Vārda dienu svin: Ludmila, Laimdots, Laimiņš

Lai grieztie ziedi ilgāk dzīvotu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Grieztie ziedi salikti vāzēs rada mājīgu sajūtu un ļauj gabaliņu dabas ienest arī mājās. Taču, kā panākt to, lai ziedi vāzē ilgāk dzīvotu un izskatītos svaigi. Ir daži knifiņi, kas jāzina. Floriste Signe norāda, ka puķēm patīk, ja kājas ir siltumā, bet galvas – aukstumā.

Sagatavojot ziedus likšanai vāzē, jebkuriem ziediem kātu daļa, kas būs ūdenī, jāattīra no lapām un arī ērkšķiem. Pēc tam zieda kāts ar asu nazi jānogriež 45 grādu leņķī (slīpi) un tad var likt ūdenī. Lielākoties ziediem patīk ūdens istabas temperatūrā, taču ir puķes, kurām nepieciešams vēsāks ūdens, piemēram – tulpēm, bet ir puķes, kurām vajag siltu ūdeni – krizantēmām.

Rozes
Rozēm pats svarīgākais, lai tās varētu labi uzsūkt ūdeni. Pirms likšanas ūdenī, notīra kāta daļu (no lapām un ērkšķiem), kas atradīsies ūdenī. Daudzi jau zina, ka ērtāk ir rozes ielikt vannā tādā veidā tās saglabājot ilgāku laiku, bet jāatceras, ka tādā veidā var arī sabojāt zieda galvu. Ja tomēr liek vannā, tad ieteiktu ziedu likt slīpi, atstutējot pret vannas slīpo galu, tā lai zieds netiktu ūdenī. Jāatceras, ka iemērcot ūdenī, slīpi jānogriež kāta gals. Tas nepieciešams, lai puķi liekot vāzē, neveidotos gaisa burbulītis, kas neļauj uzsūkt ūdeni. Var arī piecu centimetru garumā kātu viegli ar nazīti atmizot, tas arī ļaus labāk uzsūkt ūdeni. Pirms apstrādā rozes vai jebkura zieda kātus, ieteicams atcerēties, ka ar neasām šķērēm vai nazi nevajadzētu darboties. Tas veicinās tikai to, ka rozei saspiedīsies vadaudi un tā tik un tā nespēs uzsūkt ūdeni. Ja rozes nepieciešamas, piemēram, nākamajai dienai, tās noteikti vajag ielikt siltā ūdenī, bet nolikt vēsā vietā.

Narcises, hiacintes un citas puķes ar gaļainiem kātiem
Ziediem, kuriem ir gaļīgi kāti (kallām, narcisēm, hiacintēm) tām kātus labāk ir nogriezt taisni, jo tie mēdz atrullēties. Šīm puķēm no kāta izdalās sula, kas ātrāk bojā ūdeni vāzē, tāpēc ieteicam biežāk mainīt ūdeni.

Gerberas un citas puķes ar matainiem kātiem
Puķes ar matainiem kātiem, piemēram, gerberas, vajadzētu likt nelielā silta ūdens daudzumā. Taču pirms tam atkal zieda kātu vajadzētu ar asu nazīti atgriezt 45 grādu leņķī jeb slīpi.

Krizantēmas, ceriņi un puķes ar koksnainiem kātiem
Puķēm, kurām ir koksnaini kāti, piemēram, krizantēmām, ieteicams pirms likšanas ūdenī kāta apakšu piecu centimetru garumā viegli sadauzītu ar āmurīti. Tas veicinās labāku ūdens uzsūkšanu un ilgāku ziedu mūžu istabā. Šo pašu metodi var izmanto arī tagad pavasarī liekot vāzē bērzu zariņus, ceriņus utt.

Konsultēja floriste Signe Mergina

Dalīties.

Atstāt Ziņu