Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Kā vīrietis var būt ginekologs?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kad mums jādodas pie ārsta, īpaši nesatraucamies. Bet, kad jādodas pie ginekologa, nedaudz mulstam. Taču, ja jums būtu jādodas pie ginekologa vīrieša? Kādai tas nav nekas īpašs, bet kāda joprojām sarkst. Šoreiz rakstu sērijā „Tik atšķirīgi līdzīgie” iepazīsimies tieši ar viņiem, tik intīmās profesijas pārstāvjiem. Kas kopīgs un, kas atšķirīgs Ilzei un Mārim, abiem esot ginekologiem?

Iepazīsimies!

Ārste- ginekoloģe Ilze Lieljure, 56 gadi, sava privātprakse „Medeora”, kā arī pieņem valsts klīnikā Ādažos. Dzīves moto – “Nenodari otram neko tādu, ko negribētu, lai nodara tev”.

 

 

 

 

Ārsts- ginekologs Māris Arājs, 30 gadi, pamatdarbs klīnikā EGV. Dzīves moto – “Gāzi grīdā”.Kāpēc tieši šāda profesijas izvēle?

Ilze: Patiesībā man nebija nekādu šaubu profesijas izvēlē, zināju, ka būšu ārste. Tikai sākumā nebiju pārliecināta vai būšu bērnu ārsts vai ginekologs.
Māris: Pirmkārt jau jāsāk stāsts par to, kāpēc izvēlējos medicīnu – tā ir vēlme palīdzēt cilvēkiem, uzklausot viņu sūdzības un sāpes un ārstējot padarīt viņu dzīves saulainākas. Ginekoloģijas izvēlē liela loma noteikti ir manam skolotājam – Dr. Voldemāram Lejiņam, kurš radīja interesi par operatīvo ginekoloģiju un medicīnisko apaugļošanu.

Kur jūs mācījāties un kādas vispār zināšanās vēl ir nepieciešamas, lai strādātu par ginekologu?
Ilze: Esmu beigusi Rīgas medicīnas institūtu. Taču, lai strādātu par ginekologu jāmācās visu mūžu, jo vienmēr ir kas jauns ko iemācīties un uzzināt.
Māris: Esmu beidzis Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas fakultāti, iegūstot ārsta diplomu. Tam sekoja specializācija Latvijas Universitātes pēcdiplomu izglītības daļā – ginekoloģijas un dzemdību specialitātes rezidentūrā (5.-pēdējais gads – vasarā būs eksāmens). Papildus arī zināšanas iegūtas dažādos starptautiskos kongresos.

Kas ir patīkamākais un nepatīkamākais šajā amatā?
Ilze: Patīkamā ir ļoti daudz. Tie ir, piemēram, veiksmīgie ārstēšanas gadījumi, veiksmīgi novadītas grūtniecības, kad piedzimuši veselīgi bērni. Nepatīkami ir ja neizdodas labs kontakts ar pacientiem, bet par laimi, šādi gadījumi ir ļoti reti.
Māris: Patīkamais vienmēr ir lietas, kas saistītas ar pozitīvām emocijām ārstam un pacientam – tas būtu, pēc ķirurģiskas iejaukšanās strauja pacienta pašsajūtas uzlabošanās, vai pēc medicīniskās apaugļošanas veiksmīga grūtniecības iestāšanās un turpināšanās. Savukārt nepatīkamais ir viss pretējais – grūtniecības mākslīga pārtraukšana, reizēm onkoloģija.

Vai ir nācies saskarties ar kādiem stereotipiem vai kādiem citiem komentāriem par to, ka esat ginekologs?
Ilze: Nevaru atcerēties, ka manā klātbūtnē būtu kādi komentāri izskanējuši, varbūt tie ir bijuši man nezinot.
Māris: Protams, ir daudz kuriozi stāsti un stereotipi par vīriešiem ginekologiem, taču tie ir tikai pieņēmumi.

Vai sievietes pietiekami rūpējas par sevi un kādi ir jūsu ieteikumi, kā mums rūpēties par sevi?
Ilze: Ir sievietes, kuras ļoti rūpējas par savu veselību, ar tām ir ļoti patīkami strādāt. Taču ir, protams, arī sievietes, kuras to nedara un vēl arī neieklausās ārsta padomos. Galvenais, ko gribu ieteikt – rūpēties par sevi un savu veselību.
Māris: Vēlme rūpēties par savi ir atkarīga no diviem faktoriem. Pirmkārt no zināšanām, kā pareizi to var darīt un, otrkārt, no finansēm. Tādējādi vēlos teikt, ka ir dažādas sievietes un dažāda viņu rūpēšanās par savu ķermeni.

Varbūt ir kādi jaunumi ginekoloģijā, par ko jūs varētu mūs informēt un ko sievietēm būtu vērts zināt?
Ilze: Ir ļoti daudz un dažādi produkti, bet katram gadījumam piedāvājums ir cits. Viss atkarīgs no sievietes vecuma, no viņas ieradumiem, kā arī veselības problēmām.
Māris: Medicīna ir dinamiska, katru dienu notiek jauni atklājumi, piemēram, jauni medikamenti un tehnoloģijas, un ginekoloģija nav izņēmums. Domāju, ka, ja sieviete regulāri (reizi gadā) apmeklē savu ginekologu, kurš regulāri atjauno savas zināšanas, viņas saņems pareizāko un labāko padomu.

Vai ir bijis kāds interesants, pārsteidzošs gadījums no darba dzīves, ko varat pastāstīt?
Ilze: Tādu gadījumu ir pietiekami daudz. Lielāko tiesu tie saistās ar ģimenēm, kuras ilgstoši nav varējušas tikt pie bērniņiem. Tas ceļš kā esam nonākuši pie pozitīva rezultāta ir bijis ļoti dažāds, dažkārt pat no sērijas – acīmredzamais neticamais. Es domāju, ka ļoti liela loma ir pacienta un ārsta savstarpējai sapratnei un uzticībai. Un visi šie gadījumi, ka mums kopā izdodas pārvarēt kādas grūtības ir ļoti spilgti un skaisti.
Māris: Šādi stāsti noteikti ir katram praktizējošam ārstam, taču domāju ka nebūtu pareizi par tiem runāt, jo tie ir par mūsu pacientiem.

Populārākais jautājums uz ko jāatbild ginekologam?
Ilze: Kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības?
Māris: Kā vīrietis var būt ginekologs?

Vai jums ir kāds hobijs, aizraušanās ar ko nodarbojaties ārpus darba laika?
Ilze: Tā ir ceļošana.
Māris: Savu brīvo laiku (kura nav daudz) cenšos pavadīt kopā ar ģimeni aktīvi svaigā gaisā – velosipēdu izbraucieni, pārgājieni, laivas.

Iedomāsimies, ka jums rīt pēkšņi ir brīvdiena. Kā to pavadīsiet?
Ilze: Pirmkārt, kārtīgi izgulētos, tad izlasītu veselu kaudzi žurnālu, un visbeidzot, aizbrauktu uz jūru. Jā, tā būtu skaista brīvdiena.
Māris: Noteikti dotos uz Zooloģisko dārzu. J

Kā sev uzlabojat omu, ja no gultas izkāpts ar kreiso kāju un diena nav no labākajām?
Ilze: Paņemu pauzi, iedzeru labu kafiju, palasu un tad jau arī oma ir uzlabojusies.
Māris: Klausos pozitīvu mūziku braucot ar auto un domāju labas domas.

Trīs lietas, bez kurām jūs ikdienā nevarat iztikt?
Ilze: Bez ģimenes, kafijas un saviem mīļajiem suņiem.
Māris: Rokaspulkstenis, dators un pildspalva.

Tā kā tikko ir sācies pavasaris, tad gribētu zināt, kāds ir jūsu pavasara lietu/notikumu top 3?
Ilze:
Droši vien kā vairumam – nomazgāt logus, sakopt dārzu, izrevidēt drēbju skapi, jeb kārtīgi sakopt sevi un vidi sev apkārt, sagaidot pavasari.
Māris: Pārgājiens (ar kājām vai velosipēdu) pretī pavasarim, piemājas dārzā zālāja apkope un ideālā variantā – brauciens ar laivu pa Amatu.

 

 

Dalīties.

5 komentāru

  1. Ļoti spilgti par sievietēm no Venēras, bet vīriešiem no Marsa :)<br>Trīs lietas, bez kurām jūs ikdienā nevarat iztikt?<br>Ilze: Bez ģimenes, kafijas un saviem mīļajiem suņiem.<br>Māris: Rokaspulkstenis, dators un pildspalva.

  2. Jūlija Liene R. on

    Esmu bijusi pie vīrieša ginekologa – dr.Treija. Ļoti profesionāla attieksme un varu teikt, ka bija pat vieglāk ar viņu runāt nekā ar visām iepriekšējām ārstēm sievietēm. Domāju, ka nav nekas mulsinošs, ka vīrieši izvēlas šādu profesiju. Kā man reiz teica viena gineokoloģe- tik forši būt tieši tādai ārstei, jo te tak viss redzams kā uz delnas, var ielūkoties tajā orgānā iekšpusē, ar aci redzēt, ar roku aptaustīt 🙂

Atstāt Ziņu