie „Panorāmas”, kā tika minēts iepriekš, bet kļūst arī vienaldzīgs pret seksu. Viņš „nav pat atšķīris uz galda atstāto erotisko žurnālu, visu laiku atliek datorgaldiņa pārcelšanu uz citu istabu (jo īstenībā vairs nevar viens to pacelt), sāk raudāt skatoties filmu ”Titāniks” (kļūst jūtīgs), nesen atkal nopircis jaunas bikses, jo vecās vairs nevar aiztaisīt jostasvietā,” uzskaita A.Laukmanis.

Nejūties vainīga, bet neesi arī uzmācīga
Bet ko šādā situācijā domā un jūt sieviete? Gan A.Laukmanis, gan dakteris E.Vjaters norāda, ka  sieviete vīrieša mocīšanos ar palielinātu prostatu visbiežāk izjūt sastopoties ar celšanos naktī, lai pačurātu, jeb niktūriju. „Arī partnere pamostas līdz ar vīrieti un šī pamošanās rada regulāru stresu un neizgulēšanās sajūtu,” saka A.Laukmanis. Sieviete par problēmām var nojaust arī pēc vīrieša uzvedības. „Ja iepriekš viņš labprāt gāja uz teātri vai devās izbraucienā uz Siguldu, tagad (labdabīga prostatas hiperplāzija jeb palielināšanās) viņš to nedara, jo būs kaut kur jāapstājas,” saka A.Laukmanis.

Skotijā veikts pētījums rāda, ka labdabīga prostatas palielināšnanās būtiski ietekmē vīrieša ikdienas dzīvi. Piemēram, vīriešiem ar šādu diagnozi divreiz biežāk ir ierobežota šķidruma uzņemšana pirms naktsmiera vai došanās garākos izbraucienos, viņi daudzkārt biežāk izvairās no publiskām vietām, kur nav pieejama tualete, viņi retāk apmeklē teātri un kino, viņi izvairās no sporta aktivitātēm, gala rezultātā ir nepietiekams nakts miegs, nogurums un parādās nespēja ilgstoši braukt ar auto. „Tad viņš atrod visādus argumentus, kāpēc to nedarīt. Beigās attiecības tiek sabojātas, jo vienreiz viņš atsaka, otrreiz atsaka, bet pamatojuma nekāda,” saka A.Laukmanis.

Sieviete šādā situācijā sāk justies neiekārojama, domā, ka vīram ir mīļākā, attiecībās valda aizvainojums. „Tas attiecības ļoti ietekmē,” saka A.Laukmanis, uzsverot, ka bieži sievietes nepareizi izvēlas arī stratēģiju, kā ar vīrieti sākt par to runāt, kā pamudināt viņu meklēt palīdzību. „Sieviete bieži runā jautājumu formā: „Tu mani vairs negribi?” „Es tev vairs nepatīku!” „Tev ir cita?”. Vīrietis nespēj atbildēt uz šiem jautājumiem, jo pateikt, ka ir erekcijas problēmas, viņa pašapziņai ir absolūti nepieņemami,” saka A.Laukmanis.

Bet kā tad rīkoties? „Nevajag justies vainīgai un galvenais nevajag atkāpties no attiecību uzturēšanas, jo vīrietis papildu jau esošajiem sirdsēstiem, ka kaut kas nav kārtībā, to ļoti pārdzīvos. Vajag visu darīt pakāpeniski, nevis uzmācīgi un agresīvi,” saka A.Laukmanis. Tāpat sarunas par šo tēmu vajadzētu risināt pēc iespējas tālāk no guļamistabas, nevis tūlīt pēc kārtējās neveiksmes. „Vienmēr arī nav vajadzīgs tiešā tekstā teikt, ka tev jāaiziet pie ārsta. To var pateikt dažādās formās,” saka dakteris un cer uz sieviešu izdomu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu