Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Kas jāņem vērā izvēloties indukcijas plīts virsmu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Plānojot virtuves iekārtojumu, neatņemama sastāvdaļa ir plīts virsmas iegāde, jo virtuve nešaubīgi ir katras mājas pavards, kurā top maltīte visai ģimenei. Kā saprast un kā izvēlēties piemērotāko plīts virsmu? Konvekcijas tipa virsmu – gāzes, elektrisko vai halogēnlampu vitrokeramisko, čuguna vai tomēr indukcijas plīts virsmu?

Ar ko atšķiras indukcijas plītis no konvekcijas virsmām?
Izvēloties konvekcijas plīts virsmu, nebūs nekādu raižu par gatavošanas trauku izvēli, jo uz šīm virsmām var gatavot ar jebkura materiāla gatavošanas traukiem (alumīnijs, nerūsējošais tērauds, stikls u.tml.), taču izvēloties indukcijas plītis jāņem vērā, ka uz tām darbosies tikai šai virsmai atbilstoši trauki.

Indukcijas riņķis galvenokārt sastāv no solenoīda (cilindriska stieple, pa kuru plūst elektrība). Tas, saskarē ar magnētisku metālu, izveido magnētisko lauku, kas ražo izraisītu elektromotīvu spēku jeb sakarst.

Lai šis process notiktu, materiālam, kas ir saskarē ar solenoīdu, ir jābūt magnētiskam. Alumīnija katls nedarbosies uz indukcijas plīts virsmas, jo alumīnijs ir nemagnētisks metālisks materiāls. Lai alumīnija katls strādātu uz indukcijas plīts virsmas, katla pamatnei tiek uzlikts magnētisks, nerūsējošā tērauda disks (parasti 18/0). Šeit arī rodas atbilde uz jautājumu, kāpēc indukcijas plītīm paredzētie gatavošanas trauki ir dārgāki par tiem, kas nav – papildu pievienotā diska izgatavošana un uzstādīšana veido papildu izsmaksas.

Izvēloties indukcijas virsmu, uzmanība jāpievērš trauku izmēram
Vēl viena būtiska lieta, kas jāņem vērā izvēloties indukcijas plīts virsmas ir ne tikai gatavošanas trauku – katlu, pannu, piemērotība šai virsmai, bet arī šo trauku pamatnes izmērs. Kāpēc?

Indukcijas plīts virsmu ražotāji ir izgatavojuši programmatūru, lai atpazītu piemērotu materiālu esamību un arī drošības nolūku dēļ ir izveidojuši noteikumu kopumu, kas parāda, kura virsma, kādos gadījumos nepiegādā enerģiju. Tas tika darīts, lai aizkavētu nejaušu karstuma padevi, piemēram, nejauši atstājot metāla dakšu uz plīts virsmas, kas citādi varētu sasniegt ļoti augstu temperatūru ļoti īsā laika posmā un radīt lielu risku lietotājam.

Tādēļ ļoti būtisks ir stieples izmērs, kas atrodas plīts virsmā; tas nozīmē, ka svarīgs ir gatavošanas trauka pamata izmērs, kas rūpīgi piemērojams katram plīts riņķim.

„Ja plīts riņķa ar stiepli (solenoīdu) 210 mm diametrā minimālais katla/pannas atpazīšanas slieksnis ir sākot no 130mm, tad uz šīs indukcijas plīts virsmas nedarbosies gatavošanas trauki, kuru pamatne ir mazāka par 130mm”

Tas jāņem vērā gatavojot uz indukcijas plīts virsmām – konkrētos apstākļos šis var radīt situāciju, ka gatavošanas trauks nestrādā uz šīs plīts virsmas. Bieži vien ir gadījumi, kad uzzīmētais plīts riņķa lielums neatbilst stieples izmēram, kas atrodas apakšā, īpaši novērojams lētākajiem izstrādājumiem un tiek darīts, lai ietaupītu ražošanas izmaksas. Arī šādos gadījumos attiecīgā izmēra katls/panna, kas atbilst plīts riņķa lielumam, nedarbosies, jo apakšā būs neatbilstoša izmēra stieple. Iesakām iegādāties zināmu un pārbaudītu firmu izstrādājumus!

Tieši šī apstākļa dēļ Eiropas Standartizācijas Komiteja izstrādājusi tehnisko standartu, kas attiecās uz mājas lietošanai paredzētām plīts virsmām ar vienu stiepli. Vissvarīgākais, ka regula nodrošinās sapratni par saistību starp plīts virsmu un gatavošanas traukiem.

Lai mazinātu problēmas mazumtirdzniecības tīkla RITO lielākie katlu un pannu ražotāji ir samazinājuši sortimentu, izņemot no ražošanas gatavošanas traukus ar  problemātiskajiem izmēriem, kā arī atsevišķās instrukcijās un preču katalogos norāda maksimālo diametru, kas var tikt lietots uz attiecīgās plīts virsmas.

 

Lasītāji dalās pieredzē: kādas ir jūsu domas par indukcijas plītīm



Dalīties.

2 komentāru

Atstāt Ziņu