Vārda dienu svin: Baiba, Barbara, Barba

Kas gaidāms 2012.gadā?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jaunais gads katrreiz nāk ar jautājumu – kāds tas būs? Un, protams, ar cerību, ka atbilde ir – labāks kā iepriekšējais. Lai nebūtu tikai jāmin un jāzīlē, piedāvājam jums jau zināmos 2012.gada svarīgākos pieturas punktus – gan par lietām, kas skars mūsu naudas makus, gan Jaunā gada gaidītākajiem un nozīmīgākajiem notikumiem.

Ekonomika & Nauda: maksāsim vairāk par gāzi, benzīnu un lidojumiem
* Nākamais gads paies otrā ekonomikas krīzes viļņa gaidās, prognozēs un varbūtībās par tā ietekmi uz Latvijas ekonomiku. Ņemot vērā piesardzīgo IKP pieauguma prognozi – 2,5% un citiem nepārspīlētiem aprēķiniem, izskatās, ka vismaz uz “papīra” mūsu valdība ir gatava iespējamajai otrās krīzes ietekmei uz Latvijas ekonomiku.

* Ekonomikā arī kāda patīkama ziņa – tiek prognozēts zelta, platīna un sudraba cenas pieaugums.  Vairāk šeit.

* Par inflācijas pieaugumu nākamgad gādās degvielas tirgotāji, kas jau ar pirmo janvāri sola benzīna cenas pieaugumu par 1,6 santīmiem. Taču dīzeļdegvielas cenas kritumu par 0,2 santīmiem.

* Gaidāmās krīzes iespaidā un jau esošo Eiropas valstu finanšu problēmu dēļ, iespējams, var samazināties arī no Eiropas saņemto līdzekļu apjoms Latvijai. Tajā skaitā mums stāv priekšā cīņas ES gaiteņos par lielākiem platību maksājumiem, kopējo finansējumu nākamajam plānošanas periodam u.c. svarīgām lietām.

* Tā kā nākamgad sāks sertificēt auto virsbūvju remontu servisus, tad gaidāms arī šīs nozares pakalpojumu cenu pieaugums, tajā skaitā par OCTA polisēm maksāsim vairāk.

* Lai 2014. gadā ieviestu eiro, mums ļoti svarīgi nākamgad izpildīt vienotās valūtas ieviešanas nosacījumus, jeb Māstrihtas kritērijus. Tas nozīmē, ka jāsamazina inflācija līdz maksimums 2,8%, budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no IKP (LV budžetā plānots 2,5%) un citi svarīgi punkti. Sīkāk par Māstrihtas kritērijiem šeit. Šobrīd, piesardzīgā valdības darbība un iepriekšējo gadu lielā “griešana” ļauj cerēt, ka mums izdosies.

* Palielināsies arī maksa par dabasgāzi. Tiem, kas izmanto gāzes plītis, tarifs no 1. janvāra palielināsies par 9%, savukārt tiem, kas dabasgāzi izmanto apkurē, tarifs būs par 14% augstāks, nekā pašlaik piemērotais.

* Nākamgad dārgāki kļūs lidojumi. Turpmāk no pasažieriem tiks iekasēta drošības nodeva. Ja tā pieskaitīta aviobiļetei, tad nodevas apmērs ir 6,5 eiro jeb 4,57 lati. Ja lidosta veic drošības maksas iekasēšanu (tikai “Ryanair”), tad septiņi eiro jeb 4,92 lati.

* Daudzas no mums jaunā gada pirmajā pusē personīgi iepazīsies ar „nulles deklarāciju”, jo stājies spēkā tā dēvētais „nulles deklarācijas” likums. Tas attiecas arī uz Tevi, ja Tev ir vismaz 10 000 latu vērti nekustamie īpašumi Latvijā, uz kuriem līdz šim nav nostiprinātas īpašumtiesības Zemesgrāmatā. Arī tad, ja Tev pieder transportlīdzeklis ārvalstīs, kura iegādes vērtība pārsniedz 10 000 latu. Un, protams – naudas uzkrājumi, iegādātās kapitāla daļas, parāda vērtspapīri, aizdevumi, parādsaistības un citi īpašumi, kuru katra kopējā vērtība pārsniedz 10 000 latu.
Piemēram, cilvēkam, kuram kredītā iegādāts dzīvoklis un kuram deklarācijas iesniegšanas brīdī ir nenokārtotās parādsaistības virs 10 000 latu, atlikusī bankai atmaksājamā summa būs jādeklarē. Tas ir jādara neatkarīgi no tā, ka zemesgrāmatā ir atzīme par nekustamā īpašuma apgrūtinājumu ar kredītu.
Informāciju par „nulles deklarāciju” iedzīvotāji var saņemt, zvanot uz VID Klientu apkalpošanas centru pa tālruņa numuru 1898. VID informāciju iedzīvotājiem sniedz bez maksas. Vairāk lasi šeit.

Veselība: ‘Aplokšņu algas’ saņēmējiem par medicīniskiem pakalpojumiem būs jāmaksā pašiem

* No 2012.gada 1. jūlija valdība plāno ieviest sistēmu, kad plānveida medicīniskos pakalpojumus apmaksās tikai tiem iedzīvotājiem, kas maksā nodokļus. “Aplokšņu algu” saņēmējiem šīs izmaksas būs jāsedz pilnā apmērā. Tas gan neskars neatliekamās palīdzības sniegšanu. Vairāk lasi šeit.

* Ar februāri ārstiem, izrakstot kompensējamās zāles pirmreizējiem pacientiem, receptē būs jānorāda to starptautiskais ķīmiskais nosaukums, kas ļaus aptiekās izsniegt lētāku medikamentu. Vairāk lasi šeit.

Politika: tuvākā aktualitāte – referendums par krievu valodu

* Martā Krievijā gaidāmas prezidenta vēlēšanas. Sagaidāms, ka nākamā gada sākumā būsim liecinieki dažādiem notikumiem un Putina pārsteigumiem, lai sasniegtu iecerēto mērķi – kļūtu par prezidentu. Neapšaubāmi, tas ietekmēs arī Latvijas un Krievijas attiecības.

* 15. februārī atzīmēsim mūsu valsts pamatlikuma – Satversmes 90. gadadienu. Un jau drīz pēc tam – 18. februārī (pagaidām oficiāli vēl nenosaukts datums, sakarā ar parakstu vācēju iesniegto apelāciju) notiks referendums par grozījumiem mūsu pamatlikumā,  par krievu valodas kā otras valsts valodas ierakstīšanu Satversmē. Tādēļ sagaidāms, ka pirmie mēneši paies zem valodu un etniskās piederības diskusiju krustugunīm.

* 6. februārī svētki būs Apvienotajā karalistē, kad tiks atzīmēta Elizabetes II Vindzoras 60. valdīšanas gadskārta. Atsaucot atmiņā 2011. gada lielās prinča Viljama kāzas, jādomā, ka arī šis notikums tiks atzīmēts ar vērienu.

* Vēl kādas prezidenta vēlēšanas būs 6. novembrī. Šoreiz būs jāizšķiras Amerikas tautai. Arī šīs vēlēšanas ASV atstās iespaidu uz Latviju. Jaunievēlētā prezidenta politiskā piederība noteiks daudzus svarīgus jautājumus, tajā skaitā situāciju Irākā.

Kultūra: Vai atklāsim Gaismas pili?

* Sākas gatavošanās 2013. gada dziesmu un deju svētkiem. 2012. gadā jāapgūst jaunais repertuārs un sevi jāpierāda novadu skatēs.

* 22., 24. un 26. maijā varēsim sekot līdzi notikumiem Eirovīzijā. Šobrīd ir noskaidrotas 20 dziesmas, kas iekļuvušas Latvijas pusfinālā (dziesmas vari noklausīties šeit). Bet kura nokļūs Azerbaidžānā, to rādīs laiks.

* Liepājā, aptuveni jūnijā, varētu sākt koncertzāles jeb daudzfunkcionālā centra “Lielais dzintars” būvniecību. Ēkā paredzēts izvietot arī Liepājas mūzikas vidusskolu.

* Novembrī ir jābūt pabeigtai mūsu Gaismas pilij – Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.

Sports: Vasarā turēsim īkšķus Olimpiskajās spēlēs!

* No 1. janvāra divu nedēļu garumā varēsim sekot līdzi komandas „Team Latvia” – Andra Dambja un Māra Saukāna piedzīvojumiem Dienvidamerikas rallijreidā „Dakāra 2012″. Latvieši ir pirmie, kas jebkad šo rallijreidu mēģinājuši pievarēt ar auto, ko darbina elektromotors. Lai kā arī mūsējiem veiktos, viņi ieies pasaules vēsturē.

* No 13.—22. janvārim Austrijas pilsētā Insbrukā notiks pirmās Jaunatnes Ziemas Olimpiskās spēles, turēsim īkšķus par savējiem!

* Gada lielākais sporta notikums – vasaras Olimpiskās spēles Londonā no 27.jūlija līdz 11. augustam

* Olimpisko gadu noslēgs vasaras Paralimpiskās spēles, kas notiks no 29. augusta — 9. septembrim.

Pasaules gals: Vai piedzīvosim Lielās pārmaiņas?

* Par īstu satricinājumu ir kļuvis 2012. gada 21. decembris, kad beidzas senais Maiju kalendārs. Tieši tas veicināja cilvēku iztēli un sēja bažas par to, vai arī pasaule šajā datumā beigs eksistēt? Taču pēc astronomu informācijas 2012. gads ne ar ko nav ievērojams – Zemei netuvojas nedz asteroīdi, nedz citas kataklizmas.

* Tomēr pastāv arī otra teorija, proti, 2012.gada decembrī mainīsies nevis Zeme, bet paši cilvēki. Kvantu lēciena rezultātā cilvēki pārcelšoties citā dimensijā, kļūstot teju vai par astrālām būtnēm ar spēcīgu apziņu. Radīšoties jaunā, sestā cilvēku rase, kuras pazīmes būs radoša dar­bība, pozitīvs domāšanas veids, pārpasaulīga mīlestība un līdzcietība pret visām jutīgām būtnēm. Vairāk par pasaules gala tēmu lasi šeit.

Laika apstākļi: Ziema varētu parādīties februārī, vasaru sola tropisku 

* Esam noilgojušies pēc baltas ziemas, vai jaunajā gadā tā būs? Tiek prognozēts, ka janvārī saglabāsies līdzīga gaisa temperatūras anomālija kā decembrī, kas bijis ļoti silts mēnesis, pat 2-4 grādi virs normas. Iespējams, ka Latvijā raksturīgā ziema klasiskajā izpratnē iestāsies, tuvojoties februārim. Tad varētu būt stiprs sals – arī mīnus 20 grādi.

* Meteorologi prognozē, ka nākamā vasara varētu būt karsta un ar teju tropiskiem laikapstākļiem.

Modes un citas tendences: Traka krāsainība!

* Fiziskās formas uzturēšanā aizvien populārāka, īpaši jauniešu vidē, kļūs “vides, jeb ielu vingrošana”, kas neprasa atrašanos piesmakušā telpā, bet ļauj vienlaicīgi arī būt svaigā gaisā.

* Aktuālās krāsas apģērbā 2012. gada pavasarī / vasarā – melns un balts, maigi toņi, mierīgi, dabiski toņi. Zemes un etniskas krāsas – zaļš, tumši zils, brūns, oranžs.

* Aktuālie raksti – flora un fauna. Ziedi, augļi, dārzeņi, dzīvnieki, putni un zemūdens valstība. Arī traka krāsainība – daudz krāsas un rakstu. Atkal modē būs ģeometriski raksti un veidojumi, sadalošās joslas. Lieli krāsu laukumi, kas sadala apģērbu daļās vertikāli, horizontāli un pa diagonāli.

* Materiāli un tehnika – caurspīdīgs un viegls, dažādi caurumiņi (faktūrā), tamborējumi un mežģīnes, bārkstis (arī aksesuāros).

* Silueti un akcenti – šogad viss maksimāli. Gari, plati, kupli (svārki) un brīvi. Apģērbiem noapaļota mala, kokona izskats. Rombveida siluets. Atkailinātas krūtis gan ar izgriezuma, gan caurspīdīga materiāla palīdzību, atkailināti pleci un mugura. Bikses ar paaugstinātu jostas vietu un paplatinātiem gurniem. Šorti, ļoti īsi šorti. Jumpsuit jeb kombinezons.

* Kurpes – Uz papēža vai platformas.

* Rotas – No galvas līdz kājām, lielas un interesantas.

* Mati – Dabiski un mazliet mežonīgi, bizes.

Pievērs uzmanību! 2012. būs garais gads – atceries apsveikt tos, kas dzimuši 29. februārī!

Protams, tās ir lietas un notikumi, ko piedzīvosim mēs visi. Taču katrai no mums noteikti būs virkne savu īpašo 2012.gada notikumu. Vai jau zini, kāds būs Tavējais?


Dalīties.

3 komentāru

  1. Iepriecina vasaras prognozes, tādu karstu īstu vasaru ļoti gribētos! Un lai ziema neievelkas, lai ātrāk pavasaris nāk!

Atstāt Ziņu