Vārda dienu svin: Guntra, Ginters, Marianna

Kamēr nav par vēlu: dzemdes kakla vēža profilakse

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kā iespējams sevi pasargāt no dzemdes kakla vēža? Ar regulārām pārbaudēm jeb skrīningu un vakcīnu.

Regulāras pārbaudes jeb skrīnings

Sākotnējās izmaiņas dzemdes kaklā nav jūtamas, tāpēc vienīgais veids, kā atklāt audzēju agrīnā stadijā, ir dzemdes kakla vēža skrīnings jeb onkocitoloģiskās uztriepes analīzes veikšana.

Kā skrīnings izpaužas un cik bieži tas jāveic?
Dzemdes kakla skrīnings ir process, kura gaitā no sievietes dzemdes kakla tiek paņemtas šūnas. Šūnas paņem veselības aprūpes speciālists, un pēc tam to atbilstību normai pārbauda histopatologs. Jebkura neatbilstība normai var liecināt par pirmsvēža izmaiņām vai invazīvu dzemdes kakla vēzi. Skrīningu nepieciešams atkārtot vismaz reizi 3 gados.

Ko skrīnings dod?
Savlaicīga slimības diagnostika palīdz novērst līdz 80% vēža gadījumu!
Arī dzemdes kakla skrīnings nozīmē agrīnu ar cilvēka papilomas vīrusu saistītu, potenciāli bīstamu pirms-vēža šūnu izmaiņu atklāšanu, diagnostiku un ārstēšanu. Tādējādi izmaiņas dzemdes kaklā tiek diagnosticētas tad, kad tās vēl viegli pakļaujas ārstēšanai un nav sasniegušas audzēja stadiju. Tām sievietēm, kuras regulāri veic skrīningu, dzemdes kakla vēža attīstības risks tiek būtiski samazināts.
Tomēr jāatceras, ka skrīnings nepasargā no cilvēka papilomas vīrusa infekcijas, kā dēļ rodas dzemdes kakla vēzis.

Kas ir bezmaksas skrīninga programma? Vai es arī varu tajā tikt?
Latvijā kopš 2009. gada janvāra ir uzsākts organizētais dzemdes kakla skrīnings, proti, valsts sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem reizi trīs gados apmaksā onkocitoloģiskās uztriepes analīzes. Ja esi šajā vecumgrupā, tev atliek gaidīt, kad pa pastu saņemsi īpašu uzaicinājumu doties uz bezmaksas pārbaudēm.

 

Vakcinācija

Kā vakcīna var pasargāt mani no dzemdes kakla vēža?
Vakcinācija ir dzemdes kakla vēža profilakses metode, kas darbojas, stimulējot sievietes imūnsistēmas spējas sniegt papildu aizsardzību pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju.

Pēc vakcinācijas sievietes imūnsistēma atpazīst „uzbrūkošos” vīrusus un izstrādā antivielas, kas cenšas tos iznīcināt vai padarīt nekaitīgus. Šādā veidā imūnā sistēma labāk spēj aizsargāt sievieti no dzemdes kakla vēža.

Pat ja sieviete jau ir nonākusi saskarē ar vīrusu, vakcinācija vēl aizvien ir noderīga. Kaut arī cilvēka papilomas vīrusa infekcija ir izplatīta to sieviešu vidū, kurām ir seksuālas attiecības, lielākā daļa no tām nav inficētas ar visiem vakcīnā iekļautajiem vīrusa tipiem. Tas nozīmē, ka nevakcinējoties viņas var pirmreizēji inficēties ar citu augsta riska vīrusa tipu vai atkārtoti inficēties ar to pašu vīrusa tipu, ko iepriekš!

Sievietei pirms vakcinācijas nav obligāti jānosaka vīrusa klātbūtne organismā, jo ar šīs analīzes palīdzību nav iespējams konstatēt, vai vīruss ir nepārejošs vai nē. Vakcinējoties, sieviete iegūst aizsardzību pret jau iepriekš konstatētā vīrusa tipa atkārtotu infekciju, ja šis tips ir iekļauts vakcīnas sastāvā, kā arī aizsardzību pret citiem vēzi izsaucošajiem cilvēka papilomas vīrusa tipiem, kas iekļauti vakcīnas sastāvā.

Kur iespējams vakcinēties un cik maksā vakcīna?
Tavs ginekologs vai ģimenes ārsts sniegs padomu, vai vakcīna ir tev piemērota. Vakcinācijas kurss ir ļoti vienkāršs – tiek veiktas trīs injekcijas rokā sešu mēnešu ilgā periodā. Latvijā trīs injekciju kursa izmaksas būs no 220 – 250 Ls.
Ja tu esi izlēmusi vakcinēties, vakcīnai jābūt pieejamai tava ginekologa vai ģimenes ārsta prakses vietā, līdz ar to tev nav jādodas uz aptieku ar recepti, lai to nopirktu.

Esmu izlēmusi vakcinēt savu meitu. No cik gadu vecuma būtu ieteicams to darīt?
Dzemdes kakla vēža vakcīna nav paredzēta meitenēm līdz 10 gadu vecumam. Tev jāzina, ka Latvijā sākot ar šī gada 1.septembri tiks uzsākta valsts bezmaksas 12 gadīgu meiteņu vakcinācija. Tā kā seko līdzi informācijai un interesējies pie sava ģimenes ārsta!

Kāds ir vakcīnas iedarbības ilgums?
Tā kā vakcīna ir jauna, vēl nevar apgalvot, ka tā derēs uz visu mūžu, taču pašreizējie pētījumi rāda, ka tās darbība var saglabāties līdz pat 20 gadiem.
Līdz šim vakcīnas efektivitātes 5,5 gadu izvērtējuma laikā, ir pierādīts, ka tā darbojas labi un turpina sniegt aizsardzību. Pagaidām nav konstatēta nepieciešamība veikt revakcināciju. Efektivitātes pētījums turpinās, un ārsti un sievietes tiks informēti par iespējamām izmaiņām un nepieciešamību veikt revakcināciju.

 

Lasi vēl!

Dzemdes kakla vēzis – kas tas ir un kā rodas

Dalīties.

6 komentāru

  1. Tiešām dārga. Ja trīs reizes ir pote, tad katru reizi ap 80 latiem jāmaksā. Šais laikos šaubos, vai kāds var atļauties tādu naudiņu. Vismaz es nevaru un man apkārt arī nevienā ģimenē sieviete to nespētu nosegt. Mums knapi pietiek komunālajiem, pārtikai un transportam, pat lai iegādātos jaunus apavus saplīsušo vietā ir jāplāno un jāpakrāj…

  2. Jā, dārgs pasākums. Taču es neatbalstu, ka to vajadzētu apmaksāt valstij. Jo tomēr katras sievietes pamata pienāums ir regulāri (vismaz reizi gadā) doties pie ginekologa uz proflaktiskajām pārbaudēm. Ja sieviete to nevīžo, nu par ko tad mēs vēl runājam!

  3. Esmu pret vakcinaciju. Tas ir regularu parbauzu jautajums, un galu gala – ka mes zinam, vezis rodas no pasaules uzskata, aizvainojuma, ne jau no viirusa. tas ir kartejais farmacijas bullshits

Atstāt Ziņu