Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Pastāsti viņam par ‘movembra’ kustību, aicini pārbaudīt veselību!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ažkārt nepamatoti vienaldzīgas pret savu veselību esam ne tikai mēs, sievietes, bet arī vīrieši. Īpaši, ja jāiet pie TĀ ārsta… Taču gluži tāpat kā sievietes veselība ir svarīga ne tikai mums pašām, bet arī mūsu vīriešiem, tā arī mums ir svarīga viņu veselība. Tieši tāpēc aicinām novembrī pievērst savu partneru, tēvu un dēlu uzmanību ūsu mēnesim jeb ‘movembra’ kustībai. Un tomēr, lai viņi neaizmist, ka ūsu audzēšana šajā mēnesī ir tikai skaista vizītkarte – galvenais ir iet un pārbaudīt savu veselību!

Pērn Latvijā ik dienu no neārstēta prostatas vēža mira kāds vīrietis, taču ik gadu tiek atklāti vidēji 1000 jauni prostatas vēža gadījumi. Lai pievērstu pastiprinātu uzmanību vīriešu veselībai un aicinātu katru vīrieti, kurš sasniedzis 40 gadu vecumu, regulāri – reizi gadā – doties pie ārsta un veikt PSA (prostatas specifiskā antigēna) analīzes, kas aizņem vien 15 minūtes laika, Latvijas Urologu asociācija 2013.gadā sāka aktīvāku informācijas kampaņu un Latvijā aizsākās ‘movembra’ kustība. Šī kustība ik gadu novembrī notiek visā pasaulē, kad, lai aktualizētu vīriešu prostatas veselības problēmas un ārstēšanas iespējas, vīrieši mēneša garumā audzē ūsas. Rūpīgi koptas, skaistas un kuplas ūsas ir vīrišķības un lepnuma simbols ikvienam vīrietim. Tāpat arī savlaicīga vēršanās pie ārsta simbolizē vīrišķību un to, ka vīrietim rūp ne vien sava, bet arī savu piederīgo labsajūta. Slimības pirmajās stadijās parasti nav nekādu sūdzību, un arī pašsajūta ir laba. Taču slimības izārstēšanai šis laiks ir kritiski svarīgs. Tāpēc ūsu mēnesis ir kā iedrošinājums un atgādinājums stiprajam dzimumam – ķermenis ir tik stiprs, cik labi jūtas tā īpašnieks. Un regulāra došanās pie ārsta padarīs ikvienu vīrieti par stipru vīru un ģimenes balstu,” uzsver Latvijas Urologu asociācijas prezidents Pēteris Vaganovs.


Pagājušajā gadā Latvijā no neārstēta prostatas vēža dzīvību zaudēja 392 stiprā dzimuma pārstāvji. Pēdējo 10 gadu laikā šī slimība prasījusi jau gandrīz 4000 vīriešu dzīvību, tikmēr ik gadu mūsu valstī tiek diagnosticēti vairāk nekā 1000 jauni prostatas vēža gadījumi.

Lai prostatas vēzi un citas slimības atklātu laikus un ārstēšana būtu veiksmīga, katram vīrietim pat tad, ja nav nekādu sūdzību, nekas nesāp un neapgrūtina dzīvi un pašsajūtu, sasniedzot 40 gadu vecumu, obligāti vienu reizi gadā jādodas pie ģimenes ārsta un jāveic visi nozīmētie izmeklējumi, bet īpaši – PSA asins analīze. Pēc rezultātu saņemšanas ārsts noteiks, kas un cik bieži darāms tālāk – nepieciešamības gadījumā tūlīt nosūtīs pie urologa tālākai izmeklēšanai un ārstēšanai vai norādīs, kad nākamo reizi un cik bieži veicami atkārtoti izmeklējumi. Jebkurš vīrietis – ar sūdzībām vai bez – var droši doties pie sava ģimenes ārsta un lūgt nosūtīt uz pārbaudi pie urologa. Arī par maksu iespējams pierakstīties pie urologa uz konsultāciju jebkurā ambulatorajā medicīnas iestādē.

“Movembra” ideja ir dzimusi 2003. gadā Melburnā, Austrālijā, kad divi draugi, apspriežot aktuālākās modes tendences, nolēma atsākt ūsu audzēšanas praksi un darīt to tieši novembrī. Par godu šai aktivitātei draugi mēnesi pārsauca par “Movembri” – Mo angļu valodā ir saīsinājums no vārda “moustache” jeb ūsas. Iedvesmojoties no drauga mātes, kura vāca ziedojumus krūts vēža ārstēšanai, viņi nolēma kampaņu veltīt vīriešu veselībai un prostatas vēzim. Tāpat tika izstrādāti noteikumi un “Movembra” vadlīnijas, kas joprojām ir spēkā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu