Vārda dienu svin: Artūrs, Artis

Kad tu pēdējo reizi pārbaudīji savas krūtis?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā slimība sievietēm, bet tu vari sevi pasargāt! Cik bieži tu veic savu krūšu pašizmeklēšanu? Vēlams to darīt katru mēnesi jau kopš 20 gadu vecuma.

Veselīgs dzīvesveids par 40% samazina risku
Krūts veselības mēnesis pasaulē tiek atzīmēts jau 25.gadu, šī gada moto – veselīgs dzīvesveids būtiski samazina iespējas saslimt ar krūts vēzi. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs dr.med. A. Irmejs stāsta par jaunākajiem Pasaules vēža pētniecības fonda pētījumiem: „Zinātnieki ir konstatējuši, ka, ievērojot veselīgu dzīvesveidu, krūts vēža saslimšanas biežums samazinās par 40%. Uzturot normālu ķermeņa svaru, rūpējoties par veselīgu uzturu un vismaz 30 minūtes dienā regulāri veicot fiziskas nodarbības, ikviena var sevi pasargāt,” piebilstot, ka tāpat no krūts vēža iespējams izvairīties, pēc iespējas ilgāk barojot bērnu ar krūti.

“Uzturot normālu ķermeņa svaru, rūpējoties par veselīgu uzturu un vismaz 30 minūtes dienā regulāri veicot fiziskas nodarbības, ikviena var sevi pasargāt. Tāpat no krūts vēža iespējams izvairīties, pēc iespējas ilgāk barojot bērnu ar krūti.”

Lai Latvijas sievietēm padarītu pieejamāku informāciju par krūts vēža profilaksi un ārstēšanu, Stradiņa slimnīcas Krūts slimību centra speciālisti izveidojuši mājas lapu www.krutsvezis.lv. Mājas lapa ļauj iepazīties ar labdabīgām un ļaundabīgām krūts slimībām, saprast krūts diagnostikas metodes un to pielietojumu, noskatīties video, izdzīvojot līdzi sievietes stāstam par aizdomām, ārsta konsultāciju, operāciju, pēcoperācijas periodu, kā arī iemācīties veikt pašpārbaudes, ko sievietēm regulāri ieteicams veikt jau no 20 gadu vecuma.

Dodies uz krūts vēža skrīningu!
Staru un ķīmijterapijas centra vadītāja dr.med. Gunta Purkalne uzsver: „Konstatējot izmaiņas krūtī – cietus veidojumus vai bumbuļus, nekavējoties jādodas pie ārsta, jo savlaicīgi diagnosticēta krūts vēža (1., 2. stadijā) izārstēšanas iespēja ir 90%. Ja vēzis atklāts 3. vai 4. stadijā – 45%. Gribu arī aicināt sievietes atsaukties valsts apmaksātajai mammogrāfijas skrīninga programmai, jo izmaiņas krūtīs ne vienmēr ir sataustāmas, toties izmeklējumos redzamas un savlaicīgi diagnosticējamas.”

Stradiņa slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs dr.med. A. Irmejs norāda: „Pašreiz atsaucība krūts vēža skrīningam ir ļoti zema. No 47 377 gada pirmajā pusgadā uzaicinātajām sievietēm uz pārbaudi ieradušās 15,9 % jeb 7521 sievietes, no tām mazāk par procentu jeb 9 sievietēm atklāts krūts vēzis. Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā līdz šī gada 1. oktobrim tika veikti 840 skrīninga mammogrāfijas izmeklējumi. Slimnīca ir nodrošinājusi iespēju veikt 80 skrīninga mammogrāfijas nedēļā. Aicinām sievietes zvanīt uz reģistratūru pa tālruni 67069200 un pierakstīties uz skrīninga mammogrāfiju.”

Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā slimība sievietēm. Katru gadu Latvijā diagnoze krūts vēzis tiek noteikta apmēram 1 000 pacientiem, 2008. gadā 1008 pacientiem. Ja ļaundabīgais audzējs tiek atklāts agrīnā stadijā, ārstēšana norit veiksmīgi. Taču apmēram 35% gadījumu sievietes pie ārsta ierodas novēloti un līdz ar to ārstēšanas rezultāti nav apmierinoši.

Krūšu pašizmeklēšana: kad to veikt?

  • Sievietēm, kurām ir menstruācijas – nedēļu pēc menstruāciju sākšanās, tātad apmēram no piektās līdz desmitajai dienai pēc pirmās asiņošanas dienas
  • Sievietēm, kurām jau vismaz gadu ir menopauze vai izoperēta dzemde un olnīcas – jebkurā pašu izraudzītā noteiktā dienā, piemēram, mēneša pirmajā dienā
  • Sievietēm, kurām menstruācijas notiek neregulāri – nedēļu pēc asiņošanas sākuma. Ja menstruācijas vairākus mēnešus izpaliek vai atkārtojas viena kalendārā mēneša laikā – nedēļu pēc asiņošanas sākuma vai jebkurā pašu izraudzītā noteiktā dienā, ja subjektīvi neizpaužas cikliskas hormonālās svārstības (krūšu piebriedums un sāpīgums).
  • Sievietām, kuras lieto hormonālās kontracepcijas tabletes – katra jauna iepakojuma pirmās tabletes ieņemšanas dienā.

Reizi mēnesī ieteicams krūtis iztaustīt arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā. Krūšu pašizmeklēšanu vēlams veikt reizi mēnesī, sākot no 20 gadu vecuma. Arvien izmantojiet izmeklēšanai piemērotāko laiku. Padariet regulāru pašizmeklēšanu par paradumu – tā ir vislētākā metode, kas palīdz savlaicīgi atklāt brīdi, kad būs pamats doties pie ārsta.

Dalīties.

Atstāt Ziņu