Vārda dienu svin: Ivars, Ilgvars

Ko darīt ar vecajiem CD?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Revidēju māju un metu visu ko ārā, man ir vesela čupiņa ar veciem CD, kas nedarbojas vai ir nevajadzīgi. Gandrīz jau izmetu miskastē, bet attapos, ja nu tie ir bīstamie atkritumi? Kur lai tos liek?” – ar šādu jautājumu Feja vērsusies Padomu sadaļā, lūdzot dalīties ar informāciju, kur var nobēdzināt vecos CD.

Jāsaka godīgi, arī man nav ne jausmas, kur tos var likt, bet tiešām arī manās atvilktnēs ir kaudze CD un diskešu, no kuras labprāt tiktu vaļā.

Ar vīru spriedām varbūt tos var mest plastmasai paredzētajā konteinerā? Nu, vismaz disketes. Nekā. Zaļā punkta mājas lapā skaidri norādīts – šķirošanas konteineri ir paredzēti tikai izlietotajam iepakojumam; vecās disketes, CD matricas, videokasetes un audiokasetes nav iepakojums, tādēļ tās nedrīkst mest šķirošanas konteineros.

Turpat arī norādīts, ka šīs lietas netiek vāktas un nodotas pārstrādei tādēļ metamas sadzīves atkritumiem paredzētajā konteinerā.

Taču tas nebūtu prātīgākais risinājums. Greenlivingtips.com rakstīts, ka CD ir gatavoti no dažādām lakām un alumīnija, lielākoties tie sastāv no polikarbonāta plastikas – plastika, kas veidota no jēlnaftas. Līdz ar to atkritumu laukumi nav labākā izvēle, kur tos nobēdzināt – tie tur mētāsies pat simtiem gadu. Taču arī sadedzināt tos nevajag, jo degot tie izdala toksiskus izgarojumus.

Ko tad ar tiem darīt?

 • Mūzikas diskus, kas nav bojāti, taču vienkārši tev ir apnikuši, nemet ārā. Tas, ka tu vairs nespēj klausīties kādu grupu, nenozīmē, ka kādam no taviem draugiem, paziņām tā arī nepatīk. Apvaicājies un atdāvini diskus viņiem.

Ja tomēr diski ir bojāti, esi radoša un pārveido tos par dažādām noderīgām lietām.

 • Izmanto diskus kā oriģinālus tējas vai dzērienu paliktņus. Vari tos pārkrāsot.
 • No CD var pagatavot lielisku putnu atbaidīšanas līdzekli. Ja tavam ķiršu kokam vai dārzam regulāri uzbrūk putni, izveido no diskiem putnu biedēkli – iesien tos virtenē un pakar kaut kur dārzā. Saules atspīdums no diskiem liks putniem baidīties lidot tuvāk.
 • Pagatavo oriģinālu galda lampiņu. Šeit ir parādīts un aprakstīts, kā to izdarīt – photocreations.ca 
 • Izveidos vēstuļu turētāju. Šeit ir parādīts un aprakstīts, kā to izdarīt – allfreecrafts.com
 • Vari vienkārši vecos diskus iesiet virtenē un izmantot kā neparastu sienas dekorāciju.
 • CD var izmantot kā sveces paliktni
 • No vecajiem diskiem var izveidot lielisku auskaru turētāju. Izurb tajos mazus caurumiņus, uzstutē uz kāda statīva un turētājs gatavs!
 • Un galu galā arī Lieldienas nav aiz kalniem – izmanto CD kā olu turētāju. Pirms tam vari to apgleznot vai aplīmēt.

Iedvesmai: Šajā interneta vietnē pārdod no vecajiem CD gatavotus sienas pulksteņus – recyclingcds.com

Un, protams, ikdienā piedomā pie tā, lai nerastos jauni nevajadzīgi CD.

 • Iegādājies un izmanto pārrakstāmos CD/DVD diskus
 • Izvēlies mūziku biežāk iegādāties internetā, lejupielādējot dziesmas, nevis pērkot diskus

 

Ja arī Tev ir kāda ideja, kā nevajadzīgo CD pārvērst par otrreiz lietojamu priekšmetu, padalies!

 

Dalīties.

4 komentāru

 1. Annija Goldberga on

  kas man patīk sievietespasaulē.lv – ar tevi komunicē, atsaucas, ja tu jautā, kā savā klubiņā. patiešām no sirds paldies!<br>turklāt piedāvā superīgākās idejas 🙂 godavārds, man ļoti patīk! par palikņiem noteikti padomāšu, paldies!

 2. Annija Goldberga on

  tikai šis gan drusku ož pēc aicinājuma uz pirātismu: "Un, protams, ikdienā piedomā pie tā, lai nerastos jauni nevajadzīgi CD." :))) joks 🙂

Atstāt Ziņu