Lai arī laiks ap vasaras saulgriežiem tiek uzskatīts par īsteno zāļu tēju vākšanas laiku, jo tad tām esot vislielākais dziedinošais spēks, tomēr ir ārstniecības augi, kas zied un ko var ievākt jau maijā. To vidū – saulainās gaiļbiksītes, baltā nātre un raspodiņi jeb raskrēsliņi.
Gaiļbiksīšu tēja
Ārstnieciskas un ievācamas ir visas gaiļbiksīšu sastāvdaļas, sākot no ziediem un beidzot ar to saknītēm. Tiesa, ziedos vērtīgo vielu ir vairāk nekā citās auga daļās. Gaiļbiksītes zied maijā, kad arī ievāc saulaini dzeltenos ziediņus. Auga zaļās lapiņas iesaka ievākt pēc ziedēšanas, savukārt saknītes sarok vai nu agri pavasarī vai arī vēlu rudenī.
Gaiļbiksīšu sastāvā ir daudz A, C un E vitamīna. Tās satur arī tādas vielas kā saponīnu, miecvielas, flavonoīdus, ēteriskās eļļas un organiskās skābes, kas tās padara par ļoti daudzpusīgi pielietojamu ārstniecisko augu. Pamatā gaiļbiksītes pielieto pie dažādām augšējo elpceļu saslimšanām, kad nepieciešams veicināt atklepošanu vai atkrēpošanu. Gaiļbiksītēm piemīt arī sviedrējoša un temperatūru mazinošas īpašības. Tām ir arī nomierinoša ietekme, tāpēc to var lietot arī liela stresa un nervu spriedzes gadījumā. Tās palīdz arī pret migrēnu, miega traucējumiem, reimatismu un podagru.
Parasti ievāktās auga daļas izkaltē un lieto tējās vai pulverīšu veidā kā piedevu ikdienas uzturam, taču var gatavot arī gaiļbiksīšu uzlējumu. Atceries, ka visu pavasara un vasaras cēlienu gaiļbiksīšu lapas droši vari izmantot arī kā zaļo salātu sastāvdaļu – pietiek vien ar pāris zaļajām lapiņām, lai organsimā būtu uzņemta visa dienas C vitamīna deva. Grūtniecēm, gan ar šī auga lietošanu jābūt uzmanīgām – vislabāk konsultēties ar ārstu vai homeopātu.
Raspodiņu jeb raskrēsliņu tēja
Maija izskaņā sāk ziedēt rasaspodiņi, kad arī ir īstais brīdis, kad tos ievākt un žāvēt. Var vākt gan ziedus, gan lapiņas. Lapiņas gan ievāc tuvāk vasaras izskaņai.
Rasaspodiņi tiek uzskatīti par vienu no „sieviešu” ārstnieciskajiem augiem, jo tos galvenokārt pielieto dažādu ginekoloģisko saslimšanu gadījumos. Tas palīdz noregulēt menustrālo ciklu, mazina mēnešreižu sāpes un asiņošanu. Tas palīdz arī dažādu ginekoloģisko iekaisumu ārstēšanā un menopauzes vecumā.
Bez tā visa raspodiņiem piemīt organismu spēcinošas īpašības, tie uzlabo organisma vielmaiņu un attīra asinis. Antibakteriālo īpašību dēļ tos droši var izmantot arī dažādu brūču, tai skaitā, strutojošu, apkopšanai. Ar raspodiņu tēju vai uzlējumu var skalot arī mutes dobumu. Tēja labvēlīgi iedarbojas arī uz nieru, aknu, kuņģa un zarnu darbību.
Baltā nātre jeb panātre
Mieru, mieru – šī nav parastā nātre, kuras asos dzēlienus, šķiet, kaut reizi dzīvē ir sajutis ikviens. Baltā nātre jeb panātre nedzeļ. Tā zied ar skaistiem, baltiem ziediņiem. Ņemot vērā, ka augs satur daudz ēteriskās eļļas, tas ir bezgala aromātisks. Baltās nātres sastāvā ir arī C vitamīns un tādas vielas kā flavonoīdi, holīns, glikozīdi un karotīns. Šo vielu un ēterisko eļļu buķete augam piešķir nomierinošas, tonizējošas un antibakteriālas īpašības.
Balto nātri var pielietot paaugstinātas temperatūras gadījumos, jo tā palīdz mazināt drudzi n arī iekaisumus. Šo augu var pielietot arī dažādu ievainojumu un brūču apkopšanai, strutainu iekaisumu un apdegumu ārstēšanai. Baltās nātres tēja attīra asinis. To pielieto arī ginekoloģisko sūdzību gadījumos, piemēram, asiņošanas mazināšanai, mēnešreižu traucējumu novēršanai, dzemdes savilkšanās procesu veicināšanai. Ņemot vērā, ka augam piemīt arī nomierinošas īpašības, tas var palīdzēt miega traucējumu gadījumā un nervu sistēmas nomierināšanai.
Balto nātri var ievākt līdz pat rudenim. Kaltējami ir gan ziedi, gan lapiņas. Ja vēlas, lai kaltētajām nātrēm ir spēcīgs medus aromāts, ieteicams augu kaltēt ļoti strauji.
Par citām vasaras pilnbriedā vācamajām tējām
vairāk lasi šajā rakstā
DODAMIES PĻAVĀ PĒC TĒJĀM!